reklama

Polykarbonát: Nerozbitné „sklo“ s vynikajícími vlastnostmi

Dávno jsou pryč doby, kdy byly výrobky z plastu pro svou nedokonalost spíše k smíchu. Věci se mění a polykarbonátové desky jsou toho tím nejlepším důkazem. Zastřešíte s nimi bazén, terasu nebo třeba venkovní garáž. Na první pohled je skoro nerozeznáte od skla, a přesto jsou takřka nerozbitné. Navrch přidávají dlouhou životnost a vysokou odolnost proti extrémním klimatickým podmínkám. Pojďme si je představit trochu blíže.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Polykarbonát je „sklo“ s vynikajícími vlastnostmi, které je nerozbitné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je z čeho vybírat

Začněme rozdělením polykarbonátových desek. V zásadě se dělí na dva základní typy – desky plné a desky komůrkové. Plné skoro nepoznáte od klasického skla. Jsou hladké a křišťálově průsvitné. Skvěle se proto hodí např. pro zastřešení bazénů, kde i přes desku můžete pozorovat lesknoucí se vodní hladinu. Oproti tomu komůrkové desky vlivem jednotlivých komůrek ztrácejí průhlednost, ale zase mohou nabídnout vynikající izolační vlastnosti.

Komůrkové polykarbonátové desky nejsou tak průhledné, jako plné desky
i (Zdroj: KLAHOS spol. s r.o.)
Komůrkové polykarbonátové desky nejsou tak průhledné, jako plné desky

Za zmínku stojí uvést také polykarbonátové trapézy, které jsou díky svému specifickému tvaru pevnější a snesou vyšší zátěž. Trapézové desky můžete volit v čiré (hladké) nebo strukturované formě. Záleží na tom, zda vyžadujete průsvitnost či nikoliv. Například zastřešení pergoly se strukturovaným polykarbonátem budete během horkého léta vychvalovat do nebes. Zaručeně.

Jsou vhodné pro všestranné použití
i (Zdroj: KLAHOS spol. s r.o.)
Jsou vhodné pro všestranné použití

Vydrží cokoliv

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ polykarbonátové desky, vždy se můžete spolehnout na jejich výjimečné vlastnosti. Desky jsou takřka nerozbitné (a když už se vám je podaří rozbít, alespoň se vyhnete droboučkým střepům), trvanlivé a skvěle odolávají teplotním výkyvům. Jsou totiž opatřeny ochrannou vrstvou proti UV záření, která zabraňuje „stárnutí“ materiálu. Podle informací od většiny výrobců polykarbonátové desky bez jakéhokoliv rizika snášejí teploty od -30 °C do asi +115 °C. To není špatné.

Komůrkové polykarbonátové desky perfektně izolují
Komůrkové polykarbonátové desky perfektně izolují (Zdroj: KLAHOS spol. s r.o.)
Nezatěžuje konstrukci, nehrozí jeho vysklení a v mrazech vám nepopraská
Nezatěžuje konstrukci, nehrozí jeho vysklení a v mrazech vám nepopraská (Zdroj: KLAHOS spol. s r.o.)

A tím zdaleka nekončíme. Oproti sklu je polykarbonát mnohem lehčí, takže tolik nezatěžuje konstrukci a můžete ho použít prakticky kdekoliv – třeba i jako basketbalovou desku. S deskami se snadno manipuluje, můžete je ohýbat i za studena.

Trapézové desky jsou vhodné na pergoly a přístřešky
i (Zdroj: KLAHOS spol. s r.o.)
Trapézové desky jsou vhodné na pergoly a přístřešky

A nesmíme zapomenout na cenu. Zejména komůrkové polykarbonáty vás svou cenovou dostupností příjemně překvapí.

Zdroj informací: KLAHOS spol. s r.o.

Publikováno: 3. 3. 2023, Autor: KLAHOS spol. s r.o. (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Redakce