reklama

Rady pro alergiky před začátkem pylové sezóny

Pro alergiky je důležité vědět, na co jsou alergičtí, v případě pylových alergií by měli znát pylový kalendář. Pylová sezóna je totiž dlouhá a může překvapit i koncem ledna. Každý rok však pyly začínají poletovat jindy. Vše se odvíjí od toho, jak teplá je zima. Jelikož letošní zima se de facto nekonala, je zde předpoklad, že nás pyly začnou trápit velmi brzy. Oficiálně hlavní pylová sezóna začíná s příchodem jara.

i (Zdroj: Depositphotos)
Pro alergiky začíná těžké období plné kýchání, smrkání a velké únavy (Zdroj: Depositphotos)

Pro alergiky nastává nepříjemné období

Dá se říci, že pro alergiky nastávají krušné časy. Příroda se pomalu probouzí a již brzy bude všude okolo plno kvetoucích rostlin, stromů i trav. Pro alergiky bývá obvykle nejhorším měsícem duben, kdy se objevují ty nejvýznamnější alergeny. Letos je ale možné, že sezóna započne o něco dříve. Nejde o nic překvapivého, podle odborníků pylová sezóna začíná rok od roku dříve. Mohou za to především vyšší březnové teploty.

Rýma v přírodě
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro alergiky jsou nejhorší kvetoucí stromy

Začátek pylové sezóny

Nejvíce lidi trápí alergie na pelyněk, břízu, dub a trávy. Jako první však začínají kvést lísky, k nim se posléze přidávají olše, břízy a další dřeviny. V době od března do května patří k významným alergenům vrba, jasan, habr a dub. V dubnu a květnu se potom objevuje pyl jehličnanů, jež však mají malý alergologický význam. Pylovou sezónu pak na podzim zakončují rákosy a různé byliny.

Alergie na rostliny
i (Zdroj: Depositphotos)
Procházka v rozkvetlém sadu je pro alergiky hororem

Pylová sezóna v Česku

V České republice je aktuálně více než 2,5 milionů alergiků. Jejich počet neustále narůstá. Za posledních 20 let se počet alergiků dokonce zdvojnásobil. Může za to z jedné strany zhoršení životní prostředí, ale také moderní způsob života, velký stres nebo zděděné vlohy.

Oficiálně pylová sezóna v Česku trvá zhruba od března do konce září a je jí možné rozdělit do tří období. Na jaře alergiky trápí hlavně pyly z dřevin, v létě potom pyly trav a na podzim pyly plevelů, a to především pelyněk a ambrózie. To, jaká je aktuální situace, můžete zjistit díky Pylové informační službě, která každý týden zveřejňuje aktuální stav i předpověď na nejbližší období. V České republice koncentraci pylů měří 12 pylových stanic.

Pyl
i (Zdroj: Depositphotos)
To, kdy začíná pylová sezóna, se dozvíte díky Pylové informační službě

Falešná alergie

Někdy blízká přítomnost u některých rostlin způsobuje projevy podobné alergii. Ve skutečnosti však o ni nejde, protože se u ní nevytváří specifické protilátky. Jedná se pouze o podráždění dýchacích cest. Nejčastěji tyto reakce vyvolává silná vůně květů akátu, lípy, bezu, šeříku nebo řepky olejky.

Řepkové pole
i (Zdroj: Depositphotos)
I když by se mohlo zdát, že je řepka mocným alergenem, ve skutečnosti vyvolává pouze falešnou alergii

Informace pro alergiky na pyl

To, co je pro zdravého člověka normální, pro alergiky představuje velký problém. Pylové alergeny u nich vyvolávají nepřiměřenou reakci imunitního systému. Jejich tělo se k pylovým alergenům chová stejně, jako by se střetlo s nějakou nebezpečnou infekcí. Pyl se usazuje v kůži, očích, nose i na průduškách. To má pak za následek bohaté projevy alergie. Je navíc vysoce pravděpodobné, že pokud trpíte jednou alergií, projeví se u vás i další její forma. Každého jedince obvykle trápí alespoň dva typy alergií.

Vdechování alergenů
i (Zdroj: Depositphotos)
Alergie na pyl je spojena se vdechnutím alergenu, jež se usazuje v nose a v průduškách

Proč tomu tak je?

Pyl je velmi malý a lehký. Velikost jednoho pylového zrna se pohybuje mezi dvěma až dvě stě padesáti mikrometry. Dostanou se tak velmi daleko, klidně i desítky kilometrů od původního zdroje a díky své velikosti proniknou i prachovými filtry. Na alergiích se velmi negativně podepisuje průmysl a doprava. Znečištěné ovzduší oslabuje nosní sliznici, což zvyšuje pravděpodobnost, že dýchací cesty budou na alergeny reagovat. Pokud přilnou k nečistotám ve vzduchu, jsou více dráždivé a riziko vzniku alergické reakce se zvyšuje.

