2. Praktický příklad větrání s rekuperací – Bungalov

Důležitost časté a správné výměny vzduchu v místnostech je dnes nesporná. Mnoho výzkumů již prokázalo, že nevětrané prostředí má přímý dopad na koncentraci, efektivitu práce i na celkovou zdravotní kondici vůbec.

2. Praktický příklad větrání s rekuperací – Bungalov

Se systémem komfortního větrání mohou okna zůstat zavřená, prostory budou i tak nepřetržitě zásobeny čerstvým, čistým vzduchem a zároveň bude snižován obsah CO2. Tím je podpořena pohoda, dobrý spánek, schopnost soustředění se a výkonnost. Uživatelé domu ocení také jemné filtry, zachycující prach a částice pylu. Zpětným ziskem tepla navíc šetříme tepelnou energii, kterou ztrácíme při větrání oknem.

Zehnder představuje technologickou a designovou špičku v oboru řízeného větrání s rekuperací tepla. Desítky let zkušeností s vývojem a výrobou stejně jako nespočet instalovaných větracích systémů svědčí o vysoké kvalitě, spolehlivosti a funkčnosti systémů komfortního větrání Zehnder, podtržené možností získání prodloužené 5leté záruky – a to bez navýšení ceny.

Série článků na téma větrání s rekuperací

Připravili jsme si pro vás pět praktických příkladů systémů větrání, které ilustrují řešení v různě velkých objektech s nejčastěji instalovanými větracími jednotkami a systémy rozvodů vzduchu v ČR a na Slovensku. S jakými konkrétními příklady se důkladně seznámíte?

 • Praktický příklad větrání s rekuperací – Rodinný dům
 • Praktický příklad větrání s rekuperací – Bungalov
 • Praktický příklad větrání s rekuperací – Novostavba bytu
 • Praktický příklad větrání s rekuperací – Rekonstrukce bytu
 • Praktický příklad větrání s rekuperací – Rekonstrukce bytu s decentrálními jednotkami
 • Příklad č. 2: Bungalov

  Tentokrát vám do detailu představíme systém větrání s rekuperací v průměrně velkém bungalovu.

  Typ objektu: bungalov, 160 m2, novostavba

  Větrací jednotka: Zehnder ComfoD 350

  Umístění jednotky: technická místnost

  Rozvody vzduchu: kulaté větrací trubky Zehnder ComfoTube 90

  Instalace rozvodů: ve stropním podhledu

  Příklad č. 2: Bungalov
  Příklad č. 2: Bungalov

  Popis návrhu

  Bungalov, 160 m2, novostavba. Větrací jednotka je umístěna v malé technické místnosti hned vedle kuchyně. Její tichý chod a za jednotkou umístěné prostorově úsporné akustické tlumiče s rozdělovačem vylučují obtěžovaní uživatelů domu hlučností. Pro dodávku optimálního množství vzduchu do každé místnosti byly použity kulaté větrací trubky o 90 mm, vyznačující se nízkou tlakovou ztrátou. Jsou vedeny ve stropním podhledu (rovněž je lze vest po stropě na půdě, ale musí být perfektně zaizolované). „Hvězdicovitý” systém rozvodů vzduchu se samostatným potrubím do každé místnosti umožňuje přesné vyregulování množství vzduchu a zamezuje přeslechům mezi místnostmi. Tiché proudění vzduchu do místnosti bez průvanu zajišťují nové, tvarově decentní, ventily Luna.

  Popis návrhu
  Popis návrhu

  Komfortní větrací jednotka Zehnder ComfoD 350

  Pro tento projekt byla zvolena výkonná jednotka se skvělým poměrem cena/výkon. Zařízení ComfoD 350 bylo vyvinuto pro aplikaci vyváženého větrání s rekuperací tepla v rodinných domech, lze jej ale s úspěchem použít i v dalších menších objektech (např. kanceláře, sportovní zařízení). Ve standardní aplikaci u systému obvykle využívá odpadní vzduch v kuchyni, koupelně, komoře a WC. Čerstvý venkovní vzduch je dodáván do obytných prostorů, to jsou nejčastěji obývací pokoje, pracovny a ložnice. Vestavěný výměník tepla zpětně využívá tepelnou energii odváděného vzduchu. Předtím, než je dopraven do okolního prostředí, je energie předávána přiváděnému čerstvému vzduchu a tím je zajištěno komfortní větrání s rekuperací tepla.

