reklama

Víte, proč vaše slepice nenesou?

I začátečník při studování literatury o chovu drůbeže zjistí, že ho čeká období, kdy slepice neponesou. Proč tomu tak je? Jak je podpořit a jak se zachovat, když tato situace přijde mimo očekávané období?

i (Zdroj: Depositphotos)
Víte, proč vaše slepice nenesou? (Zdroj: Depositphotos)

Proč slepice nenesou

Důvodů, proč slepice nenesou, může být mnoho. Někdy za tím může být příroda, někdy chovatel. Příčinu je třeba odhalit a poskytnout slípkám takové podmínky, abyste z nich zase měli jen užitek.

  • Přepeřování;
  • výkyvy teplot;
  • choroba;
  • nevhodné krmení;
  • nevhodné prostředí;
  • stres;
  • stáří.
Snášení vajec
i (Zdroj: Depositphotos)
To, že slepice nenesou, má mnoho faktorů

Přepeřování

Jedním z důvodů, proč slepice nenesou, je výměna peří. Je to období, které přichází zhruba jednou ročně – po devíti až deseti měsících snášení přichází přestávka. K výměně peří slepice potřebují mnoho energie, což se odráží na množství snesených vajec. Buď přestanou snášet úplně, nebo se intervaly mezi vejci prodlouží. Navíc jsou v té době slepice méně odolné a může docházet ke zdravotním problémům, ztrátě hmotnosti spojené se sníženou chutí k jídlu. Přepeřování je podmíněno geneticky a hormonálně – jakmile se začne zkracovat den a snižovat teplota, můžete očekávat pelichání (to se většinou netýká hybridních plemen, která jsou vyšlechtěna tak, aby nesla bez výrazné pauzy celoročně – to se potom ale může odrazit na kvalitě samotného zvířete, protože energie půjde do tvorby vajec a ne do výměny peří).

  • Nejběžněji přijde přepeřování na konci podzimu;
  • může k němu ovšem dojít i mimo tento čas, což bývá ovlivněno stresem, prudkou změnou počasí, změnou krmné dávky či její kvalitou;
  • pelichání nejčastěji začíná v obličeji, postupuje na krk a křídla a končí u ocasu;
  • podpořit a urychlit přepeřování můžete podáváním vitamínů a minerálů.
Slepice venku
i (Zdroj: Depositphotos)
Na konci podzimu začínají slepice přepeřovat – připravte se na to, že neponesou

Život bez stresu

Důležitým bodem v chovu je zajištění psychické pohody – protože i to může být důvod, proč slepice nenesou. Správně velký kurník, dobře vytvořená hierarchie v hejně a kvalitní a pravidelná strava ovlivní mnohé.

  • Strava – kvalitní a rozmanitá strava je důležitá pro životní pohodu slepic. Málo krmení, kvůli kterému dochází k bojům, náhlé změny v druhu či kvalitě a množství krmiva se mohou odrazit na velikosti snášky. Zároveň je ale třeba se vyhnout opačnému extrému, a tím je překrmování – to způsobí tloustnutí a zastavení snášky.
  • Kurník – správně velký kurník, kde si všechny slípky najdou své místo, ve kterém i v mrazech budou mít příjemné hřadování, a budou zde chráněny před predátory. I zde může být důvod, že se vajíčka ztrácejí – slepice zanáší, protože v kurníku se necítí dobře a hledají vhodnější místo, nebo do kurníku chodí kuna či jiná škodná.
Slepice
i (Zdroj: Depositphotos)
Slepice většinou nenesou v zimních měsících

Věk

Žádná slepice nezvládne snášet věčně. Jedním z důvodů, proč slepice nenesou, může být tedy jejich věk. Je dobré mít na paměti, že s rostoucím věkem se počet vajec za rok rychle snižuje, ale zároveň roste jejich hmotnost. Obecně lze říci, že aby se vám slepice vyplatila, je dobré ji nechat pouze dvě snáškové sezóny s jedním přepeřením mezi nimi. Pak už vyjde její krmení dráž, než dostanete získanými vejci.

Onemocnění

Častou příčinou u nenesoucí slepice jsou také choroby, a to zejména ty parazitární. Vnější i vnitřní parazité dokážou slepice zejména v zimním období, kdy dochází k výměně peří a organismus je oslabený, značně potrápit. Mezi vnější parazity patří hlavně čmelík a všenka – braňte se jim, protože způsobují slepicím nemalé problémy, přenášejí další nemoci a mohou způsobit i uhynutí.

  • Zajistěte slepicím místo, kde se můžou popelit – to je nejúčinnější ochrana proti parazitům.
  • Pravidelně měňte podestýlku, aby byla vždy suchá a čistá. Kurník pravidelně důkladně čistěte a dezinfikujte - „velký úklid“ proveďte zhruba dvakrát ročně.
  • V případě potřeby použijte vhodná antiparazitika.
Oškubaná slepice
i (Zdroj: Depositphotos)
Slepice nenesou mnohdy z důvodu parazitárních onemocnění

Vhodná péče v zimě

Aby se slepicím dařilo dobře i v zimě, která je pro ně náročným obdobím, můžete jejich pohodu, zdraví i snášku podpořit kvalitní péči.

  • Voda – dostatek vody je základ v každém ročním období, zimu nevyjímaje, voda musí být čistá, pokud mrzne, hlídejte napáječky, abych v nich nebyla voda zamrzlá. Kontrolujte ji a měňte častěji, dobrým pomocníkem jsou elektrické ohřívače, které vodu udrží nezamrzlou.
  • Krmivo – je nutné v zimních měsících zvýšit slepicím krmnou dávku, aby získanou energii mohly využít k tvorbě tepla. Přilepšit jim můžete kukuřicí či slunečnicí, vařenými brambory či naklíčenou pšenicí. Přidejte i minerální doplňky.
  • Teplo a světlo – kurník by měl slepicím poskytovat pohodu i v zimě – zvažte proto při jeho stavbě zateplení. Neměl by být také velikostně naddimenzovaný, aby si jej slepice zvládly vyhřát. Přidat můžete samozřejmě vyhřívací lampy. Prodloužit den jim můžete přisvěcováním.

Publikováno: 1. 3. 2020, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat

Co by měl mít kurník? Nezbytné vybavení pro chov slepic

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kurník je nezbytná věc pro slepice z hlediska bezpečnosti i komfortu našich slepiček. Co by měl všechno mít?