reklama

Jednoduchý návod, jak řezat trubky krok za krokem

Také patříte k domácím kutilům, kteří si chtějí pokud možno veškerou stavební či instalatérskou práci zajistit sami? Pak dříve či později přijde na řadu řezání trubek. Ať stavíte dům nebo třeba rekonstruujete rozvody vody či topení, dříve či později přijde na pořad dne řezání trubek. Máme pro vás praktické tipy, se kterými zvládnete řezání trubek bez potíží.

i (Zdroj: Techni Trade s.r.o.)
Při řezání trubek požijte řezák (Zdroj: Techni Trade s.r.o.)

Pokud se rozhodnete vyměnit staré rozvody vody, určitě začnete velikým plánováním. V tomto kroku se budete zajímat o materiály a ceny. Teprve když se rozhodnete pro určitý typ vodovodních trubek, začnete řešit, jak výměnu provést technicky. S tím souvisí i činnost, bez které se při práci neobejdete, a tou je řezání trubek. I když koupíte měděné nebo plastové, budete je muset zakrátit na potřebnou délku. A zde samozřejmě vyvstává zásadní otázka, čím trubku uříznout. Řada kutilů sáhne po flexe, někteří nedají dopustit na ruční práci pomocí pilky.

Techni Trade s.r.o. je výrobcem a dodavatelem průmyslových nožů, řezných nástrojů a spotřebního materiálu. Zboží a výrobky jsou dodávány více než  3000 zákazníkům převážně z České a Slovenské republiky, Polska a Německa. Nedílnou součástí dodávek je i technické poradenství a vývoj.

Pracovní postup:

Jako první věc je tedy třeba pořídit si ten správný řezák trubek. Ten zvolte podle materiálu, ze kterého jsou trubky vyrobeny. Pokud si budete řezák půjčovat, vždy zkontrolujte, zda je řezací kolečko v pořádku a řádně ostré.

Obyčejnou tužkou si na trubce vytvořte rysku, kde budete chtít trubku rozříznout. Nasaďte řezák řezacím kolečkem přesně na rysku a šroubovací rukojetí řezák utáhněte tak, aby pevně držel.

Do jedné ruky vezměte trubku, do druhé nasazený řezák a pomalu řezákem začněte obkružovat trubku. Klidně si dejte na čas – je lepší trubku obtočit i několikrát, než ji kvůli zbytečnému spěchu zdeformovat. Nezapomeňte postupně přitahovat rukojeť, abyste docílili hladkého řezu.

Nasaďte řezák řezacím kolečkem přesně na rysku
Nasaďte řezák řezacím kolečkem přesně na rysku (Zdroj: Techni Trade s.r.o.)
Postupujte pomalu, ať je řez čistý a přesný
Postupujte pomalu, ať je řez čistý a přesný (Zdroj: Techni Trade s.r.o.)

Po dostatečném obkroužení se trubka sama odlomí, žádné násilí není třeba. Na hraně řezané trubky se během řezání vytvoří okraj směřující dovnitř trubky – je třeba jej odstranit a řez takzvaně začistit. A je to! Trubka je připravena k použití.

Nové potrubí je nutné správně nadimenzovat, zajistit proti posunu a tepelně zaizolovat. Před uvedením potrubí do provozu je nutné provést tlakovou zkoušku. Předejdete tím komplikacím spojeným s nutnou opravou projevené závady i prodražení samotné rekonstrukce.

Zdroj informací: Techni Trade s.r.o.

Publikováno: 20. 2. 2023, Autor: Techni Trade s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce