reklama

Vše o údržbě oken

Pořídili jste si za nemalý peníz okna a teď tápete, jak je udržovat? Naše malá reportáž vám poví vše podstatné o údržbě oken, abyste je nepoškodili neodborným zásahem, a aby vaše okna byla vždy krásná a plně funkční.

i (Zdroj: archiv FVT Prima)
Vše o údržbě oken (Zdroj: archiv FVT Prima)

Údržba oken

Okna jsou nedílnou součástí každého domu. O jejich kvalitě rozhoduje materiál a zasklení. Aby nám okna dobře sloužila, je potřeba se o ně pravidelně starat. A právě jaro je ideálním obdobím pro jejich údržbu.

Přes zimu dostanou okna opravdu pořádně zabrat a je tedy potřeba je na jaře ošetřit, aby nám dlouho a bezchybně fungovala. Víte, co všechno udělat, abyste měli okna pěkná a funkční?

Průřez oknem
i (Zdroj: archiv FVT Prima)
Okna bývají vybavena dithermy nebo trithermy

Skla a rámy

V první řadě bude potřeba okna po zimě důkladně umýt. Očistíme nejen skla samotná, ale také rámy, křídla, a to nejen z interiérové strany, ale také z exteriéru. K prvnímu mytí po zimě přistupujeme v době, kdy již ranní teploty neklesají pod nulu, protože kontakt teplé vody a prochladlé okenní tabulky by mohl způsobit její prasknutí. Také nikdy nečistíme skla oken na sucho. Hlavně proto, že bychom si díky nánosu prachu a nečistot mohli skla poškrábat. Použijeme teplou vodu s přídavkem saponátu, vyvarujeme se abrazivních a chemických přípravků na bázi kyselin nebo louhů, které mohou zejména rámy oken poškodit. Použijeme měkký bavlněný hadřík. 

Mytí skel
i (Zdroj: archiv FVT Prima)
Skla umyjeme klasicky teplou vodou a saponátem

Poškozené rámy

Zejména v domácnosti, kde jsou malé děti a domácí zvířata, může dojít k mechanickému poškození okenních rámů. Nejrůznější rýhy, škrábance nebo skvrny od barvy rozhodně neodstraňujeme sami, zvláště u plastových oken. Vždy je lepší se obrátit na výrobce, který navrhne nejlepší postup šetrné opravy nebo zajistí odborníka, který vaše okna opraví. Výrobci oken disponují speciálními opravnými prostředky, které jsou pro plastová okna vhodné. Například u barevných rámů plastových oken existují tzv. tupovací fixy, které korigují oblast poškození.

Mytí rámů
i (Zdroj: archiv FVT Prima)
Čistou vodou a saponátem umyjeme také rámy

Kování

Kování je potřeba minimálně jednou do roka ošetřit silikonovým olejem podle návodu výrobce. Olej se aplikuje do všech drážek kování a poté se několikrát klikou protočí na sucho tak, aby se olej dostal do všech třecích ploch a nedocházelo zde k poškozování antikorozní úpravy.

Promazání kování
i (Zdroj: archiv FVT Prima)
Všechno kování je potřeba při údržbě pečlivě promazat

Těsnění

Nezapomínáme ani na těsnění. To je důležité vizuálně zkontrolovat při mytí oken, zda není poškozeno a neuniká tudy teplo ven. Těsnění by mělo být stále dostatečně pružné, pevné a nepřerušené. Jednoduchou zkouškou zjistíme pružnost těsnění tak, že stiskneme těsnění mezi dvěma prsty a pokud po uvolnění stisku nabude těsnění svého původního tvaru bez zjevné stopy otlaku, je stále v dobré kondici. Životnost těsnění zvýšíme tak, že jej při běžné údržbě potřeme silikonovým olejem ve všech třech těsnících rovinách. Kromě vyšší životnosti zajistíme také lepší ovládání celého okna.

Čištění těsnění
i (Zdroj: archiv FVT Prima)
Těsnění zkontrolujte a vyčistěte
Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 3. 2020, Autor: Martina Pilzová (text), archiv FVT Prima (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.