reklama

Posviťme si na vestavěné skříně

Byly důležitou součástí věna, dědily se z generace na generaci. Z dubového dřeva, malované, se dveřmi vykládanými vzácnými dýhami, zdobené intarziemi. Později z odýhovaného materiálu a z lamina, postavené napevno nebo přivážené jako skládačka v ploché krabici. O kom je řeč? No přece o skříních, bez kterých se neobejdete v malém bytě, domku ani luxusní vile.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vestavěná skříň je ideální prostředek pro uskladnění oblečení i ostatních věcí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čím dál tím častěji řešíme úložné prostory vestavnými skříní. Jejich nevýhoda, kterou by se oháněly především naše babičky, je, že jsou určené pro jeden konkrétní prostor, a když se budeme stěhovat, s sebou si je nevezmeme. Ale přednost, která to vynahradí, je především to, že dokáží beze zbytku využít prostor pro ně určený, tedy pokud jsou kvalitně vyrobené a hlavně dobře vymyšlené.

Klasickým skříním samozřejmě neodzvonilo úplně, stále je používáme, ale pokud si je kupujeme nově, jde nám kromě úložného prostoru hlavně o to, jak zapadají do stávajícího interiéru a jak se hodí k našemu zařízení a nábytku a to je v každém bytě jiné. Povíme si, na co bychom se měli při pořizování skříní zaměřit, podle čeho skříně vybírat.

Skříně od odborníků

Firem, zabývajících se výrobou a montáží vestavěných skříní, je na trhu nepřeberné množství. Předhánějí se ve výhodných nabídkách, „supercenách“, slevách a dodatečných službách.

Podle čeho tedy volit? Určitě se vyplatí nechat si udělat nabídku od více firem a porovnat ceny a rychlost dodávky i montáže. Důležité je, jestli je firma ochotná vyjít vstříc vašim individuálním požadavkům nebo vám na jakýkoliv požadavek odlišný od standardu oznámí, to my neděláme, to není v nabídce.

Individuální požadavky se samozřejmě odrazí na cenách, ale i tak by to mělo být navýšení rozumné. Pracovníci firmy by také měli být schopni navrhnout jiné, pro vás třeba i výhodnější a praktičtější řešení. Nejlepší je, můžete-li si prohlédnout skříně na prodejně, na výstavě nebo třeba u známých v bytě, bude se vám vybírat lépe než jen z katalogu.

Poraďte se s odborníky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poraďte se s odborníky

Zakázka začíná vždy vyměřením prostoru. Obvyklá hloubka skříní je 60 cm, pokud však volíte posuvné nebo skládací dveře, skříň by měla být hlubší, aby dveře neubíraly prostor na šatní ramínka. Pokud řešíte skříň v omezenějším prostoru a nemůžete si dovolit zvětšit její hloubku, nebo se vám ani obvyklých 60 cm nevejde, řešením jsou sklopné a výsuvné tyče s ramínky, která nevisí bokem, ale čelem k vám.

Výška skříní se řídí prostorem, který máme k dispozici. Důležité je pak výšku vhodně a účelně rozdělit tak, aby byl prostor co nejlépe využit i aby byl pohodlný přístup do všech částí skříně.

Skříně bez zad

Prostor vestavěné skříně většinou neubírají záda, ale pokud si to budete přát, skříň by je samozřejmě měla mít. Vhodná jsou záda ze sololaku, ať už plného nebo s dírkováním kvůli větrání (materiál spíš znáte pod názvem sololit). Stěnu za budoucí vestavěnou skříní vymalujte otěruvzdornou nebo omyvatelnou barvou nebo ji vytapetujte – zabráníte ušpinění oděvů od malby. Abyste co nejvíce využili místo, věnujte dostatečnou pozornost uspořádání vnitřního prostoru skříní.

Jak šetřit místo

Byli bychom mnohdy překvapeni, kolik místa je možné ušetřit pouze vhodným vnitřním uspořádáním skříní a úložných prostor. To se týká nejenom skříní nových s promyšleným vnitřním systémem, ale především těch starých, které nás provázejí více let. Do skříní s vhodně kombinovanými vnitřními doplňky a systémy, které mohou pomoci řešit různé důmyslné sklopné, výsuvné nebo otočné mechanismy, se vejde zhruba o třetinu více věcí. A to není zanedbatelné.

Na své si přijde každý, i milovník minimalismu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na své si přijde každý, i milovník minimalismu

U šatních skříní jde především o výsuvné nebo skládací držáky na kalhoty a halenky a výsuvné drátěné koše a držáky. Vestavěné elementy rovněž umožňují snadno uschovat vysavač s hadicí nebo najít prostor pro žehlicí prkno.

Tyče na ramínka

Největší část oblečení uloženého ve skříních si nárokuje své místo na ramínku na šatní tyči. Velikost skříní pro rodinu se také počítá podle jednotlivých délek šatních tyčí na ramínka na každou osobu v rodině. Výpočty se liší, je to zhruba 1,5 metru tyče na ramínka na člověka.

Mnohé domácnosti (především v panelových domech) takovýmto prostorem nedisponují. Výrobci komponentů pro šatní skříně našli několik způsobů jak vměstnat několik desítek centimetrů šatní tyče do skříně navíc a využít ji opravdu až po strop.

Výklopné šatní tyče

Díky nim není problém využít prostor skříně ve více úrovních nad sebou a bez použití schůdků se tak dostat i do vyšších pater skříně. Zde můžou odpočívat obleky a blůzky, které se nenosí každý den, nebo sezonní oblečení, které si v klidu odpočívá a čeká, až na něj přijde řada. Mechanismy sklopných a výsuvných tyčí lze dodatečně zabudovat do většiny skříní.

Vnitřní zařízení přizpůsobte svým potřebám
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vnitřní zařízení přizpůsobte svým potřebám

Jejich šířkou si lámat hlavu nemusíte, tyče jsou teleskopické a snadno se přizpůsobí i šířce vaší skříně. Důležitá je dostatečná výška skříně nebo nástavce. Ve vyšších skříních je tak možné dát dvě šatní tyče nad sebe. Nedosáhneme-li na horní, je možné instalovat výklopnou šatní tyč, na kterou po vyklopení pohodlně dosáhneme. Díky vyrovnávacímu závaží není problém i pro drobnou ženu snadno vklopit metr dlouhou tyč plnou ramínek.

Správná výška polic šetří místo

Je těžké si přesně dopředu představit, co kde bude ve skříni a na poličkách uloženo. I při sebelepším plánování se to vždy o něco pozmění. Některé věci nám také v průběhu času přibývají a jiných se naopak zbavujeme. Pro maximální využití místa je nejlepší mít možnost v průběhu používání skříně libovolně pozměnit nastavení výšky jednotlivých polic po malých krocích.

Jednoduše toho dosáhneme, není-li tak už naše skříň vybavena, tak, že si vyvrtáme otvory pro podpěrky, na kterých jsou police položeny, v pravidelných 5–10 cm rozestupech. Zbytečně vysoké mezery mezi policemi také ubírají cenný prostor. Proto je vhodné stejně vysoké věci uložit na jednu polici a podle věcí nastavit její výšku.

Na výběr máte spoustu prvků
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na výběr máte spoustu prvků

Materiál a provedení

Volby materiálu, ze kterého skříně budou, je věcí individuálního vkusu, konkrétního interiéru a také finančních možností každého z vás.

Zde je jen několik obecných tipů:

