reklama

Jak řezat trubky krok za krokem

Také patříte k domácím kutilům, kteří si chtějí pokud možno veškerou stavební či instalatérskou práci zajistit sami? Pak dříve či později přijde na řadu řezání trubek. Ať stavíte dům nebo třeba rekonstruujete rozvody vody či topení, dříve či později přijde na pořad dne řezání trubek. Máme pro vás praktické tipy, se kterými zvládnete řezání trubek bez potíží.

Jak řezat trubky krok za krokem

Pokud se rozhodnete vyměnit staré rozvody vody, určitě začnete velikým plánováním. V tomto kroku se budete zajímat o materiály a ceny. Teprve když se rozhodnete pro určitý typ vodovodních trubek, začnete řešit, jak výměnu provést technicky. S tím souvisí i činnost, bez které se při práci neobejdete a tou je řezání trubek. I když koupíte měděné nebo plastové, budete je muset zakrátit na potřebnou délku. A zde samozřejmě vyvstává zásadní otázka, čím trubku uříznout. Řada kutilů sáhne po flexe, někteří nedají dopustit na ruční práci pomocí pilky.

Co takhle ale vyzkoušet nástroj, který oceníte nejen díky vysoké kvalitě zpracování, ale také pro jeho inovativní design. Řezák trubek ZENTEN vás povýší z úrovně běžného kutila do kategorie poloprofesionála.

Řezáky trubek jsou vhodné především pro řezání hliníkových, ocelových, nerezových a měděných trubek. Pro řezání plastových trubek doporučujeme nůžky ZENTEN pro snadné a rychlé řezání. Všechny řezáky i nůžky na trubky mají speciální ICS systém pro snadnou výměnu řezacího kolečka nebo čepele bez použití nářadí.

Jak řezat trubky krok za krokem
Jak řezat trubky krok za krokem

Pracovní postup:

1. Jako první věc je tedy třeba pořídit si ten správný řezák trubek. Ten zvolte podle materiálu, ze kterého jsou trubky vyrobeny. Pokud si budete řezák půjčovat, vždy zkontrolujte, zda je řezací kolečko v pořádku a řádně ostré.

Tip: Projděte si nabídku řezáků trubek ZENTEN na techni-eshop.cz – u každého produktu najdete názorné video, kde uvidíte nejen samotný nástroj v akci, ale také všechny jeho vychytávky.

Řezák trubek ZENTEN 6-76mm hliník, měď, INOX
Řezák trubek ZENTEN 6-76mm hliník, měď, INOX
Řezák/nůžky na plastové a vícevrstvé trubky ZENTEN 42 mm
Řezák/nůžky na plastové a vícevrstvé trubky ZENTEN 42 mm

2. Obyčejnou tužkou si na trubce vytvořte rysku, kde budete chtít trubku rozříznout. Nasaďte řezák řezacím kolečkem přesně na rysku a šroubovací rukojetí řezák utáhněte tak, aby pevně držel.

3. Do jedné ruky vezměte trubku, do druhé nasazený řezák a pomalu řezákem začněte obkružovat trubku. Klidně si dejte na čas – je lepší trubku obtočit i několikrát, než ji kvůli zbytečnému spěchu zdeformovat. Nezapomeňte postupně přitahovat rukojeť, abyste docílili hladkého řezu.

Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:

4. Po dostatečném obkroužení se trubka sama odlomí, žádné násilí není třeba.

5. Na hraně řezané trubky se během řezání vytvoří okraj směřující dovnitř trubky – je třeba jej odstranit a řez takzvaně začistit. K tomu je určený integrovaný výměnný odhrotovač vnitřních hran trubek značky NOGA, který je součástí většiny řezáků ZENTEN. Jednoduše jím vnitřek trubky obkružte.

6. A je to! Trubka je připravena k použití.

Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:

Výměna řezacího kolečka nemůže být snadnější. A to díky ICS systému - nepotřebujete žádné nářadí. Náhradní kolečka se vám také nepoztrácí. Díky vychytávce v podobě malého úložného prostoru v rukojeti nástroje. Stačí vycvaknout, náhradní kolečko vyndat a záklopku opět zacvaknout.

Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:
Pracovní postup:

Nové potrubí je nutné správně nadimenzovat, zajistit proti posunu a tepelně zaizolovat. Před uvedením potrubí do provozu je nutné provést tlakovou zkoušku. Předejdete tím komplikacím spojeným s nutnou opravou projevené závady i prodražení samotné rekonstrukce.

Řezáky, ale i další instalatérské nástroje, pořídíte pořídíte u oficiálního prodejce se zastoupením pro značku ZENTEN - na www.techni-eshop.cz, který vám skladové položky dodá hned druhý pracovní den a navíc nabízí odborné poradenství či slevy pro velkoodběratele. Se slevovým kódem ZENTEN10 získáte slevu 10 % při objednání jakéhokoliv produktu z internetového obchodu techni-eshop.cz při objednání zboží nad 500 Kč s DPH. Kód vložte do nákupního košíku (kolonka „Přeji si použít slevový kupón“). Slevu můžete uplatnit až do 30. 4. 2015.

Publikováno: 20. 2. 2023, Autor: Techni Trade (text a foto) , Profil autora: Redakce