Lehké keramické kamenivo Liapor pomůže při opravách mostů na D1

Kauza popraskané vozovky na dvou mostech dálnice D1 nedaleko Ostravy je asi jen málokomu neznámá. Nad havarijním stavem vozovky staré sotva pět let se pozastavovali nejen řidiči, ale také správci komunikací, politici a jiní. Podle odborných expertiz byl hlavní příčinou havarijního stavu nekvalitní materiál, který byl použit do náspů. V řezu náspem mostu se dále našly takové nežádoucí materiály, jako například dřevo, guma apod. Díky tomu začal celý násep sesedat a vozovka se postupně deformovala. Pod tíhou důkazů se k závadám začíná pomalu hlásit i dodavatel díla. Opravy se tedy daly konečně do pohybu.

Lehké keramické kamenivo Liapor pomůže při opravách mostů na D1

Nekvalitní materiál přechodových částí náspů je momentálně nahrazován lehkým keramickým kamenivem – Liapor. Tento materiál pomůže eliminovat deformační tlaky od násypů, které vyměněny nebudou. Liapor byl vybrán pro své ideální vlastnosti při geotechnických aplikacích. Kromě pevnosti v tlaku, nenasákavosti, mrazuvzdornosti a trvanlivosti je to především objemová stálost. Kamenivo Liapor totiž po zhutnění již dále nesesedá, ani nemění tvar – je objemově stabilní.

Lehké keramické kamenivo Liapor pomůže při opravách mostů na D1
Lehké keramické kamenivo Liapor pomůže při opravách mostů na D1

Jediným výrobcem a přímým dodavatelem lehkého keramického kameniva Liapor v České republice je společnost Lias Vintířov, LSM, k.s., která je zároveň součástí jedné z největších skupin výrobců tohoto materiálu v Evropě. Společnost spolupracuje i se zhotovitelem oprav D1, v otázce technického poradenství a následné aplikaci dodávaného materiálu.

Díky pravidelné zpětné vazbě mezi dodavatelem materiálu a zhotovitelem je zajištěn rychlý a bezchybný postup oprav a dálnice D1 bude v brzké době moci opět sloužit řidičům tak, jak má.

Autor: Liapor (tisková zpráva)

Související k tématu