reklama

Adventní svícen trochu netradičně

Každá doba si žádá to své. Vše se postupně mění, vyvíjí. Přesto lze postupně vypozorovat, jak se některé módní trendy vrací. Nejen třeba v oblečení se ve vlnách vrací to, co tu už jednou bylo, mění se jen použité materiály. A stejně tomu tak je i u barev vánoc. Na začátku celé tradice adventního věnce a svícnů se usazovaly svíčky ve fialové a růžové, později se typickou barvou stala červená a zlatá, jeden rok se snažila procpat do našich příbytků barva černá s bílou a stříbrnou, naštěstí se nijak neuchytila. Stejné je to se zdobením. Třpytivé a blýskavé dekorace nahradily ty přírodní z koření, sušeného ovoce a šišek. A pokud zapátráme v minulosti, sušené ovoce bylo jedinou ozdobou spolu se slaměnými výrobky na vánočním stromku našich prababiček.

Adventní svícen trochu netradičně

Modrá je dobrá

Modrá je dobrá
Modrá je dobrá

Pro výrobu tohoto adventního svícnu nebudete potřebovat ani kulatý korpus ani větvičky. Výhodou je, že po vánocích vše jednoduše sbalíte, uklidíte do krabice a za rok můžete znovu vytáhnout a maximálně změnit barevné ladění. Nečeká vás žádné uklízení suchých pichlavých jehliček, štípání drátu a následné luxování. Takže si připravte dřevěný tác (může být i barevný, aby byl neutrální, přetřete jej bílou barvou), svíčky, kalíšky, dekorace a z nářadí pak minivrtačku či malý nebozízek a tavnou pistoli.

Modrá je dobrá
Modrá je dobrá
Modrá je dobrá
Modrá je dobrá

Pokud použijete na svícen úzké svíčky, jejich usazení do kalíšku se občas nevydaří. Protože knot vede skrz svíčku až dolů, je trochu obtížné udělat do svíčky dirku, aniž bychom jí kousek neodlomili. Je na to několik fíglů. Buď můžete nahřát velkou jehlu (popř. malou špízovací jehlu) a tou pak vytvořit dostatečný otvor pro trn na svíčkovém kalíšku. Nebo vezmete minivrtačku a dirku si do svíčky prostě vyvrtáte. Není to nic složitého, ale dětem toto raději nesvěřujte. Za tu bolest, co by si při poranění mohly způsobit, to nestojí.

Poté si vyměříte rozestup kalíšků na tácu. Pozor, nezapomeňte i na šířku samotného kalíšku. Aby se vám nepodařilo krásně si rozpočítat rozestup mezi jednotlivými hroty, ale ve finále se kalíšky vedle sebe nevešly. Tužkou vyznačíme středové body a vrtačkou (nebo slabým nebozezem) vyvrtáme dirku. Pokud je dno slabé, bude potřeba provrtat se skrz. Rozehřejeme tavnou pistoli a kápneme trochu silikonu do dirky. Do ještě horkého zabodneme hrot svíčkového kalíšku a srovnáme do roviny. Necháme zatuhnout. Stejným způsobem umístíme i zbylé tři hroty.

Modrá je dobrá
Modrá je dobrá
Modrá je dobrá
Modrá je dobrá

Nyní na hroty umístíme svíčky a překontrolujeme, jak moc jsme se vychýlili od středu při vrtání, tedy jak moc jsou svíčky křivé a kácí se na sebe. Pokud jsme s výsledkem spokojení, můžeme začít s dekorací. Do misky lze dát například sušené, ale i čerstvé ovoce, umělé dekorace, kouličky z proutí, vánoční kouličky a další. Pokud svíčky zapálíte, dbejte na to, aby při jejich dohořívání nebyl v blízkosti žádný hořlavý materiál. Proto takové věci, jako andělské vlasy či sisal nebyly v okolí kalíšku, ale spíš na opačné straně tácku. Ke kalíškům naskládejte raději skleněné koule či živé ovoce.

Modrá je dobrá
Modrá je dobrá

Červená je ještě lepší

Červená je ještě lepší
Červená je ještě lepší

Dřevěný tác lze použít i jako korpus pro svícen z chvojí. Potřebujete k tomu tácek, kalíšky na svíčky, svíčky, větvičky ze smrku, jedle nebo túje. Z nářadí využijeme opět minivrtačku, tavnou pistoli a štípací kleště nebo zahradnické nůžky.

Vyměříme si rozestup svíčkových kalíšků a narýsujeme jednotlivé body. Vůbec se nebojte toho, když budete mít v jednom tácku víc dírek na různé rozestupy a uspořádání svíček. Dno tácu budeme pokaždé zdobit, vyvrtané dírky nebudou vidět. A pokud bychom zvolili dekoraci jen z několika živých květů, doporučuji zakoupit dekorační hrubý písek a ten na dno vysypat a teprve na něj umístit jednotlivá kvítka. Jejich konce stonků můžete vložit do speciálních miniaturních tub na vodu a květina zůstane rozkvetlá dost dlouho.Do každé dirky opět kápneme tavnou pistolí trochu silikonu a teprve pak zasuneme hrot kalíšku a necháme zatuhnout. Širší adventní svíčky mají většinou již vytvořenou dírku na nasazení na trn kalíšku, tím nám odpadne pracné vrtání otvoru.

Červená je ještě lepší
Červená je ještě lepší
Červená je ještě lepší
Červená je ještě lepší

Zelené větvičky si zkrátíme na krátké díly a postupně je zasunujeme pod a mezi kalíšky. Pokud je napícháte ze všech stran, vznikne klasický svícen, který se obvykle dělal z aranžovací hmoty. Větvičky na tomto svícnu drží právě díky kalíškům. Pokud byste chtěli některou větvičku upevnit, stačí ji zakápnout tavnou pistolí. Po vánocích pak jednoduše větvičku odloupnete a vyhodíte. Kalíšky vytáhnete a vše uklidíte.

Červená je ještě lepší
Červená je ještě lepší

Protože mám ráda jednoduchý styl, dozdobila jsem svícen už jen mašlí a několika kouličkami a houbičkami v červené barvě. Je jen na vaší fantazii, jak si svícen dozdobíte. Na internetu najdete opravdu obrovské množství fotek s nejrůznějšími nápady. Chcete se pochlubit právě tou vaší fotkou? Napište nám na náš redakční email redakce@ceskykutil.cz a pošlete fotky svých výtvorů. Ty nejzdařilejší hned po vánocích zveřejníme ve článku.

Náš Tip: Místo klasického pichlavého jehličí můžete použít pro výplň dna třeba stálezelené listnaté dřeviny, jako jsou zimostráz nebo jalovec. K dekoraci použijte třeba šišky, které můžete natřít a vytvořit neotřelou originální dekoraci. Nezapomeňte, že vždy platí, že nikdy nenecháváme hořet svíčky, když jsou v místnosti jen samotné děti, pozor je potřeba dávat i na domácí zvířata. Nejednou se stalo, že kočička nebo pejsek stáhli ze stolu ubrus a s ním i zapálenou svíčku a neštěstí bylo na světě.

Červená je ještě lepší
Červená je ještě lepší

Publikováno: 17. 12. 2018, Autor: Pavla (text a foto) , Profil autora: Redakce