Květinové stojany tradiční i nadčasové
Snad v každém bytě i na zahradách objevíme květinové stojany. Některé jsou klasické, jiné umělecky vyvedené. Mohou být ze dřeva i kovové. Ale mají jedno společné - jsou krásným doplňkem pokojových i exteriérových květin, které tak vyniknou svými nádhernými květy, a dotváří útulnost celého prostředí.

Stojany na květiny jako ozdoba našich obydlí
Jistě většina z nás pamatuje doby, kdy se v bytech, zejména panelákových, vyskytovaly stojany na květiny a velké květinové stěny, mnohdy umělecky vytvořené v domácí dílně nebo sestavené ze dvou a více kovových tyčí a několika dřevotřískových polic. Stabilita bývala všelijaká a nejednou se stalo, že nám vlivem vnějších otřesů přistál nějaký květináč z horní police v posteli nebo v omáčce na kamnech. Podobně na tom byly nízké stojany, které mívaly centrální vysoustruženou nohu a několik odnoží s dřevěnou kulatou deskou, na níž se usazovaly květináče. Stačil neopatrný pohyb a už jsme museli běžet pro smeták nebo vysavač.

Proto je nezbytně nutné, aby stojany na květiny byly především stabilní a měly nízko posazené těžiště, které zabrání jejich převržení a zborcení. Pokud lpíme na květinových stěnách až do stropu, raději přistoupíme k dodatečnému ukotvení ke zdi nebo stropu tak, aby nehrozilo zřícení celé stěny.

Co do materiálu, tak jako dříve i dnes saháme zejména po dřevě a kovu, ovšem moderní doba nahrává také lehkým slitinám, plastům a cementovým lepidlům. Měli bychom využívat zejména ty materiály, které jsou omyvatelné, nevadí jim voda a vlhkost, snesou přiměřenou zátěž a venku je povětrnostní podmínky nepoškodí. Stojany na květiny umisťujeme nejen do interiérů, ale také do exteriérů - do zahrad, altánů, na balkony či terasy.

Dřevěné stojany vyžadují především hladké povrchy a pečlivé ošetření proti vlhkosti. Na místě je hloubková impregnace a nejlépe lakování. U kovových stojanů klademe důraz na ošetření povrchu proti korozi. Všechny použité materiály by měly být otěruvzdorné a stálé.

Stojany na květiny kupované
Mnoho designových studií a nábytkářských obchodů nabízí vedle tradičního zboží i stojany na květiny. Jedná se o policové systémy nebo nejrůznější podstavce a stolky. Stejně tak dobře ale můžeme jako stojan na květiny využít židle, stoličky či lavice. Záleží na dispozici místa, kam budeme stojan umisťovat, a na našem vkusu.


Stojany s fantazií
Vsadili jste ve svém bytě na neokázalý styl retro nebo vintage? Pokud vám nevyhovují obchodně nabízené produkty stojanů, zapojte fantazii. Obyčejný žebřík nebo malířské štafle s odpovídající patinou opotřebení budou pro vás to pravé. Stačí pár malých úprav a originální stojan na květiny je na světě.

Pokud máte raději středomořský styl a bojíte se zatěžovat podlahy betonovými doplňky, vsaďte na keramiku nebo cementové směsi. Podle šablony lze vyrobit antické sloupy nebo středověké mramorové podstavce, které budou k nerozeznání od těch původních.

Dřevo je ideální spojit s proutím. Zručný košíkář vám uplete košatinky, do kterých umístíte květináče a sestavit z nich pak stojan nebude nic složitého. Stejně tak je možné v obchodech s řemeslnými výrobky sehnat okrasné stojany ve tvaru jízdních kol právě ze dřeva nebo proutí. Tyto stojany je možné umístit v bytě i venku.

A na závěr perlička. Pokud jste našli ve stodole nebo na půdě staré jízdní kolo po babičce, rozhodně se ho nezbavujte. Po malé úpravě poslouží jako originální stojan na květiny.