  • Dřevěný masiv nebo odýhovaný materiál je vždy dražší než lamino
  • Lamino můžete volit v desénech dřevěných i v pastelových nebo výrazných barvách, to je vhodné zejména do dětských a studentských pokojů.
  • Velké plochy skříňových dveří je možné prostřídat se zrcadly nebo s prosklenými dveřmi, v malých prostorách zrcadla opticky zvětší místnost.
  • Zajímavě působí i lamino nebo opálové sklo v kombinaci s kovovými fóliemi, výrazně barevné lemovací hrany a sokly.
  • Posuvné dveře ušetří místo například v úzké předsíni nebo malé ložnici, nesmíme však zapomenout, že trochu ubírají z využitelné hloubky skříně. Otevírací dveře dovolují přehlédnout celý prostor skříně najednou, potřebují však místo na otevření křídel.
  • Nejrůznější zásuvky pomohou lépe věci roztřídit, pokud jsou zásuvkové díly zařazeny do velkých skříní, oživí i jednolitý vzhled dveří, oproti drátěným výsuvným systémům však ubírají o něco více místa.
  • Alespoň část polic je vhodné nechat variabilních, to znamená položených na podpěrkách, pro které je vyvrtáno více děr v různých výškách.
  • Police ve vyšších patrech skříní je vhodné nechat nedělené nebo udělat svislé dělicí příčky posuvné nebo variabilní. Umožní to uložení například lyží a velkých věcí.
  • U velkých a hlavně vysokých skříní bychom neměli zapomenout na to, jak se budeme dostávat do vyšších pater skříní. Pokud je to možné, necháme na boku skříně místo například pro uložení skládacích schůdků, žebříčku a třeba ještě vysavače.
  • Zásuvkové pojezdy s plnovýsuvy jsou dražší než obyčejné, usnadní nám však manipulaci se zásuvkami.
  • Panty, které je možné individuálně doladit a „doštelovat“ jsou už téměř samozřejmostí, zajistí nám správné dovírání dveří.
  • Pokud není prostor, do kterého skříně přijdou, ideálně rovný a pravoúhlý, je potřeba pohlídat, aby skříň opravdu „seděla“ a přitom se nekřížily dveře a šly lehce dovírat. Malé mezery, např. mezi skříní a stropem, lze zakrýt silikonovým nebo akrylátovým tmelem, ty větší schovat krycí lištou.
  • Skříně mohou mít i samostatné vestavěné osvětlení, umístěné v lištách a rampách nebo přímo za dveřmi skříní, usnadní nám orientaci. Vždy by však mělo být namontováno v souladu s bezpečnostními předpisy.

Prostor bytu a skříň

V ideálním případě bychom měli mít určitě skříň v předsíni nebo chodbě a pak menší skříně v jednotlivých pokojích nebo v jejich blízkosti tak, aby měl každý člen domácnosti svůj úložný prostor. Ideální případ nastává jednou za X let, a my se prostě musíme vejít, takže jak na to?

V předsíni nebo vstupní části bytu či domu by měla být skříň, která pojme největší část svrchních oděvů, je-li to možné, ještě zkombinovaná s botníkem. Na kabáty a boty, které zrovna používáme a pro návštěvy stačí malý odkládací botníček a volný věšák co nejblíže u dveří.

Design skříně vybírejte tak, aby ladil se zbytkem zařízení v bytě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Design skříně vybírejte tak, aby ladil se zbytkem zařízení v bytě

Máme-li dostatečně velkou předsíň nebo dlouhou chodbu, je vhodné popřemýšlet o co největším možném využití pro úložné prostory, které nám pak ušetří místo v jednotlivých místnostech. Do pokojů pak raději umístíme menší komody se zásuvkami na drobné prádlo a osobní věci.

Pokud musíme umístit velkou skříň do pokoje, je vhodné postavit ji samozřejmě tak, aby co nejméně překážela a ubírala co nejméně opticky z prostoru. Skříň, která bude až ke stropu a třeba ode zdi ke zdi, může v pokoji paradoxně vypadat subtilnější než menší skříň, která „trčí“ do prostoru.

Obestavěním skříně kolem dveří zmenšíme celkový prostor pokoje, ale můžeme například využít menší hloubku skříně, mezi velké plochy zapasovat polici s knihami, na dveře zrcadlo a celkově získáme lépe využitý prostor.

Pokud máme jen malou místnůstku navíc, je vhodné vyčlenit ji pro rodinu jako šatnu. Policové systémy a tyč na ramínka pojmou velké množství věcí pohromadě, uspořádání místnosti se může variabilně přizpůsobovat měnícím se potřebám rodiny.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 5. 1. 2023, Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman