reklama

Pár tipů na jarní úklid vašeho auta

Jarní úklid nepatří jen vaší domácnosti, ale pořádnou očistu si zaslouží i vaše auto. Chystáte se do myčky? Jde to i jinak. Stačí vám jen pořádný pomocník a slabá hodinka vašeho času.

Pár tipů na jarní úklid vašeho auta

Moje auto nikdy nevidělo myčku. Ano, čtete dobře. Přiznávám se k tomu klidně veřejně! Nic pro mě není zbytečnější než nákladné mytí auta v drahé automyčce, po němž nablýskané káry rachotí vstříc dalším kilometrům silnic. A dalším kilům prachu, který bych pak měla jet znovu spláchnout do myčky. Nepojedu. Ani po zimě, kdy si auta péči opravdu hodně zaslouží, do myčky nemířím. Řeším to doma. S pomocí Kärcheru a jeho vysokotlakého čističe. Podívejme se společně na jarní úklid auta.

Vysokotlaký čistič Kärcher využívají i na Dakaru, vhodný bude i pro vaše auto
Vysokotlaký čistič Kärcher využívají i na Dakaru, vhodný bude i pro vaše auto

Jarní úklid auta: zablácený miláček

Musíte přitom vědět, že svoje auto miluju. Mám k němu nefalšovaný silný citový vztah – za ty desítky tisíc kilometrů si jej zaslouží. Jméno jsem mu sice nedala, ale můj život by bez něj neměl smysl, znáte to! Po zimě ale jako by bylo stejně unavené jako já. A zatímco sebe krmím vitamíny, vím, že mému autu prospěje pořádný úklid. Zvlášť po té letošní dlouhé a opravdu hodně prosolené zimě, jež skončila poctivou dávkou bláta. Všechna auta vypadala jako účastníci rallye… Přitom ta viditelná špína určitě nebyla největší problém. Tím se po každé zimě stávají pravě agresivní nečistoty, jež pomalu, ale jistě ničí lak nebo se zažírají do podvozku. Ano, vy jste to pravděpodobně vyřešili to automyčkou. Nicméně pokud zatím nestíháte nebo přemýšlíte, jak příště očistit zasolené nebo zablácené miláčky, aniž by jim v myčce poškrábali lak nebo jste jim tam za to nechali spoustu peněz, čtěte dál. Prozradím vám, že s vysokotlakým čističem od Kärcheru to jde taky. Ba co víc: jde to skvěle.

Jarní úklid auta: zablácený miláček
Jarní úklid auta: zablácený miláček

Od největšího k nejmenšímu

Na začátek je potřeba samozřejmě odstranit ty největší nečistoty. Vysokotlaká pistole je k tomu jako stvořená. Pokud víte, že třeba na ráfcích kol se vám špína „zažrala“, natřete je prostředkem k tomu určeným, tzv. detergentem, nechte působit. Na karoserii zatím pokračujte v mytí a na jemné leštění laku můžete použít mycí kartáč. Nakonec celý vůz včetně ráfků opláchněte tlakovou myčkou. Pro tento účel použijte plochou trysku. Ideální je ze vzdálenosti asi 30 cm od povrchu vozu. Tlak vody a dávkování čisticího prostředku přitom lze nastavit jednoduše v průběhu mytí, pomocí tlačítek umístěných na vysokotlaké pistoli. LCD displej, který na ní je, navíc vždy zobrazuje všechna důležitá nastavení. Až skončíte, zbývá po zimě zrevidovat škody na laku. Menší poškození obvykle opraví rychle a levně pero k tomu určené. Případné opravy skla obvykle pokrývá komplexní pojištění.

Venkovní mytí aut je pomocí tlakové myčky snadné a rychlé.
Venkovní mytí aut je pomocí tlakové myčky snadné a rychlé.

V autě jako v pokojíčku

Důležitý je pochopitelně také interiér auta. Stačí jedno živé dítě, jaké mám doma já, a otisky zasolených a zablácených bot jsou všude. Zakázat dítěti kopat do sedačky před sebou je nadlidský úkol. Stejně jako donutit ho, aby se vyhnulo zabahněnou botou krásnému koberečku pod sebou. Pokud je to fakt hodně zlé a už pomalu voláte odborníky, kteří mají pod palcem parní čištění, ještě zabrzděte a vyzkoušejte, jestli na ten váš interiérový nepořádek a jeho úklid nestačí síla páry, kterou zkrotil oblíbený Kärcher. Skvělý je například víceúčelový vysavač WD 5. Luxuje s velkou silou, šikmé a velmi dlouhé štěrbinové trysky vyčistí i těžko dostupná místa. Sací kartáče s tvrdšími štětinami zase odstraní odolné nečistoty z koberců nebo čalounění. A kartáče s měkkými štětinami můžete použít na povrchy citlivé na poškrábání, například na palubní desku. Pak se jen narovnáte, pyšně zkouknete výsledek své práce a vydechnete: HOTOVO!

Dokonale nablýskané zvenku, dokonale uklizené uvnitř? Se správným příslušenstvím je práce jednodušší.
Dokonale nablýskané zvenku, dokonale uklizené uvnitř? Se správným příslušenstvím je práce jednodušší.

Publikováno: 7. 5. 2017, Autor: Kärcher (text a foto), Profil autora: Redakce