reklama

Dřevěné schodové nášlapy: porovnali jsme smrk, dub, jasan a modřín

Chcete do patra kráčet po krásných dřevěných schodech, ale váháte, jaký materiál použít? Každý typ dřeva má své specifické vlastnosti a může se lišit nejen svým vzhledem, ale také cenou. V tomto článku jsme se zaměřili na čtyři z nich – dřevěné schodové nášlapy ze smrku, dubu, jasanu a modřínu. Které z těchto schodových prvků budou pro vás ty nejvhodnější?

Dřevěné schodové nášlapy mají svá specifika (Zdroj: ISPAS)

Schodové nášlapy ze sibiřského modřínu

Sibiřský modřín je úplně něco jiného, než ten, který znáte z našich českých lesů. Je mnohem pevnější, odolnější a tvrdší. A stejně tak i dřevěné schodové nášlapy ze sibiřského modřínu. Zvládnou velkou zátěž i ostré podpatky. Ani voda a vlhkost si na sibiřský modřín jen tak nepřijdou. Nemusíte se tedy ani bát, že by jim ublížilo dlouhodobé působení kapalin.

Modřínové schodové nášlapy vynikají nejen svými vlastnostmi, ale také vzhledem. Nádherná kresba a medová barva z nich dělají elegantní interiérový doplněk. V Ispas.cz zakoupíte dřevěné nášlapy ze sibiřského modřínu krásně čisté, bez suků a navíc s oboustranným zaoblením, což je činí mnohem flexibilnější – můžete si jako vrchní stranu zvolit tu, která se vám více líbí.

Modřín 1
Schody z modřínu jsou pevné a odolné (Zdroj: ISPAS)

Schodové nášlapy z dubu – česká stálice

Pokud hledáte schodové nášlapy z českých lesů, pak sáhněte po dubových nášlapech. I přesto, že dub roste v mírném klimatickém pásmu, je úžasně pevný, odolný a bezpochyby po něm budete kráčet dlouhé roky, dost možná i věčně. Stejně jako sibiřský modřín je odolný vůči vlhkosti, poškrábání a mechanickému poškození.

Slyšeli jste už o kavkazském dubu? Je ještě pevnější, s krásnější texturou a se sytějšími odstíny barev. A pokud vám ani to nestačí a toužíte po něčem opravdu unikátním, bude se vám líbit varianta v čokoládově hnědé barvě. Takto se dub z Kavkazu zbarví v případě, když vyroste v zablácené a vlhké půdě. A jelikož je takových stromů jen hrstka (přibližně 1 %), získáte skutečně výjimečné schodové nášlapy. Tomu ale odpovídá i vysoká cena dřeva.

Smrkové schodové nášlapy s živou strukturou

V základu mají schodové nášlapy ze smrku světlou barvu s drobnými suky a pěkně vykreslenou strukturou. Jejich odstín si ale velmi jednoduše můžete přizpůsobit svým představám. Smrkové dřevo totiž dobře snáší nátěry, lazury a mořidla.

Pokud máte možnost vybrat si mezi českým a sibiřským smrkem, zvolte ten sibiřský. Jedná se o velice pevné a stabilní dřevo odolné vůči vnějším vlivům. Navíc oproti tomu českému obsahuje výrazně méně suků a v menší velikosti. A jelikož jsou sibiřské stromy zvyklé na extrémní podmínky, můžete tento typ dřeva použít rovněž jako venkovní schodové nášlapy.

Smrk 1
Schody ze smrku mají jemnou strukturu dřeva (Zdroj: ISPAS)

Schodové nášlapy z jasanu za dobrou cenu

Jasan je svými vlastnostmi velmi podobný dubu, ale jeho cena bývá o něco příjemnější. Navíc, pokud nejste odborník, pravděpodobně nepoznáte, zda se jedná o dub nebo jasan, protože oba druhy dřeva jsou téměř totožné i svým vzhledem.

Jasan jako nášlapy na schody určitě oceníte. Vyznačuje se tvrdostí, snáší velkou zátěž a odolá vodě a vlhkosti. Záleží tedy spíš na vašem vkusu, zda si vyberete právě schodové nášlapy z jasanu.

Kovové, kamenné či skleněné schodiště ani zdaleka nemá takové kouzlo jako to dřevěné, které je příjemné na pohled i na dotek. Zejména modřín, dub, smrk a jasan se řadí mezi dřeva pro schodiště jako dělaná. Doporučit vám můžeme ještě buk, z něhož se vyrábí schodové nášlapy rovněž výborné kvality. A jelikož jsou všechna tato dřeva pevná a odolná, při výběru dřevěného schodiště se vedle ceny řiďte především svým pocitem a stylem interiéru. V každém případě neuděláte chybu.

Publikováno: 4. 3. 2020, Autor: ISPAS (text a foto)