Když jsem byla malá, tak mě fascinovalo, když taťka opravoval okna. Opalovačkou sundal starý lak, poté zakytoval sklo a nakonec rámy natřel. Z ošklivých starých oken se stala rázem nová. A nejlepší bylo to opalování. Když plamenem nahřál starou barvu, ta začala puchýřkovat, až ji nakonec špachtlí bez problémů stáhl. Opalovačka byla u nás v provozu poměrně často.
Staré opalovací soupravy se od těch současných nových moc nelišily. V dnešní době bych ovšem doporučila, aby každý při nákupu tohoto pomocníka sáhl raději po ověřené kvalitě. Jistě můžete opalovací soupravu koupit v nějakém diskontu. Přesto dobrý kup neuděláte. Přeci jen budete pracovat s poměrně nebezpečným nářadím. Proto byste měli mít na paměti, že pokud něco stojí o polovinu méně než u výrobce, někde musí být něco špatně.
Opravdu kvalitní zboží musí mít certifikáty bezpečnosti. Sada obsahuje pájecí kladívko, hořáky na opalování úzké i ploché, rukojeť s regulací plynu, hadici a ventil na připojení k plynové bombě. V příslušenství pak naleznete klíč na utahování, měděný drát i stojánek na odložení horké hlavice. To vše je zabalené v praktické textilní tašce. Plynová bomba není součástí dodávky.
Přiložený návod k použití psaný v českém jazyce je samozřejmě přiložen. Přesně tak, jak udává zákon. Bohužel spousta tzv. obchodníčků se snaží takovéto nařízení obejít tím, že návod, pokud jej už přiloží, je psaný v cizím jazyce a na předmět nalepí nálepku s nápisem - není vhodné používat venku, není vhodné pro děti do 5 let a podobné nesmysly. Jakože to je dostačující návod. Přitom obsluhující manipuluje s plynem a otevřeným ohněm. K tomu je už opravdu potřeba přesně si přečíst, jak a co napojit.
Příprava opalovačky k provozu:
Ze všeho nejdřív si udělejte třeba kávu nebo čaj, na chvíli si sedněte a v klidu si přečtěte návod k použití. Poté můžete začít opalovačku či páječku sestavovat. Z textilního kufříku vyjměte vše, co je pro danou činnost potřeba. Takže pájecí hlavu, rukojeť, hadici a pojistný ventil. Z bomby odšroubujte zátku a zašroubujte pojistný ventil.
Z obou konců hadice odstraňte ochranné kloboučky. Nepotřebujete k tomu žádné nářadí, lehce to zvládnete rukou. Na jeden konec rukojeti s kolečkem na regulaci plynu našroubujte hadici.
Tlak plynu rád proráží i těmi nejmenšími škvírkami. Proto je nesmírně důležité závit pevně dotáhnout. K tomu však již potřebujete správný klíč.
Na jeden konec hadice našroubujeme nástavec, který budeme momentálně potřebovat k práci. V našem případě je to opalovací hubice. Nezapomeňte znovu důkladně dotáhnout závit. Hadici našroubujeme na pojistný ventil na bombě.
A opět přitáhneme klíčem. Tím je opalovačka sestavena a připravena k použití. Pokud budete chtít hned vyzkoušet její chod, otočte na pojistném ventilu u bomby kolečkem. Tím otevřete přívod plynu.
V druhém kroku otočte kohoutkem na rukojeti. Pozor, nyní již bude hubicí proudit tlak plynu. Teď již neotálejte, jinak vám plyn z bomby zbytečně bez užitku uteče. Pokud nejste zruční při zapalování proudu plynu, použijte místo malého zapalovače ten velký, kuchyňský. Je i bezpečnější, protože se vaše ruce nepřiblíží tolik k následnému plamenu.
A můžete začít opalovat. Okna nebo starý nábytek, prostě to, co se vám ještě nechce vyhodit a raději onen kousek zrenovujete. Po opálení je důležité plochy perfektně obrousit a poté omést smetáčkem. Teprve pak můžete začít nanášet opravný tmel nebo rovnou podkladovou barvu.
Zdroj informací: autorka článku; MEVA a.s.
Publikováno: 6. 8. 2013, Autor: Pavla Wagnerová Málková (text a foto), Pavel Kutil Zeman (foto), Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková