Nejen kvalitní stojan, ale také zručnost je potřeba k úspěšnému uchycení vánočního stromku. Vyplývá to z výsledků rozsáhlého průzkumu společnosti ppm factum research realizovaného pro Pivovar Velkopopovický Kozel, ve kterém každý sedmý Čech uvedl, že tuto tradiční předvánoční činnost považuje za kutilství. Opravdu je potřeba nářadí a řemeslná dovednost?
Milan Říha, profesí elektrotechnik a zakladatel Muzea kutilství v Polné nedaleko Jihlavy, zdědil lásku ke kutilství po svém otci. Muzejní sbírky obohacuje z vlastních zásob, k řadě kousků přijde ale také úplnou náhodou, jako třeba když uchránil před letem do kontejneru stojan na usazení stromku vyrobený z nerezu. „Viděl jsem, jak ho tam nějaký muž nese, tak jsem se rozeběhl za ním. Stojánek je spíš na menší stromečky, ale pěkný,“ vypráví pan Říha.
O tom, že je na usazení vánočního stromku potřeba alespoň špetka zručnosti, sběratel nepochybuje. „Se stojánky na stromečky jsou problémy běžně, protože kmeny bývají tlustší, než je stojan, a tak se musí tesat nebo osekávat,“ potvrzuje výsledky průzkumu Milan Říha. Problém by s tímto úkolem neměla mít většina Čechů, neboť více než 2/3 respondentů se považují za manuálně zručné a ve volném čase se kutilství věnují.
Jak se čeští všeumělové svého úkolu zhostí, se ukáže už během příštích týdnů. Jisté ovšem je, že kutilství obecně je výsadou českého národa. Lidé se svým hobby věnují pravidelně a nezávisle na ročním období. Zima sice není hlavní kutilskou sezónou, ale ani v tomto roční období Češi nezahálí a ze svých řemeslných dovedností se dokáží těšit průměrně až 22 hodin měsíčně, jak ukazuje průzkum z roku 2015.
Zdroj informací: Velkopopovický Kozel
Publikováno: 22. 12. 2015, Autor: Velkopopovický Kozel (tisková zpráva), OBI (foto), Profil autora: Redakce