reklama

V březnu nezapomeňte přesadit pokojové rostliny

Doba předjaří je ideální pro zahájení péče o pokojové rostliny. Tím, jak se prodlužují dny, se začínají probouzet ze zimní strnulosti i pokojovky. A potřebují živiny a řádnou péči, díky které budou mít svěže zelené listy a pokvetou. Ideální k nastartování dobré kondice pokojových rostlin je jejich přesazení. Namícháním vhodného substrátu, posouzením zdravotního stavu a řádným přesazením docílíme toho, že se rostlinám bude dařit. Při přesazování pokojových rostlin máme také možnost zelené spolubydlící rozmnožit.

i (Zdroj: Depositphotos)
V březnu nezapomeňte přesadit pokojové rostliny (Zdroj: Depositphotos)

Na přesazování je ideální předjaří

Doba pro přesazování pokojových rostlin přichází právě teď. S prodlužujícími se dny se také po zimě začínají probouzet i pokojové rostliny, které jsou přes zimu v jakési strnulosti. Nepotřebovaly moc vláhy ani živin a jen velmi pozvolna přirůstaly. Aby se však všem zeleným spolubydlícím dařilo, je zapotřebí je pravidelně a každoročně přesazovat.

Nejčastější důvody k přesazení pokojových rostlin

  • Zvětralý a již značně rozložený pěstební substrát;
  • jen pozvolné přirůstání rostlin a absence kvetení;
  • substrát prorostlý kořenovým systémem rostliny a málo místa v květináči;
  • postupné oslabování listů rostlin nehledě na jinak dobrý zdravotní stav.
Přesazování
i (Zdroj: Depositphotos)
Před vyjmutím rostliny z původního obalu ji zalijte

Příprava nového substrátu

Pokojovým rostlinám nestačí jen klasický kupovaný substrát, který seženeme v každé prodejně se zahrádkářskými potřebami. Taková hmota je pro většinu rostlin naprosto nevhodná, protože je velice lehká, rychle slehává, čímž zadržuje vodu a podporuje tak vznik hnilobných procesů a plísní. Aby pokojové rostliny řádně prospívaly, namícháme jim pořádnou směs, kterou získáme tak, že kupovaný substrát smícháme v poměru 1:1 se zahradní půdou nebo prosítovanou kompostovkou, a ještě obohatíme o trochu písku. Písek zabrání nadměrnému vysychání, zahradní půda pak zajistí řádné provzdušnění a absenci nežádoucího slehávání. Kompost zase zajistí, že rostliny budou mít po celou nadcházející sezonu dostatek živin, díky kterým budou bohatě přirůstat. Tento postup platí pro většinu pokojových rostlin. Abychom mohli přesadit orchideje nebo kaktusy, musíme si připravit jiný typ substrátu, který přesně vyhoví požadavkům těchto rostlin.

Pro kaktusy se osvědčilo použití substrátu, smíchaného z rašeliny, zahradní půdy bez větších hrud a písku. Pro orchideje pak směs borové kůry, rašeliníku, rašeliny, drceného pěnového polystyrenu a kokosového vlákna. Pro orchideje se nesmí používat jakékoliv půdy, protože v nich rostliny neporostou.

Přesazovní rostlin
i (Zdroj: Depositphotos)
Při přesazování nezapomeňte, že použití pouze kupovaného substrátu nestačí

Výběr nové pěstební nádoby

Při přesazování vždy volíme větší pěstební nádobu. V rámci většiny běžných pokojových rostlin volíme průměr vždy alespoň o 3 cm větší, abychom kořenům zvětšili životní prostor a zajistili bezproblémový růst. Příliš velká nádoba je nevhodná, protože bude docházet k pomalejšímu odpařování vláhy, čímž budou pochopitelně trpět kořeny. Samozřejmě, pokud se považujeme za velmi zaměstnané, pak se vyplatí sáhnout po moderních samozávlahových nádobách, které snižují nároky na pravidelnost zálivky. Díky těmto moderním výdobytkům dnešní doby tak máme k dispozici designovou nádobu, která zároveň vyřeší problémy s nedostatkem času, protože vláhu si rostlina odebírá z rezervoáru sama dle potřeby.

Malé rostlinky
i (Zdroj: Depositphotos)
Při přesazování zvolte vždy mírně větší nádobu

Přesazování a ošetření kořenů

Po přípravě všeho potřebného se můžeme pustit do vlastního přesazení. Nejprve všechny rostliny, které se chystáme přesadit, mírně zavlažíme. Poté je opatrně vyjmeme i se substrátem z původního květináče. Ostříháme všechny suché nebo nevzhledné listy a pokud se rostliny namnožily, můžeme je opatrně oddělit od sebe, nejlépe za pomocí ostrých nůžek, protože takové rány se velmi rychle a často zcela bezproblémově zahojí.

Prohlédneme kořenový systém. Pokud jsou kořeny velmi dlouhé a mírně nahnědlé, klidně je o polovinu zakrátíme, opět u toho použijeme ostré nůžky. Zde nezapomínáme na dezinfekci kořenů, a to nejlépe opatrným potřením ranek živočišným uhlím. Poté, co tuto proceduru dokončíme, pustíme se do sázení. Pokud nemáme k dispozici samozávlahové nádoby, pak vždy používáme květináče s miskou. Uzavřené nádoby mohou znamenat neviditelnou a pomalou smrt květin, které jsme více zalili a ony nemohou všechnu vláhu zpracovat. Stačí jen vrták, případně ostrý nůž, kterým vytvoříme odtokový otvor v květináči, pokud ho nemá, a nebezpečí tak zažehnáme. Po zasazení substrát kolem rostlinek mírně přitlačíme, zlehka zalijeme a máme hotovo. První přihnojení provedeme za tři týdny až měsíc, kdy se rostliny ujmou.

Keramzit
i (Zdroj: Depositphotos)
K prevenci přemokření kořenů umístěte na dno květináče keramzit

Rady na závěr

  • Po přesazení sledujte první týden stav rostlin;
  • zálivka musí být opravdu velmi mírná, avšak substrát by neměl úplně proschnout;
  • pokud půda v květináči během roku slehává, nebojte se ji opatrně nakypřit například vidličkou.

Publikováno: 5. 3. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček