reklama

Umělý kámen pro náročné

Pokud si i vy zakládáte na kvalitních materiálech a jejich perfektním zpracování, určitě jste již slyšeli o umělém kameni značek Corian, či Hi-Macs. Jsou to světově uznávané firmy, které dodávají materiál zvaný umělý kámen těm nejlepším architektům. Umělý kámen má – co se týká tvarů – jen minimální limity. Téměř cokoli, co si vymyslíte, z něj jde vyrobit. Nejčastěji je využíván v kuchyních, koupelnách, ve zdravotnických zařízeních nebo velmi namáhaných veřejných prostorech.

Umělý kámen pro náročné

Umělý kámen je oblíbený v kuchyních a koupelnách zejména pro svůj luxusní vzhled a také pro své vlastnosti. Protože se jedná o celistvý neporézní povrch, je velmi snadno udržovatelný. Spoje materiálu jsou neviditelné, díky čemuž docílíte velmi praktického a elegantního vzhledu. Obklad kuchyně a pracovní deska mohou být vyrobeny z jednoho kusu, a to včetně dřezu. Díky totální absenci spár eliminujete jakékoli plochy k ulpívání zbytků jídla a následnému množení bakterií.

Jak vybrat umělý kamen?
Jak vybrat umělý kamen?

Stejně elegantním a praktickým řešením je využití umělého kamene v koupelně nebo i v dalších částech interiéru, jako jsou stolky, součásti skříněk, obklady stěn apod. Barevná škála, ze které můžete vybírat, je téměř neomezená – velmi oblíbené jsou dezény imitující přírodní kámen. Docílíte tak exkluzivního vzhledu, kdy má i odborník problém rozeznat pravý kámen od Corianu či Hi-Macsu.

Kromě přírodních barev jsou v nabídce i velmi extravagantní, pastelové druhy nebo kusy, které lze prosvítit. V poslední době je architekty velmi oblíbená kombinace masivního dřeva právě s umělým kamenem, kdy jeden materiál velmi přirozeně přechází v druhý.

Jak vybrat umělý kamen?
Jak vybrat umělý kamen?

Téměř všichni, kdo tento materiál vidí na vlastní oči a mohou si ho osahat, přiznávají, že se nedá adekvátně zachytit objektivem fotoaparátu či kamery. Použitím tohoto materiálu dodáte kuchyni či jiné části interiéru úplně jiný rozměr. Můžete tak nechat pozvednout jakýkoli interiér – vynaložených nákladů nebudete nikdy litovat.

Jak vybrat umělý kamen?
Jak vybrat umělý kamen?

Při výběru firmy, která vám bude umělý kámen dodávat a následně provádět realizaci, dávejte pozor na to, aby byla opravdu kvalifikovaná, v nejlepším případě měla patřičné certifikáty. Umělý kámen je totiž velmi citlivý na dodržení technologického postupu. Teprve potom vynikne v celé své kráse.

Nejčastější otázky a odpovědi… na téma umělý kámen Corian a Hi-Macs. Odpovídá Petr Červenka, jednatel společnosti Duolit, s. r. o.

Lze vyrobit kuchyňskou pracovní desku, obložení kuchyně a dřez z jednoho kusu?

Ano, právě toto spojení je nejvyužívanější v interiéru. Kuchyňská linka tak působí velmi elegantním a jednotným dojmem. Častou kombinací je také pracovní deska z umělého kamene a nerezový dřez.

Jak je náročný z hlediska údržby? Zejména v oblasti kuchyňských desek. Hrozí obarvení potravinami, jako je červená řepa apod.?

Umělý kámen je velmi snadno udržovatelný. K čištění stačí obvykle voda s běžným saponátem. V případě zaschlých skvrn doporučujeme použít abrazivní tekuté písky, které si se špínou poradí, ale materiál v žádném případě nepoškodí. Umělý kámen je odolný většině běžně používaných chemikálií.

Co se stane, když mi na roh desky upadne například hrnec a deska se uštípne?

S těmito poškozeními se téměř nesetkáváme. Pokud by k němu přece jen došlo, není problém poškozený kus 100% nastavit. Nový spoj je následně neviditelný, nikdo ho tedy nepozná.

Sice hovoříme o odolném materiálu, ale po deseti letech užívání kuchyňské pracovní desky se přece jen nejspíše nějaké škrábance mohou objevit?

V tomto případě doporučujeme nechat takové plochy odbornou firmou přebrousit a přeleštit.

S jakou cenovou relací mohu při výrobě kuchyňské pracovní desky počítat?

Hovoříme o velmi luxusním materiálu s téměř neomezenou životností. Jeho výroba a následné opracování je velmi náročné, proto je třeba počítat s cenou v řádu tisíců korun za m2.

Zvládnu si vyrobit umyvadlo nebo pracovní desku doma sám?

To lze vzhledem k technologickému postupu naprosto vyloučit. Při výběru dodavatele a následného zpracovatele si ověřte, zda má dotyčná firma potřebné certifikace!

Více na www.duolit.cz.

Publikováno: 14. 6. 2017, Autor: Duolit (text a foto), Profil autora: Redakce