reklama

Úložné prostory pod stropem vyřeší nedostatek skříní

Malý byt nenafouknete, avšak i na pár čtverečních metrech chcete nejen bydlet, ale mít také své věci, které je ovšem potřeba někam uložit. Není nutné pořizovat vestavěné skříně, které zaberou mnoho místa. Nedostatek odkládacích míst vyřešte úložnými prostory pod stropem.

Úložné prostory pod stropem vyřeší nedostatek skříní (Zdroj: Depositphotos)

Úložné prostory pod stropem

Úložné prostory pod stropem se zdají být jako ideální řešení, jak kompenzovat nedostatek skříní nebo regálů v malém bytě. Jak se však takové úložné prostory pod stropem budují? Ukážeme vám jednoduchý příklad, jak si úložné prostory pod strop můžete nainstalovat sami.

Výběr místa

Než se do stavby úložných prostor pustíme, je důležité připomenout pár faktorů. Především dobře rozvrhnout místo. Nejlepší řešení je prostor chodby. Pokud zde máte klasickou vestavěnou panelákovou skříň, můžete jí do nového úložného prostoru zakomponovat. 

Vestavěné skříně
Výhodou jsou velké vestavěné skříně (Zdroj: Depositphotos)

Další vhodné místo je v ložnici či obývacím pokoji, avšak zde je potřeba zohlednit povahu obývané místnosti - například úložné prostory pod stropem v obývacím pokoji lze využít na uložení knih, v ložnici úložné prostory neumisťujeme nad postel a využijeme je třeba k uskladnění peřin nebo sezonního oblečení. Nejméně vhodné prostory jsou v koupelně, kde vyšší vzdušná vlhkost stoupá vzhůru a mohla by zde uložené předměty znehodnotit.

Jak velké úložné prostory?

V domech, které disponují opravdu vysokými stropy je rozhodování jednoduché a třeba zabrání i půl metru výšky nevadí. Oproti tomu panelákové byty by díky takovému zásahu mohly působit stísněně. Aby obývaný prostor i nadále budil dojem vzdušnosti a volnosti, musíme počítat s nezastavěnou výškou cca 2,5 metru. Výhodou jsou staré domy, stavěné před 100 a více lety, kde se marnotratně dimenzovaly byty s výškou do stropu i 4 metry. V takovém obytném prostoru lze kromě úložných prostor uvažovat i o vysutém lůžku či patrovou postelí.

Patrová postel s úložnými prostory
Máte-li vysoko do stropu, využijte patrovou postel s úložnými prostory (Zdroj: Depositphotos)

Jaký typ úložného prostoru?

  • Vestavěné skříně - nejjednodušší způsob je zakoupit vestavěné skříně nebo si je nechat vyrobit na míru. Nevýhodou však je vysoká pořizovací cena a také omezení prostoru okolo stěn. Skříně na míru ale lze umístit i do podkroví se zkosenými stěnami pod střechou.
  • Nástavce - tam, kde už skříně máme, ale stále nad nimi zbývá dostatek nevyužitého prostoru, lze doplnit místo vhodnými policovými nebo skříňkovými nástavci. V současné době je na trhu neskutečné množství variant co do barvy, dekoru i velikosti.
Skříňky pod stropem
Skříňky pod stropem využijeme například v kuchyni (Zdroj: Depositphotos)
  • Samostatné závěsné systémy - zkuste obehnat obvod místnosti pod stropem systémem navazujících skříněk nebo polic. Ušetříte tak obývací prostor, a ještě sklidíte pochvalu za dobře využité místo pod stropem. Nevýhodou zde je vlastní instalace a pečlivé ukotvení do zdí.
Závěsné police pod stropem
Absenci skříní nám může nahradit systém závěsných polic (Zdroj: Depositphotos)
  • Úložné prostory v podhledech - při stavebních úpravách v bytech se často přikláníme právě ke snižování stropu. Místo lehké konstrukce z hliníkových profilů a zaklopení sádrokartonem můžeme použít pevnou dřevěnou konstrukci a vytvořit skutečně veliký úložný prostor pod stropem. Podmínkou je příprava plánu, dostatečně nosné zdi a použití odolného materiálu, který je pevný v tahu. Nejste-li zruční, objednejte si raději profesionály, avšak zároveň počítejte s vyšší pořizovací cenou. Výhodou však je nejen velký úložný prostor, ale i snížení nákladů na vytápění.
Snížený strop
Při rekonstrukci a snižování stropu myslete i na možné úložné prostory pod stropem (Zdroj: Depositphotos)

Při promýšlení vhodných úložných prostor pod stropem mějte také na mysli, co zde budete ukládat. Těžké předměty rozhodně nechejte nízko u podlahy. Také trvejte na sjednocení dekoru úložných prostor, a taktéž barevnost. Vyhýbejte se tmavým barvám, které by prostor pod stropem ještě více opticky zmenšily. Pokud trváte na dekoru dřeva, přikloňte se spíše k bříze nebo buku. Nejméně vhodný matriál na stavbu úložných prostor je plast, který je křehký a má velmi malou nosnost. Také sklo (i tvrzené) byste měli zcela vyloučit a použít ho maximálně na výplně dvířek.

Podkroví
Nevyužité podkroví můžeme proměnit na úložné prostory (Zdroj: Depositphotos)

Nezapomeňte také na to, že tyto úložné prostory pod stropem je potřeba čas od času vyvětrat, jinak se zde bude usazovat prach, vlhkost a v případě umístění v kuchyni i mastnota. Abyste nemuseli každý týden tyto prostory vyklízet a čistit, využijte větrací otvory, které jednoduše vyvrtáte do desek a zakryjete mřížkami. Ty zabrání vniknutí škůdců, ale zajistí vzdušnost.

Publikováno: 9. 3. 2020, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Martina Pilzová