reklama

Naučte se základní zásady netoxické domácnosti

Naši moderní dobu nazývají skeptici také dobou jedovou. Bohužel nejsou od pravdy příliš daleko. Většina domácností bohužel není netoxických. Důkazem je zvyšující se počet alergiků, astmatiků a různých typů potravinové intolerance. Chemie a toxiny nás bombardují ve vzduchu, ve vodě, v jídle, venku i v domácnostech. Nevyhneme se jim úplně, ale můžeme je aspoň minimalizovat a zmírnit tak dopady na naše zdraví. Co vše pro to můžeme udělat?

i (Zdroj: Depositphotos)
Netoxická domácnost by měla být prvořadým úkolem spokojeného soužití všech (Zdroj: Depositphotos)

Bydlení v netoxické domácnosti

V netoxické domácnosti se vám bude rozhodně lépe bydlet i dýchat. Ulevíte svému zdraví i životnímu prostředí. Je potřeba se podívat na všechny aspekty bydlení a našich zvyklostí. Musíme se zaměřit na potraviny, kosmetiku a čisticí prostředky, nesmíme zapomenout na záření z elektroniky a omezit její používání. Důležitá je také správná volba stavebního materiálu a povrchové úpravy zdí a nábytku.

Základem čisté a netoxické domácnosti je větrání, abychom mohli dýchat co nejčistší vzduch. Při výběru barev na zdi myslete také na to, že výpary pak budete vdechovat a mohou se vypařovat dlouhodobě. Stejně tak laky a nátěry na nábytku by měly odpovídat tomu, že je použijete pro vybavení do domácnosti. Speciálně pak v případě dětského pokoje.

Alergie
i (Zdroj: Depositphotos)
Obzvlášť do dětského pokojíčku vybírejte zdravotně nezávadné materiály

Stejně tak není na škodu zajímat se o použité materiály v případě nábytku, koberců a například i podlahové krytiny. V létě častěji větráme, proto nás výpary z nábytku tolik neovlivňují, ale v zimě, když jsou okna většinu času zavřená a navíc topíme, mohou se z těchto materiálu uvolňovat do ovzduší různé toxiny z nátěrů a lepidel. Vybírejte proto raději kvalitní a co nejvíce přírodní materiály. Čím méně chemie, tím zdravější bydlení.

Automobily

V dnešní době už není výjimkou vlastnit více aut v jedné domácnosti. Pokud máte dospělé děti, můžou se v jedné rodině sejít i tři auta. Je to určitě pohodlné, ale pro životní prostředí je to pak trojnásobná zátěž, a tím i zátěž pro naše zdraví. Určitě není nutné používat auto na každý nákup či návštěvu. Ve větších městech zkuste využívat hromadnou dopravu, nakupovat více v okolí bydliště a co nejvíce cestovat společně. Dopřejete také svému tělu více pohybu, ušetříte nemalé peníze a zásadně ovlivníte dopad na životní prostředí.

Chození do přírody
i (Zdroj: Depositphotos)
Omezením používání automobilů se výrazně zlepší ovzduší

Specifickou skupinou je tzv. elektrosmog, který vysílají do prostředí všechny elektrické přístroje a zařízení. Tuto hladinu lze měřit dostupnými přístroji a zvolit si pro sebe zdravější místo pro bydlení. Hladinu elektrosmogu ve vnějším prostředí neovlivníte, v takovém případě je jediná možnost přestěhovat se na jiné, lepší místo. Ne vždy je to však možné a hodně z nás chce bydlet přímo ve městě a na frekventovaných místech. Co ovlivnit můžeme, je naše bezprostřední domácí prostředí. Zvažte používání elektroniky, zda opravdu vše, co máte k dispozici, potřebujete. V čase nečinnosti spotřebiče odpojujte od zdroje a mobilní telefony na noc ideálně vypínejte úplně.

