reklama

Vánoční stromek

Vánoční stromek je nepostradatelnou součástí Vánoc. Jeho podoby jsou různé – pořídit můžete živé řezané stromky, umělé imitace či stromky v květináčích. Jaká by měla být kritéria výběru, jak stromek nazdobit a jak se o něj správně starat, aby vám vydržel co nejdéle, prozradíme na následujících řádcích.

Vánoční stromek

Jaký stromek zvolit?

Pokud se rozhodnete pro klasický živý řezaný stromek, ujasněte si nejprve, který druh stromku se vám líbí nejvíce. K nejpopulárnějším stále patří díky svému dekorativnímu vzhledu smrk ztepilý. Jeho nevýhodou však je, že poměrně brzy opadává. Naproti tomu smrk pichlavý neboli smrk stříbrný vydrží déle. Kromě smrků jsou v kurzu i borovice černá a borovice lesní a luxusní jedle kavkazská, jejíž pořízení je však nákladnější. Stromky lze většinou zakoupit už na začátku prosince. Při jejich výběru volte takovou velikost, která je vhodná do vašeho bytu. Dbejte na to, aby byl stromek rovnoměrně a hustě rostlý a neměl polámané větve. Všímejte si i barvy jehličí, která by měla být svěže zelená. Vyvarujte se nákupu stromků v obalu, u kterých nemáte možnost si je důkladně prohlédnout. Většina prodejců vám při koupi zabalí stromek do ochranné sítě, aby se při přepravě neponičil.

Jaký stromek zvolit?
Jaký stromek zvolit?

Stejně důležitým aspektem jako výběr stromku je následná péče o něj. Před Štědrým dnem jej skladujte v chladnějším prostředí, nejlépe v nádobě s vodou, aby mohl načerpat živiny. Předtím je ještě nutné seříznout kmen o zhruba dva centimetry, aby se uvolnily kapiláry, kterými stromek rozvede vodu do všech větví – často jsou totiž zalepené pryskyřicí. Pro stromek zvolte ve svém příbytku vhodné místo – měl by být chráněný před dopadem slunečních paprsků a přímým vlivem tepla sálajícího z topení či krbu. Při umisťování do stojanu neořezávejte kůru – právě ta je totiž zásobárnou živin a udržuje stromek svěží. Pokud si pořídíte stojan s prostorem pro vodu, vydrží vám stromek mnohem déle svěží. Nezapomínejte jej pravidelně každý den zalévat tak, aby voda dosahovala ke kůře.

Jedle normandská
Jedle normandská
Smrk ztepilý
Smrk ztepilý

Stojánek na stromek

Při výběru stromku byste měli rovnou zvážit koupi jeho stojanu. Než složitě vymýšlet a následně vyrábět vlastní stojan, je lepší zakoupit již hotový a prověřený. Volit můžete mezi různými materiály – od přírodního dřeva přes odolný kov či slitinu až po dlouhověký plast. Především ale myslete na výšku vašeho stromku a průměr jeho kmene. Od těchto základních údajů se následně odvíjí jednotlivé kategorie stojanů. Stojany jsou většinou schopné upevnit stromky o průměrech 3 až 15 cm, přičemž se najdou výjimky i pro stromky s širšími kmeny. Druhý rozměr, a to výška stromku, je pro výběr stojanu rovněž důležitý. Stojan musí být konstruovaný tak, aby se strom v něm upevněný snadno nepřevrátil a neponičil vše okolo stojící. Většina stojanů je konstruovaná pro velikosti stromků mezi 2 - 3 metry (robustnější bezpečně zajistí i čtyřmetrové stromky). Většina současných stojanů je rovněž vybavena nádržkou na vodu (s objemem pohybujícím se mezi 1,5 až 2 l), díky níž si stromek déle udrží svou svěžest a neopadá. Samotné upevnění stromku je zajištěno buď trojicí či čtveřicí upevňovacích šroubů nebo systémem svěracích čelistí. Stromek se do takového stojanu pouze vloží a pomocí páky zaaretuje – odpadá povinnost vystředění či zmenšování průměru.

