reklama

Požární detektor je investice, která stojí za to

Více než 17 tisíc požárů řešil Hasičský záchranný sbor České republiky v loňském roce. Škoda na majetku činila přes 2 miliardy korun. Při těchto požárech zemřelo v loňském roce 114 osob. Z uvedeného vyplývá, že v roce 2014 vzniklo na území ČR v průměru denně 48 požárů, škoda 6,0 mil. Kč a včasným zásahem byly uchráněny hodnoty za 31,6 mil. Kč denně.

Požární detektor je investice, která stojí za to

Od roku 2008 je povinné v nových objektech instalovat požární hlásič. Týká se to nových objektů, které jsou následně kolaudovány. U starších objektů tak činní majitelé, kteří myslí na svou bezpečnost a nebrání se investici okolo 820 korun. Právě nadcházející konec roku může být potenciálně nebezpečnější pro častější manipulaci s ohněm.

Upozornit na požár včas, kdy ještě není pozdě, tedy může elektronika. Nejrozšířenější je instalace požárních detektorů. „Můžete si pořídit jednoduchý požární hlásič, který reaguje na kouř a na zvýšenou teplotu nad 60 stupňů v místnosti,“ říká Daniel Havel z české společnosti Jablotron a doplňuje: „Při koupi se zaměřujte hlavně na to, aby byl požární hlásič certifikovaný.“

Autonomní detektor požáru
Autonomní detektor požáru
Optický detektor viditelných zplodin
Optický detektor viditelných zplodin
Sběrnicový kombinovaný detektor kouře a teploty
Sběrnicový kombinovaný detektor kouře a teploty
Bezdrátový detektor úniku plynu
Bezdrátový detektor úniku plynu

Požár signalizuje houkáním vnitřní sirénky a blikáním. Detektor se instaluje na strop do míst, kde předpokládáme, že by mohl kouř jít. Nejčastěji v obývacím pokoji, ložnicích, v místě východu z domu či bytu a nad schodiště. Je napájen klasickými bateriemi.

Autonomní detektory hlásí požár pouze v místnosti, kde jsou umístěny. Pokud ale bude detektor kouře součástí zabezpečovacího systému, přijde vám informace i přes SMS zprávu nebo zavolání. Ideální je, když je systém napojen na Bezpečnostní centrum. Pak, i když jste mimo domov, vyrazí k vám zásahové vozidlo a operátor zavolá hasiče. Systém vám vedle požáru může hlídat i únik hořlavého plynu, to ale jiným detektorem.

Více informací najdete na www.jablotron.com/cz

Publikováno: 26. 11. 2015, Autor: Jablotron (text a foto) tisková zpráva , Profil autora: Redakce