reklama

Postavte svým ušákům králíkárnu

Stará králíkárna dosloužila, rozšiřujete chov, nebo s ním teprve začínáte? Pak se s chutí vrhněte do stavby nového obydlí pro králíky, které bude sloužit dlouhá léta a bude funkční a pohodlné. Než se do práce pustíte, zopakujte si, co všechno je potřeba pro králičí komfort v novém domově udělat.

Králíkárna musí pro své obyvatele splňovat několik důležitých bodů (Zdroj: Depositphotos)

Materiál na králíkárnu

Vhodných materiálů pro stavbu králíkárny je hned několik. Záleží jen na vás, jakou variantu zvolíte, některé jsou náročnější na zpracování, ale oproti tomu déle vydrží.

  • Dřevo – materiál dobře dostupný, lehce opracovatelný, konstrukce je lehká a můžete ji v případě potřeby i přemisťovat. Použijte dřevo hladké a ekologicky ošetřené, zadní stěna může být z překližky nebo melaminu. Vhodné je konstrukci vyztužit kovovými prvky.
  • Tvárnice – se stavbou z cihel je trochu více práce, opracování je náročnější, ale můžete se spolehnout na dlouhou životnost. Nevýhodou je pak studenější a vlhké prostředí a nemožnost ji přemístit.
Králíci
Na stavbu použijte dřevo, dbejte na jeho zdravotní nezávadnost, králíci dokážou dřevo hlodat (Zdroj: Depositphotos)

Velikost

Velikost králíkárny a jednotlivých kotců se bude odvíjet od velikosti králíků, které v nich budete chovat. Pro velká plemena počítejte s kotcem o velikosti 100x80x70 cm, pro střední 80x60x60 cm, pro zakrslá potom 60x50x50cm. Rozměry jsou to minimální, takže klidně můžete trochu přidat. Stejně tak pro samice s mladými musí být kotec větších rozměrů, ideální je, pokud budete mít dva kotce vedle sebe oddělené odnímatelnou přepážkou, kterou odstraníte, jakmile králíčata trochu odrostou.

Umístění

Až budete přemýšlet o umístění králíkárny na pozemku, dodržte určitá pravidla.

  • Záda otočte na stranu, od které nejvíce a nejčastěji fouká a prší, průvan zvířatům neprospívá a může vyvolávat respirační choroby.
  • Pokuste se vybrat místo, kde bude relativní ticho, protože králíci jsou citliví na hluk a nadměrný hlomoz může způsobovat problémy, zejména pokud budete pak mít samice s mladými – výjimečné totiž není ani jejich opuštění či usmrcení, pokud samice nebude mít klid.
Kotec
V králíkárně můžete mít buď pevnou podlahu se slámou, nebo rošty (Zdroj: Depositphotos)

Základy

Tam, kde bude stát králíkárna, je nutné mít pevné podloží, aby se následně vahou králíkárny nohy nepropadaly do země a nezačaly hnít. Základy i celá králíkárna by měly mít určitý sklon, a to takový, aby mohla samovolně odtékat moč z podlahy kotců po zadní stěně, zadní strana musí tedy být níže než přední.

Konstrukce

Konstrukci králíkárny, a to zejména dřevěnou, je nutné chránit před močí a výkaly pokrytím nepropustnou látkou. Zejména zadní stěnu, po které bude stékat moč je vhodné pokrýt plechem nebo linem, do spodní části potom umístěte žlábek, do kterého bude moč stékat a bude ji odvádět. Stejně tak na dřevěnou podlážku položte lino nebo gumu.

  • Spodní hranu kotců králíkárny umístěte do takové výšky, aby z nich šly pohodlně do kolečka shrnout výkaly.
  • Dvířka zvolte nejlépe stejně velká, jako je celá přední strana kotce, ty se vám pak budou snadněji udržovat čisté.
  • Počítejte se dvěma či třemi řadami kotců v králíkárně nad sebou, jejich počet se bude odvíjet od počtu samců a samic, které chcete chovat. Samice musí mít každá svůj kotec, nezapomeňte také, že po odstavu bude nutné mladé rozdělit podle pohlaví.
  • Střecha bude králíky i králíkárnu chránit před povětrnostními vlivy – sluncem, deštěm i sněhem. V přední části udělejte přesah o mnoho větší – o 50 až 70 centimetrů, vzadu potom postačí zhruba 20 centimetrů. Na střechu můžete použít šindele, plech či makrolon.
Pletivo v králíkárně
Na dvířka králíkárny volte pevnější pletivo, které králíci hned neponičí (Zdroj: Depositphotos)

Podlahu králíkárny postavte dle toho, pro jaký chov jste se rozhodli – zda pro chov na podestýlce nebo pro chov na roštech:

  • Podestýlka – původní, nejstarší způsob chovu a v malochovech také nejrozšířenější. Aby dřevěná podlaha vydržela, položte na ní nepropustnou krytinu – PVC, linoleum, plech nebo ji řádně naimpregnujte. Podestýlka zajistí, že králíci nebudou mít otlaky a v zimě se jim bude lépe udržovat teplo. Nevýhodou je naproti tomu její znečišťování a nutnost její výměny a čištění kotce, a to zhruba jednou do týdne. Jako podestýlka se dá použít sláma či hobliny.
  • Rošty – podlaha tvořená dřevěnými trámky, kdy trus propadává mezerami mezi nimi. Výhodou je vyšší hygiena, protože výkaly zde nezůstávají. Musíte ale pravidelně kontrolovat, zda nejsou mezery ucpané, králíci mohou trpět otlaky a taková podlaha pro ně nemusí být úplně příjemná.
Mladí králíci
Pro krmení můžete mít v králíkárně obyčejné keramické mističky (Zdroj: Depositphotos)

Příslušenství

Součástí kotců králíkárny musí být několik prvků, bez kterých se její nájemníci neobejdou:

  • jesle – nezbytnost pro umístění sena, aby nedocházelo k jeho znečištění, můžou být buďto pevnou součástí kotce s přístupem zvenku, nebo drátěné, které sem zavěsíte,
  • napáječky – můžete použít obyčejné keramické mističky, nebo závěsné plastové napáječky,
  • krmítka – opět může jít o misky, nebo o plechové zásobníky určené pro směsové krmení, krmivo se tak neznečistí,
  • hnízda pro samice – kotiště – box, který můžete samici vložit do kotce před porodem, poskytuje vhodné útočiště samici i mláďatům a připomíná doupě.
Králík v kotci
Nezbytným vybavením kotců králíkárny jsou jesličky na seno a misky na krmení (Zdroj: Depositphotos)

Jaká plemena můžeme chovat v domácích podmínkách?

Publikováno: 28. 2. 2020, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Lenka Tajbrová