reklama

Plíseň v bytě – co s tím?

Pokud řešíte výskyt plísně v bytě, měli byste vědět, že základem je vypořádat se s přebytečnou vlhkostí v interiéru. Okna za vznik plísně nemohou.

Plíseň v bytě – co s tím?

Plíseň v domácnosti? Nová okna byt utěsní

Stará okna, kterými do bytu táhlo, přirozeně odváděly i přebytečnou vlhkost. Nová okna udrží v interiéru více tepla a díky výborné izolaci nepustí ven ani vlhkost. Zejména v zimě, ve snaze udržet v bytě co nejvíce tepla, je větrání omezeno na minimum, a to stojí i za problémy s plísní a vlhkostí. Pokud není dům vybaven rekuperací vzduchu, je základem naučit se správně a efektivně větrat.

Rekuperace řeší problém s úsporou tepla i vlhkostí, ale je to řešení používané hlavně v novostavbách. Ve starších domech, které nemají zateplenou fasádu a strop, může být plíseň v domácnosti velkým problémem.

Plíseň v domácnosti? Nová okna byt utěsní
Plíseň v domácnosti? Nová okna byt utěsní

Hlídání vlhkosti

Omylem je myslet si, že za plíseň mohou nová okna. Po výměně oken je dobré pořídit si vlhkoměr a věnovat pozornost teplotě a vlhkosti v bytě. Stačí mít na paměti, že při teplotě kolem 21 °C by neměla relativní vlhkost v bytě překročit 50 %. Problém je hlavně v místnostech, kde je přirozeně vyšší vlhkost, jako je koupelna nebo kuchyň, tam je potřeba používat účinné odsavače par. Plíseň se může vyskytnout i v místnostech s větším množstvím květin nebo akváriem. Vysloveně nevhodné je sušení prádla v bytě.

Hlídání vlhkosti
Hlídání vlhkosti

Správné větrání není velká věda. V létě, kdy je možné v případě potřeby mít okno prakticky kdykoliv otevřené dokořán nebo na ventilaci, protože venku je teplo, se problémy s plísněmi většinou neprojeví. V zimě je třeba myslet na správné a účinné větrání – tedy krátce a intenzivně. Stačí, když několikrát za den otevřete na pár minut okno dokořán. Tak se rychle vymění vzduch, klesne vlhkost, ale nestačí se prochladit nábytek a stěny bytu. V zimě není dobré používat k větrání okno otevřené na ventilaci, aby se vyměnil vzduch, je potřeba mít otevřeno dlouho, ale na prochladlém ostění oken se pak může snáze tvořit plíseň.

Hlídání vlhkosti
Hlídání vlhkosti

Pohlídejte si slabá místa

Plíseň se dá jednorázově odstranit přípravky běžně dostupnými v drogerii nebo použít nátěr, který výskyt plísní omezuje. Zásadní ale je omezit příčinu vzniku, a to je vysoká vlhkost. Při nedodržování zásad správného větrání nebo pokud bude omezenou proudění vzduchu v místnosti, budou se problémy s plísní vyskytovat stále.

Již při zařizování bytu je třeba myslet na to, že třeba i závěs nebo záclona, která zakrývá topení, brání účinnému proudění teplého vzduchu. Častým jevem jsou také plísně v koutech, kde kolem ochlazovaných stěn neproudí teplý vzduch. Problém může být i nábytek postavený příliš blízko stěny.

Pohlídejte si slabá místa
Pohlídejte si slabá místa

Lidé často také zapomínají, že pobytem osob v interiéru vzniká přirozeně vlhkost dýcháním. Za noc vyprodukuje dospělý při klidném spánku asi litr vlhkosti. Ta bude kondenzovat na nejstudenějších místech v interiéru, tedy na oknech nebo v okolí oken. Je třeba myslet na to, a to platí nejenom v zimě, že ráno je potřeba dobře vyvětrat ložnici, odstranit zatemnění, případně i setřít proužek kondenzátu, který vznikl na v noci na dolním okraji skleněné tabule.

TIP: další tipy jak se fungovat s novými okny najdete v Praktickém Rádci

Pokud jste se rozhodli, že letos vyměníte okna. Nezapomeňte se po výměně oken zaměřit na vlhkost a seznamte i svou rodinu se zásadami správného větrání.

Publikováno: 7. 6. 2017, Autor: Vekra (text a foto), NEMOinspekt (foto), Profil autora: Redakce