Podlahové vytápění a masivní dřevěná podlaha nejdou dohromady? Omyl!

Poměrně dlouhou dobu zažitý mýtus, že podlahové vytápění není vhodné pod dřevěnou masivní podlahu byl překonán. Skutečností je, že i tento typ podlahy je možné kombinovat s podlahovým vytápěním. Důkazem toho jsou masivní podlahy FeelWood. I ta nemodernější hi-tech domácnost si mnohdy žádá vnést do sebe kousek přírody a umocnit tak pocit naprosté dokonalosti. Krásu dřevěné podlahy člověk vnímá všemi smysly - její vůni, kresbu dřeva, tichou chůzi, měkkost nášlapu... Proč se tedy ochudit o ten úžasný pocit doteku bosých nohou a chůze po vyhřáté dřevěné masivní podlaze?

Podlahové vytápění a masivní dřevěná podlaha nejdou dohromady? Omyl!

Dřevo + podlahové topení = váš nejvyšší komfort

Dřevěnou podlahu máme spojenou především s jejím příjemným povrchem. Nic nás nezebe, netlačí, neškrábe. Podlaha je celoročně příjemně teplá, ale ještě více milujeme chůzi naboso po vyhřáté masivní podlaze. Dřevo je totiž samo o sobě vynikající tepelný izolant. To ale neznamená, že tvoří tlumič mezi podlahovým topením a vytápěným prostorem. Pokud je podlaha perfektně odizolovaná zespodu, teplo se nikam neztrácí.

Dřevo + podlahové topení = váš nejvyšší komfort
Dřevo + podlahové topení = váš nejvyšší komfort

Pravdou je, že dřevěné podlaze o něco déle trvá, než se ohřeje. Ale je schopná také teplo déle akumulovat, a tím pádem vám ho i déle předávat. Podlaha je pak ještě dlouho po vypnutí topení příjemně zahřátá.

Je samozřejmé, že úspěšná kombinace podlahového topení a masivní podlahy je vždy závislá na výběru vhodného typu podlahy a její naprosto precizně provedené pokládce. Jsou dřeviny, které se na podlahové topení vyloženě nehodí – mezi ně patří například buk. Naopak 15mm dubové podlahy a modřínové podlahy můžeme v kombinaci s podlahovým topením jenom doporučit.

Jak udržet svou podlahu v kondici i s podlahovým topením

Dřevo je tzv. hygroskopický materiál. To znamená, že je schopné přijímat a odevzdávat vlhkost ze svého okolí. Stručněji řečeno, podlaha se k vám bude chovat tak, jak se chováte vy k ní. Hlídejte si hlavně relativní vlhkost v interiéru, která by se měla pohybovat mezi 50 – 65 %. Při nadměrné vlhkosti dřevo bobtná, při suchém vzduchu se naopak smršťuje. Do místností s vyšší vlhkostí tedy není dřevěná podlaha příliš vhodná.

Jak udržet svou podlahu v kondici i s podlahovým topením
Jak udržet svou podlahu v kondici i s podlahovým topením

Nevzdávejte se dřevěné podlahy ani v koupelně

Klasickou volbou podlahové krytiny v koupelně bývá dlažba, a to většinou z čistě praktických důvodů. Neustupujte svému přání a prosaďte si dřevo. Tepelně upravený jasan (thermojasan) zvládne i tak náročné podmínky, kterým ho koupelny a sauny vystavují. Navíc vás oslní jeho exkluzivní čokoládová barva, která působí až exoticky. Také thermojasan je vhodný pro pokládku na podlahové topení.

Dřevěná masivní podlaha FeelWood vám už sama o sobě připraví skutečně komfortní podmínky bydlení. Ale teprve ve spojení s podlahovým topením nabývá svojí skutečné síly a s přehledem vítězí nad jakýmkoliv jiným typem podlahy.

Autor: Serafin Campestrini (text a foto)

Související k tématu