Elektronika

Dalšími opatření může být pořízení LCD televize, zářivky raději vyměňte za klasické úsporné žárovky nebo LED žárovky, minimalizujte rozvody elektrických sítí ve zdech, omezte je v klidových zónách, jako jsou postele a maximálně omezte používání elektroniky v dětském pokoji a v ložnici. Dále je lepší umístit elektrický sporák minimálně 2 metry od klidové zóny, např. od sedačky, nebo používejte plynový sporák. Taková opatření nejsou jistě standardem, ale každé omezení dopadu elektrosmogu na náš organizmus může být velmi prospěšné. Přílišné zatížení může způsobit únavu a podráždění.

Elektronika
i (Zdroj: Depositphotos)
Na noc mobil vypínejte a dejte ho úplně stranou

Kosmetika

U kosmetiky si v dnešní době naštěstí můžete vybrat ze široké nabídky a ze zákona by mělo být na etiketě vždy přesné složení daného výrobku. Často se ale výrobci snaží zákony různě obejít nebo není zcela jasné, o jaké složky se vlastně jedná. Kosmetické produkty pro běžné použití jsou často přesycené zcela zbytečnými a zdraví škodlivými chemikáliemi. Vybírejte proto raději co nejvíce přírodní výrobky, a také se můžete rozhodnout použití tělové i dekorační kosmetiky výrazně omezit. Místo pěny do koupele můžete používat přírodní oleje, aromaoleje a různé přírodní soli.

Přírodní kosmetika
i (Zdroj: Depositphotos)
Tělovou i pleťovou kosmetiku si můžete vyrobit i sami

Praní a čištění

Praní a úklid domácnosti je další velké téma, co se toxinů v bytě týče. Naštěstí i tady už můžete vybírat ze široké nabídky eko produktů, které nezatěžují náš organizmus ani životní prostředí. Navíc vhodné prostředky najdete i v běžné domácnosti a za pár korun. Skvělou službu vám poskytne kuchyňská sůl, jedlá soda a obyčejný ocet. Ocet a soda například vyčistí zanesený odpad, sodou můžete vyčistit vodní kámen kolem vany a octem vyčistíte v podstatě cokoliv, včetně dezinfekce a osvěžení koberců. Zrníčka kávy nasypaná volně v misce umí zase výborně posloužit jako pohlcovač pachů na toaletě. Pro praní si můžete zvolit ekologické produkty, prací ořechy nebo prací koule.

Prací koule
i (Zdroj: Depositphotos)
Prací koule umí zcela nahradit prací prostředky i aviváž

Potraviny

Velkým zdrojem toxické zátěže pro náš organizmus jsou chemikálie v potravinách. Známe tzv. Éčka, kterým se snažíme vyhnout. Ne všechny složky označené jako E však musí být škodlivé, a ne každé škodlivé Éčko výrobci označí právě takto jednoznačně. Stačí, že uvedou jeho celý název a často se jim podaří nás přesvědčit, že se jedná o potravinu bez Éček. Nebojte se ptát na složení, v obchodech si pozorně čtěte příbalové letáky a vybírejte potraviny, které budou mít co nejméně přidaných látek. Například v čaji by měly být jenom dané bylinky, sušené květy či ovoce, žádná aromata, barviva nebo jiné přidané látky.

Plasty
i (Zdroj: Depositphotos)
Omezte používání jednorázových obalů na jídlo

Bez obalu

Dalším krokem pro dosažení netoxické domácnosti je omezení používání jednorázových obalů. Omezte nakupovaní balených vod, malých balení potravin, používání igelitových tašek a pytlíčků a nakupování jídla sebou do jednorázových obalů. Najděte si zajímavé prodejce kosmetiky a potravin, kteří vám rádi naváží, odměří a zabalí výrobky do vámi přinesených obalů. Pro jídlo sebou si podle možností noste vlastní kelímky a omezte co nejvíce produkci zbytečného umělého odpadu, který ještě pořád jen velmi těžko umíme zlikvidovat bez zátěžové stopy.

Publikováno: 23. 2. 2020, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná