Máte-li trochu času a místo na zahradě, můžete přemýšlet o pořízení kurníku pro slepice a do něj samozřejmě pořídit nájemnice - odvděčí se vám vajíčky a spotřebují zbytky z kuchyně. Postavit kurník pro slepice zvládne s přehledem i začátečník.
Umístění kurníku pro slepice
Nejprve je třeba najít na pozemku vhodné místo, kam kurník pro slepice umístit.
- Měli byste k němu mít snadný přístup celoročně.
- Myslete i na to, že bude třeba tam každý den dojít, přinést vodu a krmení, a také ho uklízet.
- Možná pro vás bude výhodné mít zde zavedenou elektřinu.
- Strana kurníku s dvířky a oknem by měla směřovat na jih, aby se zde drželo co nejvíce přirozeného tepla.
- Samotný kurník je vhodné postavit na místo, kde se nedrží voda, ideální je potom postavit ho na sloupky.
Počítejte také s prostorem pro výběh. Kromě kurníku musí mít slepice prostor, na jednu se uvádí zhruba 3-5 m2 plochy. Inspirovat se, jak na stavbu kurníku můžete také v našem videu. Ve výběhu zajistěte stín – pokud už zde rostou stromy či keře, budete to mít bez práce, jinak je nutné vytvořit stříšky, aby se slepice v horkých dnech měly kde schovat. Zároveň by výběh měl být víceméně suchý, bez stojaté vody, a hlavně čistý.

Velikost
Kurník pro slepice musí mít také určitou velikost, aby měly jeho obyvatelky zajištěnou životní pohodu. Pro každé plemeno je nutné určit minimální prostor, který je potřeba pro spánek i snášení vajec. Hodnoty, které najdete, jsou uvedeny jako ty nejmenší potřebné, berte to tedy v potaz a pokud to jen trochu jde, určitě poskytněte slípkám místa víc. Navíc nekomfort může způsobit nižší snášku či konflikty v hejnu.
- Plocha podlahy – podle počtu slepic, ale můžete si přidat i prostor na uskladnění potravy či nářadí na úklid. Průměr na jednu slepici je zhruba 120 cm2.
- Materiál – kurník můžete postavit zděný či dřevěný, nebo také dřevěný na zděné podezdívce.
- Okna – kvůli přístupu světla je vhodné kurník opatřit oknem, případně promyslet i variantu umělého osvětlení. Okno umístěte na severní stranu, aby světlo nebylo příliš ostré. Plocha okna by měla mít velikost zhruba ¼ velikosti plochy podlahy.
- Osvětlení – sáhnout můžete i po umělém osvětlení, vhodné jsou žárovky imitující denní světlo. Budete-li slepicím přisvětlovat a budou mít světlo až 14 hodin denně, podpoříte jejich snášku. Ideální je pořídit časovač, který pravidelné zapínání a vypínání osvětlení ohlíděá za vás.
- Odvětrání – pro odvod vydýchaného vzduchu a vytvořených zplodin je nutné při stavbě kurníku promyslet také odvětrávání. Obecně lze říci, že menší otvor u podlahy spolu s větším otvorem ve střeše zajistí správnou cirkulaci vzduchu.

Vybavení kurníku
Kurník je samozřejmě třeba vybavit několika nezbytnými prvky pro slepice.
- Hřady – tyče, žebříky, na kterých slepice spí, umístěte do výše zhruba 0,5 metru nad podlahou. Použijte tyče kulaté o průměru 4 až 6 centimetrů, případně hranaté, kterým ale obrousíte hrany. Vhodné jsou i větve, které jsou vůbec nejlepší kvůli svému povrchu. Počítejte na jednu slepici minimálně 25 centimetrů délky hřadu.

- Snášková místa – kukaně – by měla být umístěna co nejdále od vchodu, aby si tam slepice nanesly co nejméně nečistot. Zároveň tak bude toto místo nejklidnější a nejtmavší. Vystelte je podestýlkou, slámou či senem. Jak na vlastní seno si přečtěte zde. Jejich rozměry by měly být zhruba 30x30 centimetrů. Kukaně mohou být umístěny vně konstrukce s výklopnou deskou, což vám umožní snadné vybírání vajec.
- Podestýlka – v teplých měsících není podestýlka v kurníku v podstatě potřeba, slepice se v kurníku většinou jen po dobu spánku. V zimě je podestýlka vhodná, protože zahřeje a slepicím slouží i k přehrabování, pokud si ho v závějích nemohou užít venku.
- Dvířka – samozřejmostí je vchod do kurníku pro slepice, kvůli predátorům je vhodné dvířka každý večer zavírat. Pro ulehčení tu je pro vás opět automatický systém, který lze nastavit tak, aby se dvířka otevírala a zavírala v určitém čase. Pro komfort čištění je pak vhodné kurník opatřit ještě velkými dveřmi.
- Trusník – celý prostor pod hřady, kde se bude nacházet naprostá většina trusu, je možné mít jako box, který bude možné celý vyjmout a vyprázdnit, nebo může být postaven jako výsuvný šuplík pod celou plochou kurníku.

TIP
Máte přebytek vajíček a nevíte co s nimi? Vyzkoušejte netradiční recept na vajíčko a skořápkami pohnojte zahradní záhony.
Publikováno: 24. 2. 2020, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)
, Profil autora: Lenka Tajbrová