Projevy alergie na pyl

Mezi typické projevy pylové alergie patří hojná vodnatá rýma, záchvatovité svědění nosu a kýchání (klidně i 10 až 30 kýchnutí v jednom sledu). Dále alergii doprovází nepříjemné zduření nosní sliznice, pocit ucpaného nosu, zarudlé a slzící oči, a v těch nejhorších případech i dechové obtíže. Mnoho alergiků bohužel trápí i astma, které veškeré projevy alergie ještě zhoršuje. U citlivějších alergiků může vdechování pylů způsobit dokonce i ekzém, který má podobu zarudlých svědivých ložisek. Nejvíce se vytváří na hlavě a v podkolenních a loketních jamkách. Velký počet alergiků rovněž bolí hlava a mají spánkové potíže spolu s pocitem únavy. K častým komplikacím rovněž patří větší sklon k infekcím dýchacích cest a záněty vedlejších nosních dutin.

Alergeny
i (Zdroj: Depositphotos)
Pyl s velikostí 2 až 250 mikrometrů se dostane skutečně daleko od svého původního zdroje

Jak odhalit alergii?

Pokud vás trápí nějaký z výše uvedených problémů, neváhejte a navštivte svého lékaře. Ten vás prohlédne, vyšetří a odešle k dalšímu vyšetření ke specialistovi. Alergolog provede vedle anamnézy i kožní testy, vyšetří váš dech a udělá krevní testy. Podle nich odhalí, zda jste vůbec alergik a na co konkrétně máte alergii a jak silnou. V případě, že se pylová alergie nikterak neřeší, je zde až 3,5x větší riziko vzniku astmatu.

Alergologie
i (Zdroj: Depositphotos)
Jedním z prostředků k odhalení alergie jsou tzv. prick testy čili kožní testy

Jak se léčí pylová alergie?

Po dostatečné diagnostice, kdy se odhalí, jakou alergií nemocný trpí, je možné nastavit tu správnou léčbu. U lehčích forem pomohou tabletky proti alergii, které se berou před očekávaným nástupem potíží a pak po celou pylovou sezónu. Mimo sezónu je možné aplikovat vakcíny, které zvyšují odolnost vůči pylům, na něž jsou dotyční alergici citliví. Ze všeho nejvíce však alergikům pomáhá, když v době pylové sezóny vycestují ze své oblasti do oblasti, kde pyl, na který jsou citliví, není. Pomoci může pobyt v horách nebo u moře. Když to není možné, jsou zde podpůrná preventivní opatření.

Léky na alergii
i (Zdroj: Depositphotos)
I pylovou alergii je nutné řešit, protože hrozí, že by mohla přejít do astmatu

Preventivní opatření

  • Nejlepší je se alergenům vyhýbat. Ne vždy je to však možné. Někdy se alergenům vyhnout prostě nejde. Alergikům potom pomůže, když se po příchodu domů převlečou do čistého oblečení, osprchují se a umyjí si vlasy.
  • V pylové sezóně je pro ně více než vhodné vyhýbat se zbytečnému pobytu venku. Pokud jste alergičtí na pyl stromů, vyhýbejte se pokud možno lesům a parkům.
  • Nechoďte do polí a míst, kde je vysoká tráva.
  • Nesekejte trávu a venku nesušte prádlo.
  • Za slunných dnů zavírejte okna, a to především dopoledne a odpoledne, kdy je kumulace pylu nejvyšší. Do oken si pořiďte protipylové sítě.
  • Venku se vyhýbejte namáhavé fyzické aktivitě (v době slunných a větrných dnů). Nesportujte!
  • Pozor si dejte i na další dráždivé látky, které situaci jen zhorší (kouř z cigaret, parfémy, silné vůně květin a podobně).
  • Dobré je rovněž sledovat i aktuální pylovou situaci a počasí. Alergikům je venku nejlépe po dešti.
  • Doma častěji utírejte prach, vysávejte koberce a vytírejte podlahu. Pořiďte si čističku a zvlhčovač vzduchu.
i (Zdroj: Depositphotos)
Alergikům pomáhá zvládnout alergii čistička a zvlhčovač vzduchu

Jak své tělo ještě můžete podpořit?

Abyste pylovou sezónu přečkali co nejlépe, zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny, mléčné výrobky s probiotiky a netučné maso. Vypijte alespoň 2 litry vody denně. Omezte kofeinové a sladké nápoje. Dopřejte si dostatek relaxace. Vhodný relax představuje sauna, plavání nebo bruslení. Podpůrně působí i konzumace žampionů, užívání vitamínu C, A, kyseliny pantothenové a kvercetinu. Nepodceňujte důležitost spánkové hygieny.

Správná strava
i (Zdroj: Depositphotos)
V boji s alergií vám může pomoci i správná strava a spánková hygiena

Publikováno: 8. 3. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová