reklama

Jak bojovat s plísní a vlhkostí v domácnosti: Tipy a triky pro zdravý domov

Pokud řešíte výskyt plísně v bytě, měli byste vědět, že základem je vypořádat se s přebytečnou vlhkostí v interiéru. Okna za vznik plísně nemohou.

i (Zdroj: Vekra / NEMOinspekt)
Plíseň a vlhkost jsou běžnými problémy, které však mohou mít vážné následky pro vaše zdraví a pohodlí

Plíseň v domácnosti? Nová okna byt utěsní

Stará okna, kterými do bytu táhlo, přirozeně odváděly i přebytečnou vlhkost. Nová okna udrží v interiéru více tepla a díky výborné izolaci nepustí ven ani vlhkost. Zejména v zimě, ve snaze udržet v bytě co nejvíce tepla, je větrání omezeno na minimum, a to stojí i za problémy s plísní a vlhkostí. Pokud není dům vybaven rekuperací vzduchu, je základem naučit se správně a efektivně větrat.

Rekuperace řeší problém s úsporou tepla i vlhkostí, ale je to řešení používané hlavně v novostavbách. Ve starších domech, které nemají zateplenou fasádu a strop, může být plíseň v domácnosti velkým problémem.

Plíseň a vlhkost se kolem oken často objevují kvůli několika faktorům
i (Zdroj: Vekra / NEMOinspekt)
Plíseň a vlhkost se kolem oken často objevují kvůli několika faktorům

Hlídání vlhkosti

Omylem je myslet si, že za plíseň mohou nová okna. Po výměně oken je dobré pořídit si vlhkoměr a věnovat pozornost teplotě a vlhkosti v bytě. Stačí mít na paměti, že při teplotě kolem 21 °C by neměla relativní vlhkost v bytě překročit 50 %. Problém je hlavně v místnostech, kde je přirozeně vyšší vlhkost, jako je koupelna nebo kuchyň, tam je potřeba používat účinné odsavače par. Plíseň se může vyskytnout i v místnostech s větším množstvím květin nebo akváriem. Vysloveně nevhodné je sušení prádla v bytě.

Udržujte optimální úroveň vlhkosti v domácnosti
i (Zdroj: Vekra / NEMOinspekt)
Udržujte optimální úroveň vlhkosti v domácnosti

Správné větrání není velká věda. V létě, kdy je možné v případě potřeby mít okno prakticky kdykoliv otevřené dokořán nebo na ventilaci, protože venku je teplo, se problémy s plísněmi většinou neprojeví. V zimě je třeba myslet na správné a účinné větrání – tedy krátce a intenzivně. Stačí, když několikrát za den otevřete na pár minut okno dokořán. Tak se rychle vymění vzduch, klesne vlhkost, ale nestačí se prochladit nábytek a stěny bytu. V zimě není dobré používat k větrání okno otevřené na ventilaci, aby se vyměnil vzduch, je potřeba mít otevřeno dlouho, ale na prochladlém ostění oken se pak může snáze tvořit plíseň.

Izolujte okna a dveře, aby se minimalizovala kondenzace
i (Zdroj: Vekra / NEMOinspekt)
Izolujte okna a dveře, aby se minimalizovala kondenzace

Pohlídejte si slabá místa

Plíseň se dá jednorázově odstranit přípravky běžně dostupnými v drogerii nebo použít nátěr, který výskyt plísní omezuje. Zásadní ale je omezit příčinu vzniku, a to je vysoká vlhkost. Při nedodržování zásad správného větrání, nebo pokud bude omezenou proudění vzduchu v místnosti, budou se problémy s plísní vyskytovat stále.

Již při zařizování bytu je třeba myslet na to, že třeba i závěs nebo záclona, která zakrývá topení, brání účinnému proudění teplého vzduchu. Častým jevem jsou také plísně v koutech, kde kolem ochlazovaných stěn neproudí teplý vzduch. Problém může být i nábytek postavený příliš blízko stěny.

Zkontrolujte a opravte netěsnosti kolem oken, stěn a střechy
i (Zdroj: Vekra / NEMOinspekt)
Zkontrolujte a opravte netěsnosti kolem oken, stěn a střechy

Lidé často také zapomínají, že pobytem osob v interiéru vzniká přirozeně vlhkost dýcháním. Za noc vyprodukuje dospělý při klidném spánku asi litr vlhkosti. Ta bude kondenzovat na nejstudenějších místech v interiéru, tedy na oknech nebo v okolí oken. Je třeba myslet na to, a to platí nejenom v zimě, že ráno je potřeba dobře vyvětrat ložnici, odstranit zatemnění, případně i setřít proužek kondenzátu, který vznikl na v noci na dolním okraji skleněné tabule.

Zdroj informací: Vekra

Publikováno: 24. 6. 2024, Autor: Vekra (text a foto), NEMOinspekt (foto), Profil autora: Redakce