Měníte byt, chcete stavět dům nebo bourat panelákové jádro a máte strach, jestli vše dobře vyberete a promyslíte? Zkusili jste si nakreslit prostorové náčrtky, posunujete maketami nábytku po čtverečkovaném papíře, ale stále si nejste jisti? Žijeme v době počítačů, a tak nabízejí mnohé firmy i řemeslníci kromě práce na zakázku také projekt a prostorové návrhy vytvořené na počítači – takzvané vizualizace. Vizualizací si můžete nechat zhotovit model domu, kuchyňské linky nebo nové koupelny.
Takový program většinou nabízí několik úhlů pohledů, umožní jakoby projít dům i jednotlivé místnosti, podívat se po pokoji z různých stanovišť, vybrat si vanu i umyvadlo přesně na míru prostoru podle katalogů jednotlivých firem. Dokonce si můžete vyzkoušet, která barva a kombinace dlaždiček se vám bude líbit v rekonstruované koupelně. Vizualizace umožňuje několika kroky změnit barvu zařízení, přemístit jednotlivé kusy nábytku, sanity nebo i celé příčky v daleko kratším čase, než byste byli schopni u papírového modelu.
V případě nového domu vás jistě nemusí nikdo přesvědčovat, abyste si prohlédli projekt, „prošli“ jednotlivé místnosti a společně s architektem nebo projektantem je upravili podle vašich přání. Cena za pozměněný projekt pak sice bude vyšší, než za ten typový, ale tyto investice se určitě vyplatí.
Ptáte-li se, jak postupovat v případě zařizování bytu či výměny kuchyňské linky, odpovíme, že podobně. Kuchyňská a koupelnová studia i některé prodejny s nábytkem nabízejí většinou několik návrhů, ze kterých si můžete vybrat. Náklady na vypracování bývají buď zahrnuty v ceně projektu, nebo jsou nabídky poskytovány zdarma. Podobným způsobem lze vytvořit i model ložnice, dětského pokoje či jídelny.
Pokud se vám zdá zbytečné platit za tyto služby a raději byste nějakou tu stovku nebo tisícovku ušetřili, dobře si rozmyslete, jestli zrovna tady je vhodné šetřit. Jistě, když si vyberete nevhodnou barvu ručníků a doplňků do koupelny nebo špatné kombinace vzorů sedačky a ubrusu do jídelny, dá se tato chyba napravit tak, aby vaše peněženka příliš neplakala.
Co si ale počnete, když zvolíte nevhodnou velikost vany či postele, vyberete obklady, které v malém prostoru koupelny působí jako pěst na oko, nebo zjistíte, že nová kuchyňská linka je sice krásná, ale poněkud nízká. Nebo si poskládáte krásný stůl po babičce s tou skvělou komodou, kterou nabízí zásilkový obchod, a k tomu přidáte židle, které se vám líbily u sousedů a zjistíte, že výsledný efekt je přesně opačný, než jste očekávali.
Některých chyb se sice můžete vyvarovat vytvořením modelů nábytku a zařízení nebo přesných plánků na obyčejných čtverečkovaných papírech, ale ty nemusí vždy stačit. Máte-li možnost nechat si vytvořit vizualizaci, učiňte tak alespoň u větších a nákladnějších změn. Můžete si ušetřit mnohá zklamání i zbytečné výdaje.
Ať už zvolíte metodu „domácí“ – tedy čtverečkované papíry, nůžky a pravítko – nebo si necháte poradit a vytvořit počítačový návrh, nezapomínejte na jedno: výsledný projekt domu, koupelny, kuchyně by měl co nejvíce odpovídat vašim představám a potřebám, protože právě vy budete jejich obyvatelem a uživatelem. Pokud narazíte na projektanta nebo firmu, kteří na většinu vašich návrhů a otázek odpoví, že „je to tak proto, že teď je to moderní a takhle se to prostě dělá“, nebo nejsou schopni nabídnout vám více variant, ať už prostorových nebo finančních, raději běžte jinam. Opravdový odborník se vám bude snažit co nejvíce vyjít vstříc a nejlépe poradit.
Tip:
Rozhodnete-li se počítač jako pomocníka při zařizování přece jen využít, je důležité vědět, na co se v které části bytu nejvíce zaměřit.
Dům nebo byt - projekt
- kolika osobám či různým generacím má dům sloužit
- jaký bude běžný denní provoz – využití pokojů
- jak chcete mít dům situovaný vzhledem ke světovým stranám
- jak náročnou bude dům potřebovat údržbu podle použitých materiálů a technologií.
- denní a klidové zóny bytu
Kuchyň
- výška kuchyňské linky a pracovní plochy by měla být přizpůsobena tomu, kdo se bude v kuchyni nejčastěji pohybovat
- vyšším postavám pomohou vyšší spodní skřínky nebo sokly vsunuté pod ně, nižším naopak nižší horní skřínky případně skládací schůdky
- nejpoužívanější spotřebiče – varná deska, trouba, dřez – by měly být umístěné ve vhodné pracovní výšce, abychom předešli zbytečnému shýbání
- pokud je místo, měla by v kuchyni být židle, na které se dá sedět i u pracovního pultu nebo u dřezu
- vhodná velikost a umístění kuchyňského stolu nebo lavice
- umístění zásuvek vodo a elektroinstalací
Ložnice
- umístění ložnice v klidové části bytu, postel situovaná mimo průvan
- dobrý přístup k oknu
- pokud je v ložnici pracovní kout, alespoň optické oddělení od spací části
- spaní pro návštěvy
Úložné prostory
- možnost vestavné šatny
- snížené podhledy
- podia
- patra
- ukládání sportovních a sezonních oděvů a potřeb
Dětský pokoj
- přizpůsobení potřebám různě starých dětí
- nábytek a vybavení určené a přizpůsobené dětem, ne odložené po dospělých
- prostor na hraní
- jednoduché policové systémy
- pracovní stoly i židle pro školáka, tzv. rostoucí
Zdroj informací: autoři článku
Publikováno: 20. 3. 2008, Autor: Pavel Zeman, Petra Marková (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Redakce