Trendy v oknech a dveřích

Nové prémiové showroomy společnosti OKNA.EU umožňují zájemcům z řad architektů i běžných koncových zákazníků, aby si v nich udělali reálnou představu o portfoliu nabízených produktů, jak těch klasických, tak atypických a prémiových, jako jsou moderní posuvné prosklené stěny tzv. HS portály nebo hliníkové vchodové dveře v designovém provedení.

Trendy v oknech a dveřích

Zákazníkům se tak naskýtá možnost nejen fyzicky vidět a porovnat jednotlivé produkty a řešení, ale mohou si zkusit také manipulaci s okny nebo dveřmi před učiněním nákupního rozhodnutí. Žijeme v době, kdy pomocí různých programů se dá připravit velmi dobrá vizualizace architektonického návrhu, nicméně pro zákazníka při rozhodování není důležité jen to, jak návrh bude vypadat, ale i možnost vyzkoušet si, jak se například daná posuvná stěna ovládá, nebo jak praktické je bezprahové řešení, a právě tuto možnost jim poskytují showroomy.

Trendy v oknech a dveřích
Trendy v oknech a dveřích

Na setkání s médii byly představeny dva hlavní trendy současnosti, mezi které patří požadavek na maximalizaci tepelné izolace všech konstrukcí obvodových plášťů, střešních konstrukcí a otvorových výplní, jenž je tlačen mimo jiné dotačními programy. Druhým trendem současnosti je výrazně vyšší míra využití architektů při navrhování rodinných domů. Dalším ze zajímavých trendů jsou bezrámová okna, která reflektují snahu o minimalizaci rámových konstrukcí a vyzdvihnutí čistého designu skla. Důležité je zdůraznit, že bezrámová okna jsou v podstatě klasická okna, avšak se skrytým rámem. Rám je možné schovat tak, aby bylo vizuálně vidět jen sklo. Je nutné dodržet všechny oknařské postupy a náležitosti, proto není vhodné vsazovat samotná skla přímo do stavby. Řešení se skrytými rámy jsou vhodná především pro reprezentativní stavby a projekty, které se vymykají stereotypu. Další možností bezrámových konstrukcí jsou celoprosklená rohová řešení.

Trendy v oknech a dveřích
Trendy v oknech a dveřích

Co se týče materiálů, pak hliník a dřevohliník je materiál, který je trendem a budoucností otvorových výplní především v moderních stavbách a individuálních projektech s rukopisem architekta. Od zákazníků a architektů stále roste požadavek na geometrickou jednoduchost a rovinnost bez různých záhybů a drážek. Pro moderní domy je hliník nejvhodnějším řešením, protože vyniká vysokou odolností, spolehlivostí a má prakticky neomezenou životnost, což se u některých dřevěných a plastových oken nedá říci. Největší výhodou je, že hliník má výbornou statiku, a proto je ideální pro veškerá velkoformátová řešení, která jsou velmi oblíbená na trhu moderních rodinných domů. Na to se snaží společnost OKNA.EU reagovat, proto je velká část showroomu Praha – Centrum věnována prezentaci HS portálů. HS portál se často využívá u balkónových dveří nebo prosklených stěn vedoucích na zahradu či terasu. Největším lákadlem showroomu je unikátní panoramatická posuvná stěna s elektrickým ovládacím systémem, jež zákazníkovi nabízí nerušené propojení exteriéru s interiérem se zcela skrytými rámy a bezbariérovým přístupem.

Trendy v oknech a dveřích
Trendy v oknech a dveřích

Tématem setkání bylo mimo jiné představení hliníkového rámu splňujícího podmínky pro pasivní domy i v Německu, kde jsou ještě přísnější kritéria než v České republice. Dále zástupci hovořili o plastových, plastohliníkových a dřevohliníkových okenních konstrukcích.

Dva nové prémiové showroomy společnosti OKNA.EU se nacházejí v Říčanech - Modleticích a v Praze. V Říčanech – Modleticích jsou prezentována technicky náročnější řešení, například HS portál v maximálním rozměru a velká část nových výstavních prostor je vyčleněna pro zimní zahrady, zasklené terasy a speciální konstrukce posuvných a skládacích dveří, které jsou pro ně vhodné. V druhém showroomu, pojmenovaném Praha – centrum, je prezentován sortiment HS portálů, prémiové vchodové dveře značky Perito a široká škála dřevohliníkových a hliníkových oken.

Autor: OKNA.EU (text a foto)

Související k tématu