Stojánek na stromek
Stojánek na stromek
Stojánek na stromek
Stojánek na stromek
Stojánek na stromek
Stojánek na stromek
Stojánek na stromek
Stojánek na stromek

Náhrada klasického stromku

Obliba stromků v květináči neustále stoupá díky tomu, že přežijí Vánoce a můžete si je poté vysadit na zahradě nebo je použít i v následujících letech. Teplotní šok, který je čeká, však řada stromků nepřežije. Jak se stromkem správně zacházet, abyste se z něj mohli těšit i po Vánocích? Již před Štědrým dnem byste jej měli postupně přivykat na teplo. Z venkovního prostředí ho nejdříve přeneste do chladnější chodby či garáže, ideálně s teplotou do 10 °C, kde ho nechte několik dní. Místnost, v níž bude o Vánocích, příliš nepřetápějte (udržujte teplotu mezi 15 až 18 °C) a stromek doma nechte jen po omezenou dobu, zhruba tři dny. Než ho opět přemístíte ven, nechte ho několik dní přivyknout nižším teplotám v chladnější místnosti. Poté byste jej měli až do jara uskladnit v prostorech, kde bude chráněný před mrazy.

Náhrada klasického stromku
Náhrada klasického stromku
Náhrada klasického stromku
Náhrada klasického stromku

Umělé stromky sice neprovoní váš byt tak jako živé, ale skýtají několik výhod – nevyžadují péči, nenadělají nepořádek a i přes počáteční vyšší investici vycházejí dlouhodobě mnohem levněji. Stačí je na Štědrý den složit (postup je velmi snadný a rychlý) a po Vánocích je opět uskladníte pro opětovné použití. Vypadají velmi přirozeně a navíc jsou pravidelné a husté. Vybrat si můžete z nejrůznějších tvarů, velikostí a typů, navíc jsou ve většině případů opatřeny i stojanem. Hitem letošních Vánoc jsou stromky s umělým sněhem.

Náhrada klasického stromku
Náhrada klasického stromku
Náhrada klasického stromku
Náhrada klasického stromku
Náhrada klasického stromku
Náhrada klasického stromku
Náhrada klasického stromku
Náhrada klasického stromku

Zdobení stromku

Poté, co umístíte stromek do stojanu, zkontrolujte, zda má pevnou stabilitu, případně jej můžete přichytit pomocí lanka. Jako první krok je vhodné nainstalovat na stromek světelný řetěz, rozsvítit jej a zkontrolovat, zda je rozmístění pravidelné. Ideální volbou jsou LED světelné řetězy, které poskytují příjemné světlo za nízké spotřeby elektrické energie. Většina z nich skýtá i možnost volby různých režimů – můžete si tak pohodlně nastavit barvu, intenzitu i dynamičnost osvětlení. Dalším krokem je umístění ozdob – je jen na vás, zda zvolíte klasické skleněné koule, slaměné ozdoby či například neobvyklé ozdoby potažené hedvábnou nití. Důležité je však při výběru ozdob myslet na to, aby se k sobě navzájem hodily a stromek působil co nejcelistvějším dojmem. Při věšení ozdob se řiďte jednoduchým pravidlem – větší a těžší koule umisťujte blíže ke kmeni, drobnější patří spíš ke konci větviček, přičemž dodržujte jejich rovnoměrné rozmístění. Nakonec stromek dozdobte pomocí řetězů, které můžete navázat vodorovně po jednotlivých patrech stromku nebo je nechat viset svisle dolů.

Zdobení stromku
Zdobení stromku
Zdobení stromku
Zdobení stromku

Co se stromkem po Vánocích?

Většina domácností odstrojuje stromek na svátek Tří králů. Jak s ním naložit dále? Pokud máte vlastní kompost, můžete stromek rozštěpkovat a přidat do kompostéru. Další možností je odevzdat stromek na místech, kde se stromky prodávají. Většina měst i obcí však nabízí možnost svozu stromků. Nejčastěji platí, že stromek necháte u nádob na komunální odpad, odkud se hromadně odvezou – nesnažte se stromky vložit do popelnic či kontejnerů, zbytečně by zabíraly místo a navíc do směsného odpadu nepatří. Stromky se recyklují a jsou dále využívány například jako topivo nebo se štěpkují a vzniklá hmota se používá mimo jiné na výrobu kuchyňských desek. Umělé stromky jsou nerecyklovatelné. Pokud již dosloužily, můžete je vyhodit do kontejneru na komunální odpad nebo odvézt do sběrného dvora.

Připraveno ve spolupráci s odborníky z OBI. Na stránkách www.obi.cz/navody naleznete spoustu dalších zajímavých rad a návodů.

Publikováno: 14. 12. 2020, Autor: OBI (text a foto), Profil autora: Redakce