  Komfortní větrací jednotka Zehnder ComfoD 350
  Komfortní větrací jednotka Zehnder ComfoD 350

  Účinnost rekuperace dosahuje až 95 %, max. průtok vzduchu 370 m3/h. Energetická účinnost 0,29 W/m3/h. Jednotka má automatickou protizámrazovou ochranu - automatické monitorování mrazu dočasně sníží přívod studeného vzduchu zpomalením ventilátoru přívodu. Dochází tak k podtlakovému nastavení systému, tento chod nesmí být provozován, pokud je objekt vytápěn otevřeným ohněm (krb, kamna). Protizámrazová ochrana je řízena vnější teplotou, teplotou výtlaku a časem. Letní by-pass slouží k odklonu odváděného vzduchu podél výměníku tepla během léta, kdy se očekávají vyšší teploty. Komfortní teplota je plynule nastavitelná. Obtok je automaticky řízen na základě nastavené komfortní teploty a otevírá nebo zavírá se podle rozdílu mezi vnitřní a venkovní teplotou. Prostřednictvím bypassového provozu je možné v létě větrat dům přímo chladnějším nočním vzduchem. Zehnder ComfoD 350 se jednoduše ovládá pomocí třístupňového ovladače.

  Důraz na akustický komfort

  Tichý chod s vysoce výkonnými EC ventilátory umožňuje instalaci jednotky Zehnder ComfoD 350 i v domech s menší a průměrnou rozlohou. Akustický tlumič s rozdělovačem Zehnder ComfoWell je modulární systém pro snadnou a prostorově nenáročnou montáž. Skládá se z tlumiče hluku, ke kterému je připojena koncová a montážní deska s funkcí rozdělovače nebo rovněž jemný filtr F9 či uhlíkový filtr. Jedná se o jediný čistitelný tlumič na trhu, umožňuje přístup pro čištění celého systému. Zabraňuje přeslechu mezi místnostmi a tlumí zvuk jednotky.

  Důraz na akustický komfort
  Důraz na akustický komfort
  Důraz na akustický komfort
  Důraz na akustický komfort

  Dokonalá hygiena, snadná instalace

  Sofistikovanou jednotku v systému doplňuje sada hygienických rozvodů ComfoTube 90 – jedině kombinací kvalitní větrací jednotky a hygienicky zdravotně nezávadných rozvodů vzduchu přinese investice do systému větrání kýžené přednosti.Větrací trubka ComfoTube 90 (k dispozici také o průměru 75 mm) je vyrobena ze zdravotně nezávadného plastu (antibakteriální, antistatický). Její hladký patentovaný vnitřní povrch s označením Clinside výrazně omezuje usazování prachu a umožňuje snadné čištění. Díky tomu, že trubky ComfoTube mají 3-4x větší ohebnost než běžné trubky, snižuje se čas i cena instalace. Poloviční tlakové ztráty umožňují tišší chod – ten je pro takováto zařízení obecně mimořádně důležitý.

  Dokonalá hygiena, snadná instalace
  Dokonalá hygiena, snadná instalace

  Odborníci navíc ocení výjimečně rychlou a intuitivní instalaci. Kryt vývodu vzduchu TVA-P byl navržen ve snaze omezit vznik případných netěsností při instalaci. Zehnder TVA-P umožňuje snadnou instalaci díky integrovaným patkám. Pevné a dokonale těsné spojení s větrací trubkou 75 nebo 90 mm je zajištěno pomocí O-kroužků a fixačních spon. Je dodáván včetně krytek, zabraňujících vnikání nečistot během instalace.

  (Na větrací jednotky Zehnder lze nyní navíc získat prodlouženou záruku 5 let, více na www.zehnder.cz/plus_zaruka_5).

  V případě jakýchkoliv dotazů k návrhu větrání nebo žádosti o individuální návrh konceptu komfortního větrání jsme vám rádi k dispozici:

  M +420 735 174 074, T +420 383 136 222, info@zehnder.cz

  Celý katalog s praktickými příklady návrhů větrání si můžete stáhnout zde.

  Autor: Zehnder (text a foto)

  Související k tématu