Kdo se někdy mořil se starými nátěry bez prostředku, jímž by doslouživší vrstvu mohl opálit a nebo nahřát ví, že je to práce za trest. Pokud se nebojí přímého plamene, může použít k tomu určené pájecí a opalovací soupravy soupravy od firmy Meva a.s.
S páječkami firmy Meva a.s. není těžké ani domácí spojování materiálů. Pro domácí kutily a řemeslné práce menšího rozsahu ve venkovním prostředí, nebo tam, kde lze zajistit dostatečné větrání, jsou určeny propan-butanové pájecí soupravy a to konkrétně typ 2192 a 2192A nebo typy KP01006, KP01007 či KP01008, a také opalovací soupravy 2196, 2197 a 2198.
Propan-butan čili dobrý sluha
Jsou to opravdu hodně šikovné věcičky, které v dílně oceníme. S pájecími soupravami typu 2192 a 2192A pájíme cínem i stříbrnou pájkou, ohříváme materiál před tvářením, můžeme opalovat nátěry a pustit se i do drobných izolatérských prací.
S opalovací soupravou Typ 2196 se můžeme pustit do opalování starých nátěrů a také do různých druhů ohřevu. A soupravami 2197 a 2198 můžeme pájet drobné předměty cínem i „natvrdo“ stříbrnou pájkou.
Tyto spotřebiče spalují plynné směsi propan-butanu s přímým přetlakem. Větší typy se přes jednocestný ventil připojují jeden a tři čtvrtě metrů dlouhou spojovací hadicí s dvoukilovou tlakovou LPG lahví. Malé do ruky dobře padnoucí operativní spotřebiče řady KP0 2002,1007 a 1008 pracují s kartušemi.
Podmínky pro provoz
Se soupravami můžeme pracovat jen v místnostech a prostorách kde lze dostatečně větrat. Hořáky při provozu totiž spotřebovávají kyslík, což tam, kde nemůžeme otevřít okno nebo alespoň dveře, rychle poznáme na bolesti hlavy a špatném dýchání. To zase může vést ke ztrátě vědomí a dokonce k smrti – spalovaný kyslík totiž k životu nezbytně potřebujeme, naopak zvýšené koncentrace kysličníku uhličitého nás mohou zabít.
I z uvedených důvodů je se soupravami také zakázáno pracovat v místnostech pod úrovní terénu. Neplatí to jen pro rekonstrukční, opravářské nebo údržbářské práce, pokud ovšem výměnu vzduchu zajistíme. A rozhodně spotřebič s lahví nesmí v těchto prostorách po práci zůstat.
Jak na pájení s mosaznou pájkou
Připraveno ve spolupráci s www.meva.cz.
Publikováno: 9. 5. 2010, Autor: Jiří Jan a Meva a.s. (text), Meva a.s. (foto), Profil autora: Redakce