reklama

Jaro klepe na dveře. Proveďte „generálku“ své chaty či chalupy

S první předzvěstí jarních paprsků se probouzí ze zimního spánku nejen medvědi, ale i národ chatařů a chalupářů, kteří netrpělivě vyhlíží posly jara, vykukující lístky sněženek a pečlivě sledují předpověď počasí, aby věděli, kdy budou moci zavelet: Jedem na chalupu! Než ale začne ta pravá chalupářská sezona, je potřeba zkontrolovat po zimě stav chat a chalup a opravit případné škody, které mráz a sníh mohl napáchat.

Jaro klepe na dveře. Proveďte „generálku“ své chaty či chalupy

Zkušení chataři i chalupáři vědí, jak chalupu dobře zazimovat a na jaře je většinou čeká jen běžná údržba, kontrola a případné drobné opravy. Někdy se stane, že mráz či přívaly sněhu potrápí nejen střechu, ale i zahrádku okolo, vítr si pohraje se slabšími větvemi stromů a odkudsi se do chalupy vplíží hlodavci či jiní škůdci, takže práce bude trochu víc.

Generální úklid chaty: nejprve vyvětrat

Už naše babičky říkaly, že kam nechodí slunce a čerstvý vzduch, tam chodí lékař, takže začněte pořádným vyvětráním. Pootvírejte všechna okna i dveře – při tom si všímejte, zda díky vlhkosti nenabobtnaly rámy a nejdou špatně otvírat.

Prohlédněte stěny, zákoutí a prostor za nábytkem, pokud je to možné, odstavte lehčí kusy nábytku a zjistěte, jestli se na některých místech neobjevila plíseň. Většinou se to děje kvůli vzdušné vlhkosti, která se v nevytápěném prostoru nahromadí. Jsou-li na stropech nebo v rozích velké mapy vlhkosti, je možné, že je poškozená střecha nebo okapy správně neodvádějí vodu a čeká vás i kontrola střešní krytiny.

Generální úklid chaty: podkroví je radost i starost

Generální úklid chaty: podkroví je radost i starost
Generální úklid chaty: podkroví je radost i starost
Generální úklid chaty: podkroví je radost i starost
Generální úklid chaty: podkroví je radost i starost

Při kontrole stavu chalupy nezapomeňte na střechu – zvenčí i zevnitř. Poškozenou střešní krytinu, odpadlé tašky nebo cihly z komína uvidíte asi na první pohled, ale co když si pod střechu našla cestu vlhkost díky naprasklé tašce, nebo nafoukal sníh a jsou poškozené dřevěné trámy či latě? Nebo se dokonce do dřeva pustili hladoví brouci či dřevokazné houby a bude potřeba provést opravu či dokonce výměnu poškozených částí střešní konstrukce. Na začátku sezony je čas vše zkontrolovat a rozmyslet postup oprav.

Voda, světlo, teplo aneb pohodlí civilizace

Abyste mohli chalupu pohodlně používat, musíte zapnout elektřinu i vodu. Vyzkoušejte všechny vypínače, napusťte vodu do potrubí i do splachovačů toalet a opět zkontrolujte, zda je vše v pořádku, zda nikde voda neuniká a světla svítí, jak mají a také zásuvky fungují bez problémů. Jinak by se vám snadno mohlo stát, že až přijedete další víkend, přivítá vás místo útulné chalupy vodnické obydlí, protože celý týden kapala voda z prasklé trubky nebo odpadu pod dřezem.

Stejně tak jako prasklá vodovodní trubka by vás mohl vytrestat protékající radiátor ústředního topení, další kontrola se tedy bude týkat vytápění. Ke kamnům či krbu patří komín, ten by měl alespoň jednou ročně zkontrolovat kominík, předejdete tak riziku vznícení sazí. Revize komína se vyplatí i kvůli pojištění nemovitosti, delší životnosti komína nebo vyšší účinnosti vytápění. Než poprvé po zimě zatopíte naplno, vyzkoušejte tah komína jednoduchým testem – na otevřeném topeništi či s otevřenými dvířky zapalte pár třísek a podívejte se, zda kouř uniká kam má. Přes zimu se mohlo stát, že do komína napadalo naváté listí či pták a první posezení u kamen či krbu by se snadno mohlo změnit na cvičení úniku ze zamořené místnosti.

Dáváte-li přednost „topení na knoflík“, vyměňte baterie v termostatech, zkontrolujte všechny kabely, zda je neochutnaly myši.

Pokud vás trápí problém s vlhkostí nebo plísní každé jaro, nebo se vám stalo, že i přes sebepečlivější zazimování vám popraskaly trubky kvůli mrazu, zamyslete se nad možností temperování místností na nezámrznou teplotu. Pomoci by vám mohla elektrická topidla nebo topné kabely s termostaty.

Generální úklid chaty

Poté, co projdete všechny místnosti a zapojíte vodu, elektřinu a topení, se nejspíš pustíte do úklidu. Nebude se nijak moc lišit od generálky doma, vyprášíte a vyluxujete koberce a matrace, povléknete čisté ložní i stolní prádlo a vyměníte záclony či závěsy, ale pro jistotu použijte čistící přípravky s přídavkem desinfekce, přece jen nevíte, zda se po kuchyňské lince či stole neproběhla myš a odvézt si z víkendu na chalupě nějakou nepříjemnou nemoc určitě nechcete.

