Kladivo je nářadí, které najdeme snad v každé domácnosti. A kladívek je mnoho druhů. Známe klasická pro domácí použití, tesařská, zednická, sklenářská, klempířská, těžká dvouruční pro bourací práce.….



Běžné kladivo, obouruční kladivo


Tesařská kladiva

Zednické kladivo


Kladivosekera, pokrývačské kladivo
Kladívko je určeno především pro zatloukání a přibíjení hřebíků, šikovná tesařská kladívka a kladivosekyry mají i rozštěp pro snadné zachycení hřebíků při vytahování.


V domácnosti bychom měli mít alespoň dvě kladívka, větší a menší podle potřeby. Malé na hřebíčky a skobičky používané v domácnosti nebo při opravě čalounění. Větší kladívko využijeme spíše v zahradě k přitloukání větších hřebíků.


Pohodlná jsou kladívka s pryžovou rukojetí, která zmírňuje otřesy a dobře se drží.


Abychom sobě ani nikomu jinému neublížili, vždy zkontrolujeme, zda kladívko není uvolněné, je správně zaklínkované a násada není prasklá ani jinak poškozená. Kladívko nikdy nenecháváme ve vlhku, zteřelá násada by mohla vypovědět službu v nejnevhodnějším okamžiku a hlava kladívka by zrezla.


Aby "vítr nefoukal" a hřebíčky se nám při zatloukání neohýbaly, na práci se soustředíme a klepeme kolmo na hlavičku hřebíčku. Používáme vždy kladívko vhodné velikosti, které se nám dobře drží a má při zatloukání díky své váze vhodnou razanci. Snadno jím jde klepnout přes prsty a tak si dáváme opravdu pozor.
Publikováno: 22. 2. 2019, Autor: Pavel Zeman (text a foto)
, Profil autora: Redakce