reklama

Kouzlení s prostorem aneb „Vizualizace“ není zaklínadlo

Měníte byt, chcete stavět dům nebo bourat panelákové jádro a máte strach, jestli vše dobře vyberete a promyslíte? Zkusili jste si nakreslit prostorové náčrtky, posunujete maketami nábytku po čtverečkovaném papíře, ale stále si nejste jisti? Žijeme v době počítačů, a tak nabízejí mnohé firmy i řemeslníci kromě práce na zakázku také projekt a prostorové návrhy vytvořené na počítači – takzvané vizualizace. Vizualizací si můžete nechat zhotovit model domu, kuchyňské linky nebo nové koupelny.

Při plánování bydlení se neobejdete bez vizualizace (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Takový program většinou nabízí několik úhlů pohledů, umožní jakoby projít dům i jednotlivé místnosti, podívat se po pokoji z různých stanovišť, vybrat si vanu i umyvadlo přesně na míru prostoru podle katalogů jednotlivých firem. Dokonce si můžete vyzkoušet, která barva a kombinace dlaždiček se vám bude líbit v rekonstruované koupelně. Vizualizace umožňuje několika kroky změnit barvu zařízení, přemístit jednotlivé kusy nábytku, sanity nebo i celé příčky v daleko kratším čase, než byste byli schopni u papírového modelu.

Při správném plánování by nemělo dojít k žádnému omylu
Při správném plánování by nemělo dojít k žádnému omylu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V případě nového domu vás jistě nemusí nikdo přesvědčovat, abyste si prohlédli projekt, „prošli“ jednotlivé místnosti a společně s architektem nebo projektantem je upravili podle vašich přání. Cena za pozměněný projekt pak sice bude vyšší, než za ten typový, ale tyto investice se určitě vyplatí.

Máte malou představivost? Využijte vizualizaci
Máte malou představivost? Využijte vizualizaci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ptáte-li se, jak postupovat v případě zařizování bytu či výměny kuchyňské linky, odpovíme, že podobně. Kuchyňská a koupelnová studia i některé prodejny s nábytkem nabízejí většinou několik návrhů, ze kterých si můžete vybrat. Náklady na vypracování bývají buď zahrnuty v ceně projektu, nebo jsou nabídky poskytovány zdarma. Podobným způsobem lze vytvořit i model ložnice, dětského pokoje či jídelny.

Pokud se vám zdá zbytečné platit za tyto služby a raději byste nějakou tu stovku nebo tisícovku ušetřili, dobře si rozmyslete, jestli zrovna tady je vhodné šetřit. Jistě, když si vyberete nevhodnou barvu ručníků a doplňků do koupelny nebo špatné kombinace vzorů sedačky a ubrusu do jídelny, dá se tato chyba napravit tak, aby vaše peněženka příliš neplakala.

Vizualizace vám vyřeší všechny vaše problémy
Vizualizace vám vyřeší všechny vaše problémy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co si ale počnete, když zvolíte nevhodnou velikost vany či postele, vyberete obklady, které v malém prostoru koupelny působí jako pěst na oko, nebo zjistíte, že nová kuchyňská linka je sice krásná, ale poněkud nízká. Nebo si poskládáte krásný stůl po babičce s tou skvělou komodou, kterou nabízí zásilkový obchod, a k tomu přidáte židle, které se vám líbily u sousedů a zjistíte, že výsledný efekt je přesně opačný, než jste očekávali.

V dnešní době najdete spoustu užitečných aplikací
V dnešní době najdete spoustu užitečných aplikací (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Některých chyb se sice můžete vyvarovat vytvořením modelů nábytku a zařízení nebo přesných plánků na obyčejných čtverečkovaných papírech, ale ty nemusí vždy stačit. Máte-li možnost nechat si vytvořit vizualizaci, učiňte tak alespoň u větších a nákladnějších změn. Můžete si ušetřit mnohá zklamání i zbytečné výdaje.

Ať už zvolíte metodu „domácí“ – tedy čtverečkované papíry, nůžky a pravítko – nebo si necháte poradit a vytvořit počítačový návrh, nezapomínejte na jedno: výsledný projekt domu, koupelny, kuchyně by měl co nejvíce odpovídat vašim představám a potřebám, protože právě vy budete jejich obyvatelem a uživatelem. Pokud narazíte na projektanta nebo firmu, kteří na většinu vašich návrhů a otázek odpoví, že „je to tak proto, že teď je to moderní a takhle se to prostě dělá“, nebo nejsou schopni nabídnout vám více variant, ať už prostorových nebo finančních, raději běžte jinam. Opravdový odborník se vám bude snažit co nejvíce vyjít vstříc a nejlépe poradit.

Naplánujte si v klidu místnost po místnosti
Naplánujte si v klidu místnost po místnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tip:

Rozhodnete-li se počítač jako pomocníka při zařizování přece jen využít, je důležité vědět, na co se v které části bytu nejvíce zaměřit.

Dům nebo byt - projekt

 • kolika osobám či různým generacím má dům sloužit
 • jaký bude běžný denní provoz – využití pokojů
 • jak chcete mít dům situovaný vzhledem ke světovým stranám
 • jak náročnou bude dům potřebovat údržbu podle použitých materiálů a technologií.
 • denní a klidové zóny bytu

Kuchyň

 • výška kuchyňské linky a pracovní plochy by měla být přizpůsobena tomu, kdo se bude v kuchyni nejčastěji pohybovat
 • vyšším postavám pomohou vyšší spodní skřínky nebo sokly vsunuté pod ně, nižším naopak nižší horní skřínky případně skládací schůdky
 • nejpoužívanější spotřebiče – varná deska, trouba, dřez – by měly být umístěné ve vhodné pracovní výšce, abychom předešli zbytečnému shýbání
 • pokud je místo, měla by v kuchyni být židle, na které se dá sedět i u pracovního pultu nebo u dřezu
 • vhodná velikost a umístění kuchyňského stolu nebo lavice
 • umístění zásuvek vodo a elektroinstalací
Koupelny obvykle nedisponují velkým prostorem, bez plánování se neobejdete
Koupelny obvykle nedisponují velkým prostorem, bez plánování se neobejdete (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ložnice

 • umístění ložnice v klidové části bytu, postel situovaná mimo průvan
 • dobrý přístup k oknu
 • pokud je v ložnici pracovní kout, alespoň optické oddělení od spací části
 • spaní pro návštěvy

Úložné prostory

 • možnost vestavné šatny
 • snížené podhledy
 • podia
 • patra
 • ukládání sportovních a sezonních oděvů a potřeb

Dětský pokoj

 • přizpůsobení potřebám různě starých dětí
 • nábytek a vybavení určené a přizpůsobené dětem, ne odložené po dospělých
 • prostor na hraní
 • jednoduché policové systémy
 • pracovní stoly i židle pro školáka, tzv. rostoucí

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 8. 1. 2023, Autor: Pavel Zeman, Petra Marková (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Redakce