Zkontrolujte i stav zahrady a připravte se na sezonu

Zkontrolujte i stav zahrady a připravte se na sezonu
Zkontrolujte i stav zahrady a připravte se na sezonu
Zkontrolujte i stav zahrady a připravte se na sezonu
Zkontrolujte i stav zahrady a připravte se na sezonu

Tak, uvnitř je hotovo, dáte si první šálek čaje u krbu či na oblíbeném gauči a určitě začnete přemýšlet, co je potřeba udělat okolo chalupy.

Na prořez ovocných stromů musíte myslet na konci zimy, když pominou mrazy, jakmile začnou rašit pupeny a lístky, je už pozdě. Na střih živých plotů a okrasných keřů je ještě čas do června, určitě ale zkontrolujte, zda sníh a vítr nepolámaly větve stromků a poškozené dřeviny ošetřete.

Zbytky spadaného listí a větviček shrabejte nebo vysajte zahradním vysavačem a vyhoďte na kompost. Pro použití na chatách a chalupách, nebo třeba v zahrádkářských koloniích je výhodné používat zahradní akunářadí – odpadá problém s elektrickými přívodními šňůrami i neustálým doplňováním benzínu do motorů. Jak a podle čeho nářadí vybírat, o tom si povíme zase příště.

Zkontrolujte i stav zahrady a připravte se na sezonu
Zkontrolujte i stav zahrady a připravte se na sezonu

Péči si zaslouží i trávník okolo chalupy. Objeví-li se v trávníku plíseň sněžná, je potřeba zasažená místa pečlivě vyhrabat, ošetřit vhodnými fungicidy a většinou i dosít.

Odbornou kontrolu si zaslouží studna, pokud ji máte, a to minimálně dvakrát ročně. Při první návštěvě chalupy zkontrolujte její zakrytí nebo případná poškození. Chcete-li se ujistit o pitnosti vody ze studny, odeberte vzorky a nechte je analyzovat hygienickou stanicí. Pokud výsledky odhalí přítomnost škodlivých mikroorganismů, je nutné provést kompletní dezinfekci vody a vyčkat, dokud nebude znovu pitná....

Zahradní nábytek se také těší na novou sezonu

Zahradní nábytek se také těší na novou sezonu
Zahradní nábytek se také těší na novou sezonu

Po zimě se určitě těšíte i na posezení s přáteli a sousedy na zahradě nebo pod pergolou. Vysvoboďte ze zimního zajetí i zahradní nábytek, očistěte jej, a pokud je to potřeba, opatřete novým nátěrem.

Zdá se vám to na začátek sezony tolik práce, že už jen po přečtení vás bolí záda, ruce, nohy a nevíte, kde vezmete čas na odpočinek? Nenechte se odradit, vše přece nemusíte stihnout za jeden víkend. Na chalupě i okolo ní je stále dost práce, ale i potěšení, tak vám přejeme, abyste si jej užili co nejvíce.

Několik tipů pro jednodušší péči o chalupu:

Několik tipů pro jednodušší péči o chalupu:
Několik tipů pro jednodušší péči o chalupu:

  • Odpady a sifony před zazimováním vypusťte a nasypejte do nich sůl proti zamrznutí.
  • Zámky a dveřní závěsy vždy dobře namažte olejem nebo prostříkněte sprejem proti rzi a nečistotám, ochrání je to lépe i proti vzdušné vlhkosti.
  • Pokud vás každoročně trápí plíseň na zdech, určitě při novém malování použijte speciální barvu proti plísním – jejich o něco vyšší cena se vyplatí.
  • Popřemýšlejte o tom, jestli na zimu nevyužijete přídavná otopná tělesa pro temperování místností na nezámrznou teplotu. Elektrická otopná tělesa nebo kabely s vestavěnými termostaty můžete naprogramovat tak, aby nevyžadovaly vaši přítomnost.
  • Ovšem pokud je to možné a na chalupu se v zimě nedostanete, občasná kontrola, o kterou poprosíte souseda, je vhodná nejen kvůli topení.
  • Nechcete zapínat topení, pokud nejste přítomni a každoročně vás trápí plísně a vlhkost? Použijte absorpční vysoušeče s dostatečně velkými náplněmi, které umí vzdušnou vlhkost pohltit.
  • Vlhkost i věk výrazněji poškodily okna a po zimě u nich nedoléhají rámy? Než seženete šikovného řemeslníka, utěsněte je provizorně samoizolační páskou.
  • Přemýšlíte, co ještě udělat pro bezpečnost? Vybavte se i funkčním hasicím přístrojem, náhradním zdrojem energie i pořádnou baterkou.

Pokud stále hledáte inspiraci nebo náčiní pro údržbu a zvelebení vašeho venkovského stavení, zkuste se zeptat odborníků v oddělení zahrady či stavby projektových marketů Hornbach. Díky záruce trvale nejnižších cen, která se vztahuje na veškerý sortiment, zde navíc máte jistotu výhodného nákupu kdykoliv po celý rok.

Publikováno: 14. 4. 2018, Autor: Hornbach (tisková zpráva) , Profil autora: Redakce