reklama

Ochrana dřeva nebyla nikdy jednodušší

Dřevo patřilo odjakživa k našemu životu. V prvopočátcích lidstva bylo jen zdrojem tepla a obživy, později se stalo součástí interiérů i exteriérů. V každé domácnosti najdete alespoň jeden dřevěný prvek. Ať už je to podlaha, trámy nebo nábytek. Dřevo je ale přírodní materiál, který potřebuje svoji údržbu. Nejvíce namáhaná je právě podlaha. Jak ji ošetřit, aby krásná vydržela co nejdéle? Pokud je kvalitně udělaná, zaslouží si ochranu. Nátěr podlahy je tím nejlepším, co můžete udělat. Na trhu najdete mnoho rozličných materiálů. Co zkusit třeba přírodní olej UNICO od Ciranova? Nanášet můžete ručně nebo strojově. Každá z možností má svá pro a proti.

i (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)
Aby dřevo dlouho sloužilo, je třeba pravidelná ochrana dřeva (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)

Vzhled dřeva dnes najdeme už i na tapetách, linu nebo betonových dlaždicích. Skutečné dřevo je potřeba ochránit před vnějšími vlivy, zvláště pokud bude v místech s větší zátěží. Jako například na podlaze. Přesto se krásně dřevěné podlahy nic nevyrovná. Pokud je navíc vystavená vlhku, musíme k její povrchové úpravě použít olej, který ji impregnuje do hloubky. Navíc povrch neuzavře, dřevo tak může dýchat, a zároveň působí proti vysychání.

Výborným prostředkem k nátěru dřeva je jednovrstvý olej UNICO CIRANOVA s využitím obnovitelných přírodních olejů. Díky svému speciálnímu složení je potřeba jen jeden nátěr. Kombinace oleje a tužidla zabezpečuje rychlé schnutí a vynikající chemickou a mechanickou odolnost povrchové úpravy.

Jednovrstvý olej UNICO CIRANOVA
i (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)
Ochrana dřeva nebyla nikdy jednodušší

Aplikace na masivní podlahu

Dřevo je potřeba nejdřív obrousit ve směru vlákna, hrubost zrna by měla být mezi 120–150. Protože se neubráníte velkému množství prachu, je důležité z povrchu vše odstranit. Na samotný nátěr si smíchejte olej s tužidlem (100/30) a nechte směs asi 10 minut odpočinout. Aplikovat můžete štětcem nebo leštícím strojem. Naneste malé množství a nechte chvíli vsakovat. Čím větší vrstvu dáte, tím déle bude nátěr schnout. Navíc velké množství zvýrazňuje lesk podlahy. Po cca 15 minutách odstraňte přebytečný olej hadrem nebo přímo strojem. Zkontrolujte omakem, zda je povrch suchý.

Podlaha je lehce pochozí je po 24 hodinách. Doba schnutí a vytvrzování je závislá na množství naneseného materiálu, teplotě i míře větrání. Jinak bude schnout podlaha venku, kde sice máme přístup k větrání téměř neomezen, ale teplotu nám reguluje pouze matka příroda, jinak v místnosti, kde teplotu můžeme sami upravit a větrat jen oknem, které lze otevřít třeba na celý den. Větráním a zvýšenou teplotou se doba sušení zkracuje. Vydatnost tohoto oleje je 40–50 m2 /1l na nános.

Aplikace na masivní podlahu
i (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)
Aplikace na masivní podlahu

Jak ošetřit natřenou podlahu?

Pokud je podlaha hodně namáhaná, je potřeba věnovat jí péči i po natření. Asi každá hospodyňka doma vytírá. Ale určitě použije jiný prostředek na dlaždice a jiný na dřevo. Proto se následná údržba provádí pravidelně parketovým mýdlem Ciranova alespoň 1× za měsíc. 1× za rok je vhodné použít v závislosti na míře užívání podlahy Olej na péči Ciranova. A pro dokonalou péči použijte Intenzivní čistič Ciranova.

Podlahu omývejte mýdlem na podlahy
i (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)
Podlahu omývejte mýdlem na podlahy

Oleje UNICO Ciranova na dřevěné podlaze zvýší její odolnost i usnadní následnou péči. Pro tmavá dřeva zvolte olej přírodní, pro světlá dřeva pak olej bílý (pozor, tento zesvětluje i tmavou kresbu na dřevě). Použitím oleje pro nátěr podlahy zvýrazníte přírodní kresbu dřeva i pomůžete k zachování jeho krásy. Čím kvalitnější prostředek zvolíte, tím lépe podlaze prospějete.

Zdroj informací: ACOLOR s.r.o.

Publikováno: 1. 10. 2023, Autor: ACOLOR s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce