reklama

Pořiďte si do bytu police

Každou zeď můžeme oživit policí nebo poličkou, která bude nejen vzhlednou dekorací, ale mnohdy nám pomůže vyřešit, kam umístit knihy, květiny nebo kořenky do kuchyně. Police jsou vhodné do moderně vybaveného domu či bytu, ale i do rustikálního stylu. Mohou být umístěny v exteriéru i interiéru. Můžeme si vybrat mezi otevřenými nebo uzavřený nebo kombinací obojího. Rovněž je důležitý materiál, ze kterého je police vyrobena.

Pořiďte si do bytu police (Zdroj: Depositphotos)

Police jsou nejen praktické

Pokud si vybereme vhodnou polici, je důležité znát i informace o jejím možném zatížení, způsobu uchycení, ale i údržbě. Důležitý je i rozměr prostoru, kam budeme polici umisťovat, ale i rozměr police samotné. Můžeme si vybírat mezi řadou tuzemských nebo zahraničních výrobců, nebo dle oblíbeného výrobce či designéra. Police mohou být rovné, čtvercové nebo rohové. Před samotnou montáží použijeme vodováhu a místo, kde bude police uchycena, označíme a po montáži zkontrolujeme rovinu. Rovněž použijeme správné ukotvení. 

Police ve vlhkém prostředí

Police budeme vybírat podle konkrétního prostoru, kam má být umístěna. U polic nebo poliček určených do prostor, kde bude větší vlhkost, je vhodné volit materiály odolné vodě nebo páře. Mohou být umístěny bez vrtání do zdi pomocí samodržících úchytů – příchytek, jejich nevýhodou je nízké zatížení a lze je použít jen na rovném povrchu. Můžeme využít i systém PowerLoc, kdy je police připevněna pomocí speciálního lepidla a samolepícího adaptéru. Nevýhodou je, že lepidlo musí schnout 48 hodin. Naopak výhodou je použití na všechny povrchy rovné i nerovné plochy, jakými jsou dlaždice nebo přírodní kámen. Další výhodou je zatížení, které je vyšší než u polic s příchytkami. Do těchto prostor můžeme použít i police, u kterých budeme pro uchycení používat konkrétní vrták, je důležité použít správnou hmoždinku. Výhodou je zatížení, které může být i několik kg. Nevýhodou bude určitá zkušenost s vrtáním a možným poškozením povrchu.

Regál
Police nemusí být pouze ze dřeva (Zdroj: Depositphotos)

Police v obytných prostorech

Do obývacího pokoje, haly, ložnice nebo dětského pokoje využijeme materiály korespondující a daným prostorem, nejčastěji to bývá dřevo dekor, masiv, dřevotříska, sklo nebo kov. Barevné provedení budeme volit podle vlastního vkusu. U těchto polic můžeme využít provedení rohové, které nám velmi elegantně doplní prostor. Způsob uchycení bude záviset na daném typu povrchu, na který má být police nebo polička umístěna. Pozor si musíme dávat u staveb, kde je každá zeď z jiného materiálu.

Jednoduchá police
Do obývacích prostor můžeme zvolit i jednoduchý design (Zdroj: Depositphotos)

Dřevěné police jsou nejvíce oblíbené. Můžeme si vybrat již hotové, se kterými nebudeme mít tolik práce, postačí je jen ukotvit na určené místo nebo jen postavit ke zdi. Pokud jsme zdatní, můžeme si vybrat materiál, a police podle našeho vkusu a potřeb zbudovat sami. Velkou výhodou bude sestavení police tzv. na míru. Rovněž si můžeme vybrat z velkého množství konkrétního druhu i barvy dřeva.

Atypické police
Police ze dřeva mohou být opatřeny i osvětlením (Zdroj: Depositphotos)

Asi nejčastějším druhem jsou regály, které působí jednoduše, nejsou omezeny výškově a mohou být vkusným doplňkem obytného prostoru, rovněž mohou splňovat funkci dalšího úložného prostoru v místnosti. Jednotlivé regály ukotvíme za pomoci různých druhů konzolí. Velmi často se používají i z estetického účelu, protože daný prostor oživí a pokud na nich budou třeba rostliny, dodá to prostoru specifický ráz.

Regál dřevo
Policový systém můžeme využít i v obývacím pokoji (Zdroj: Depositphotos)

Pro knihovny jsou vhodné police uzavřené, kde jsou knihy odděleny jednotlivými oddíly, které můžeme uspořádat podle velikosti nebo žánru. Velmi efektně vypadá knihovna s knihami seřazenými podle barvy.

Knihovna
Police na knihy musíme dobře a správně ukotvit, aby snesly zátěž (Zdroj: Depositphotos)

Z polic můžeme sestavit i obytnou stěnu v obývacím pokoji, která bude v moderním bytě nebo domě působit velmi dobře. Můžeme vybírat i z různých designů nebo barevných kombinací. Velmi vesele působí barevné police a poličky v dětském pokoji a jsou využitelné pro malé děti například pro hračky nebo různé hry, a i pro studenty k uložení studijních materiálů.

Nepravidelná police
Police mohou velmi vhodně doplnit prostor (Zdroj: Depositphotos)

Prostory kuchyně, jídelny nebo komory

V prostorách, kde vaříme, jíme nebo máme uskladněny potraviny, jsou vhodné police ze skla, dřeva i lakované oceli, můžeme si vybrat také v provedení drátěného programu, který je vhodný i k umístění skleniček nebo hrnků, protože je dostatečně rovný. Velmi vhodná je police se zásuvkami, ve kterých můžeme umístit např. suché potraviny, jakými jsou mouka, cukr nebo sůl. V prostorách komory můžeme využít systém děrované desky, do které pomocí speciálních konzolí připevňuje regály, které přizpůsobíme umístění konkrétní věci podle velikosti a použití. U všech polic dbáme na dobrém a pevném ukotvení.

Police v kuchyni
Police v kuchyni mají velké uplatnění (Zdroj: Depositphotos)

Police v ostatních prostorech

V prostorách chodby, šatny, dílny, garáže, pracovny nebo sklepa můžeme využít různých systémů policového řazení z rozličných materiálů i barevného provedení. Vždy je důležité brát ohled na materiál povrchu, do kterého budeme police kotvit, a také jakou zátěž může police snést. Rovněž je důležité volit materiál s ohledem na údržbu a prostředí, kde bude police umístěna. Jiný materiál využije pro šatnu a umístění bot a jiný v garáži nebo sklepě.

Police v dílně
Pro dílnu můžeme vyžít systém z volně stojících polic (Zdroj: Depositphotos)

Police v exteriéru

Ve venkovním prostředí, jako jsou venkovní zdi, lodžie, pergoly nebo kůlny, použijeme materiály polic odolné vůči teplu, zimě a vlhkosti. Může to být galvanizovaná ocel, plast nebo i masivní dřevo, které je však třeba pravidelně ošetřovat například mořidlem.

Konzole
Různé druhy konzolí k uchycení regálu na zeď (Zdroj: Depositphotos)

Jak vyrobit jednoduchou poličku ze dřeva a provazu?

 

 

Publikováno: 10. 3. 2020, Autor: Šárka Miškovská (text), Depositohotos (foto) , Profil autora: Šárka Miškovská