reklama

Akumulátorová vrtačka a šroubovák – jak si vybrat na míru – 1. díl

Sluníčko už konečně začíná vládnout a jaro probouzí i nás, kutily, ze zimního spánku. Přes zimu se určitě nahromadilo mnoho věcí, u kterých je potřeba něco přitáhnout, přišroubovat nebo do nich vyvrtat vhodný otvor.

Akumulátorová vrtačka a šroubovák – jak si vybrat na míru – 1. díl

Vrtačka – nejpoužívanější nářadí

Vrtačka – nejpoužívanější nářadí
Vrtačka – nejpoužívanější nářadí

V případě, že jde o vrtačku akumulátorovou, se její užitečnost ještě podstatně zvyšuje. Netaháme za sebou kabely a obejdeme se i bez elektriky. Také si ji často kupujeme do své dílny jako první. S různými nástavci je možné z ní udělat například kotoučovou brusku a opravit a přebrousit lak na autě. Především ji ale používáme k vrtání. Díky levopravému chodu a nástavcům z ní můžeme snadno vyrobit i šikovný šroubovák. Míchací metlou zase snadno rozmícháme barvu nebo maltu. Užitečným pomocníkem bude při výrobě nábytku stejně jako při stavbě pergoly nebo plotu. Vrtačka nebo šroubovák, jak tomu vlastně říkat? Každý to pojmenovává podle toho, jak je zvyklý. Důležité je, že zmiňované nářadí umí obojí.

Malý test

Abychom vám usnadnili budoucí koupi akumulátorové vrtačky, připravili jsme pro vás několik rad, čeho si při výběru všímat.Na porovnání jsme vybrali dvě a dvě akumulátorové vrtačky ze stejné cenové i kvalitativní kategorie. Nedoporučíme vám která firma nebo typ nářadí jsou kvalitnější. Spíš ukážeme v jakých jednotlivých detailech se nářadí liší. Pokud si rozdíly uvědomíme a naučíme si jich všímat, můžeme si pak snadněji vybrat nástroj nebo nářadí, které nám opravdu vyhovuje. To se samozřejmě netýká jenom akumulátorových vrtaček, ale nářadí obecně.

A které firmy jsme si do porovnání vybrali?

Kdo s koho.

Firmu Bosch není třeba příliš představovat. Je to světový gigant nejen ve výrobě nářadí, ale i v jiných odvětvích. Jeho zelená řada je určena pro hobby.

Skil, původní americká značka nářadí, není také žádný nováček. Mezi jejich mety patří například první okružní ruční pila na světe.

Rukojeť a ergonomie

Rukojeť a ergonomie
Rukojeť a ergonomie

Nářadí se musí především dobře a bezpečně držet, a to pokud možno v jakékoliv pracovní poloze. Proti proklouznutí a pro pevné uchopení jsou rukojeti nejčastěji „twinplastové“.To znamená, že jsou ze dvou i více různě tvrdých plastových nebo pryžových materiálů. Tak je zajištěn komfort uchopení a zároveň dlaň není tolik namáhána. Pryž také tlumí otřesy. Samostatná rukojeť bez takovéto úpravy klouže, špatně se drží a při zpocené dlani může snadno vyklouznout.

Pro dobré držení je důležitý nejen povrch rukojeti, ale také její tvar a především průměr. Každý máme jinak velikou ruku. Je-li to možné, je při koupi dobré vyzkoušet několik vrtaček. Někdy i půl centimetru nebo centimetr rozdílu v průřezu rukojeti nebo jejím tvarování rozhodne o tom, jak se nám bude nářadí držet.

Stabilita = pevně stát

Stabilita = pevně stát
Stabilita = pevně stát

Při práci vrtačku často odkládáme. Někdy na bok a jindy nastojato. Některé vrtačky jsou špatně vyvážené a snadno přepadnou dopředu a upnutým vrtákem nebo bitem poškodí například stůl nebo podlahu. Zkoušené vrtačky obou firem stojí na své „jedné noze“ naprosto stabilně.

Rychloupínací sklíčidlo

Rychloupínací sklíčidlo
Rychloupínací sklíčidlo
Rychloupínací sklíčidlo
Rychloupínací sklíčidlo

Výhodou současných elektrických i akumulátorových vrtaček jsou rychloupínací sklíčidla.Skončilo tím stálé hledání kličky a zrychlila se výměna nástrojů. Sklíčidlo je tvořeno dvěma prstenci, které dotahujeme proti sobě a stahujeme nebo povolujeme tak kleštiny sklíčidla. Většinou se drží jenom jedno a použije se pomalý chod vrtačky na levou nebo pravou stranu. Výhodné je zakončení sklíčidla kovovým dorazem. U starších typů vrtaček nebo u jiných výrobců tento jednoduchý, ale velmi užitečný doplněk chybí. Plastový povrch se tak při dovrtávání do materiálu nebo zdi velmi rychle poškodil a doslova ožvýkal. Důležitý je rovněž průměr sklíčidla, většinou bývá 10–15 mm. Pro větší vrtaný otvor potřebujeme vrták se zúženým dříkem.

Momentový klíč

Momentový klíč
Momentový klíč
Momentový klíč
Momentový klíč

Přímo za sklíčidlem bývá umístěn prstenec s vyznačenými stupni momentového klíče. Ten nám umožňuje nastavit si podle potřeby vhodnou sílu dotažení. Využívá se tedy hlavně v režimu šroubování. Čím více stupňů tím jemnější rozlišení. Někdy ale výchozí rozpětí 1–5 může být shodné jako 1–15 a záleží na tom, zda jemné mezistupně možnosti nastavení síly dotažení opravdu využijeme. Hodí se nejvíce pro šroubování do měkkých materiálů jako jsou plasty a sádrokarton. Je vhodné také například pro připevňování tepelné izolace nebo práci s malými šroubky, které bychom mohli velkou silou a velkým kroutícím momentem přetrhnout. Pro vrtání se momentový klíč vypíná.

Světlo na práci

Světlo na práci
Světlo na práci
Světlo na práci
Světlo na práci

Často se při montáži a vrtání dostaneme do situace, kdy bychom si potřebovali trochu přisvítit. I to je možné a velmi užitečné, mezi standard to však zatím nepatří. Malá led dioda, která přisvítí pracovní plochu nebo připevňovaný šroub, patří mezi užitečné vymoženosti zvyšující pracovní komfort.

Užitečné drobnosti

Užitečné drobnosti
Užitečné drobnosti
Užitečné drobnosti
Užitečné drobnosti

Každý nástroj je užitečný tolikrát, kolikrát nám může posloužit. Někdy rozhodnou užitečné drobnosti, nebo jeho multifunkčnost. Mezi ty může patřit držák na oboustranný bit, doplňky ukryté v rukojeti a tím pádem nošené stále s sebou a při ruce. Patří tam i takový užitečný pomocník, jakým je poutko na zápěstí. To oceníme především při práci ve výškách a na žebříku. Montáž podhledu z palubek, kde není možné vrtačku odložit, nebo připevnění světla je tak opravdu o mnoho příjemnější. Mezi užitečné pomocníky patří i magnetizér umístěný na těle vrtačky. Nejenže umí zmagnetizovat bit nebo šroub, ale podrží i pár drobných šroubků, které nemusíme drtit mezi zuby. U našich modelů tento doplněk nenajdeme. Užitečný je i indikátor stavu nabití akumulátoru.

Příště: Akuvrtačku dělá akumulátor.

Publikováno: 14. 4. 2015, Autor: Pavel Zeman (text a foto), Profil autora: Redakce