„Rovný jako“, Franto podrž“, nebo „Oko z Kašparovy krávy“ - i takhle by si z nás někdo mohl dělat legraci, kdybychom při stavbě domu nebo příčky, věšení obrázků, rovnání podlah nebo připevnění kuchyňských skříněk opomenuli použít vodováhu. Patří k základnímu zednickému řemeslnickému a kutilskému vybavení.
Vodováha je nástroj jednoduchý, nicméně při mnoha činnostech nezbytný a často dokáže odhalit nedostatky práce jiných. Položit dlouhou vodováhu na plovoucí nebo parketovou podlahu, na stěnu, nebo přiložit ji k zárubním či pracovní desce naší kuchyně, asi bychom se divili.




Nejběžnější a nejprodávanější délky vodováh a nejvíce použitelné pro jednoduché práce v domácnosti jsou délky 60 a 80 cm. Vyrábějí se však již od třiceticentimetrových po 10 až 20cm skocích až po dvoumetrové. Ty delší jsou vhodné především pro řemeslo a stavební práce.




Například při osazování dveřních zárubní se nejvíce používají délky okolo 180 cm, aby se vodováha do výšky dveří snadno vešla. Velice praktická je pro toto použití vodováha s magnetem. Na kovové konstrukci nebo zárubních přesně drží i bez cizí pomoci.


K vodováhám můžeme zařadit i rovnací latě, liší se pouze vyšším profilem a délkou. Slouží jako strhávací nebo zednické latě. Mohou mít i více libel a jsou vybaveny úchyty pro snadné uchopení. Latě mohou být dlouhé i 4 m. Některé pak bývají skládací na dva až tři kusy, aby se pohodlně vešly do jakéhokoliv osobního auta. Jejich jednotlivé části jde použít jako samostatnou vodováhu.


Nejběžněji je vodováha vybavena dvěma libelami, jednou pro horizontální a druhou pro vertikální měření.


Některé vodováhy jsou vybaveny i polohovatelnou libelou se stupnicí. Libelu lze pootočit na požadovaný stupeň a zajistit aretačním šroubem. Dovolená odchylka neboli záruka od výrobce na polohu je +- 5mm na metr délky, což odpovídá 0,029 stupni.


Vodováhy se vyrábějí v úpravě odolné proti pádu. Tomu odpovídá i ochrana libel. Ty jsou v krytu ze speciálního průhledného tvrzeného plastu. Konec vodováhy bývá rovněž opatřen plastem, který může případný pád tlumit. Některé dražší profesionální vodováhy mají úpravu proti pádu, tzv. anti-šok systém.

Vodováha je opatřena centimetrovým potiskem, který z ní dělá i praktický příložník a jednoduchou měřící pomůcku.


Mezi vodováhy dneška patří i vodováhy s laserovým paprskem. Jsou vybaveny nivelačním stativem a otočnou hlavicí. Jejich paprsek dokáže v interiéru dosvítit 30 až 60metrů, na slunci může klesnout jeho účinnost na 10 až 20metrů. Paprsek slouží k prodloužení délky vodováhy. Napájen je mikrobaterií skrytou v těle vodováhy. Touto vodováhou snadno vytyčíme rovinu po celé délce stěny podlahy nebo stropu. Pro snadný transport a ochranu je prodávaná v plastovém kufříku.
Velice praktický je úhelník s libelou. Snadno jím budeme kontrolovat rovinu obkladu nebo příčky.
Lidový vtip posílá učedníka pro náhradní bublinky do vodováhy a mistři se smějí a prodavač nevěří. Taková ne bublinka, ale celá libela jde opravdu koupit, může však stát skoro stejně jako celá vodováha. Při jejím poškození nebo vypadnutí se spíše ne kvůli ceně, ale především kvůli přesnosti nevyplatí ji jakkoliv opravovat, ale koupit vodováhu celou novou.
Pozor
Levné plastové vodováhy do sto korun v podstatě nemají smysl. Používáme-li vodováhu častěji, raději koupíme dražší a kvalitnější. Pro domácí použití postačí jedna vodováha v délce od 60-80 cm. Ta postačí k měření při zavěšování obrázků, kuchyňské linky, skříněk nebo zrcadla na stěnu.


Delší se používají především na stavební práce - kontrolu podlah a stěn, vyznačení výšky a roviny obkladu atd.


Starší dřevěné vodováhy objevené v dílně po dědečkovi raději ani z nostalgie nedoporučujeme používat. Letité působení vlhka a opotřebení je mohlo poškodit a učinit nepřesnými.
Mezi speciální vodováhy patří vodováha s více libelami lišícími se po stupních od roviny. Ta se používá na mírné spádování podlah ale i vodoinstalací. Vhodná je například na spádování na balkonech nebo v koupelnách a sprchových koutech a prádelnách. Z více libel je možné vybrat si tu s požadovaným vyznačeným sklonem od přesné roviny například dva a více stupňů a podle ní podlahu spádovat.


Mezi pomocníky odvozené od vodováhy jde zařadit i pravítko vybavené dvěma posuvnými libelami a označovacími výlisky. Pomocí tohoto pravítka snadno rychle a přesně připevníme i větší množství obrázků.
Opomenout bychom také neměli vodováhu hadicovou, takzvanou šlaufku, která pracuje na principu spojených nádob a shodné výšky vodního sloupce v nich. Používá se na stavbách například při rovnání podlah v místnostech.
Tip
Krátkou vodováhu můžeme v případě potřeby doplnit o delší rovné prkno a tím si ji protáhnout.
Publikováno: 14. 6. 2018, Autor: Pavel Zeman (text a foto)
, Profil autora: Redakce