reklama

Chytrá domácnost pro moderní bydlení

Moderní doba si žádá změnu přístupu i ohledně domácnosti, kam taktéž směřují nejnovější technologie. S pomocí mobilního telefonu, pořízením několika zařízení, včetně centrální ovládací jednotky a připojení k internetu, jsme schopni nastavovat a spravovat režimy topení, svícení nebo spotřeby elektřiny. Chytrá domácnost je nejen zajímavou možností vylepšení bydlení, zároveň může být ale jedním z klíčů k úsporám energií.

i (Zdroj: Depostiphotos)
Stačí si pořídit několik zařízení, instalovat aplikace a topení, svícení či zámek mohou být ovládány telefonem. A máte chytrou domácnost. (Zdroj: Depostiphotos)

Chytrá domácnost

Chytrá domácnost je místem, kde si na své přijdou hlavně příznivci moderny. Pomocí jednoho nebo více mobilních telefonů můžeme i na dálku ovládat topení, svícení, kamerový systém, alarmy nebo dokonce zámky. Předpokladem pro provoz takové domácnosti je však ve většině případů nutnost připojení prostřednictvím bezdrátové technologie Wi-Fi.

Koncept chytré domácnosti se postupně rozšiřuje i do kuchyně
i (Zdroj: Depostiphotos)
Koncept chytré domácnosti se postupně rozšiřuje i do kuchyně

Aby všechno fungovalo

Základem chytré domácnosti je Wi-Fi router, známý také jako bezdrátový směrovač. Kromě provozu chytré domácnosti je důležitým spojovacím prvkem pro bezdrátové tiskárny, díky kterým je tisk možno provozovat bez nutnosti přivedení síťového kabelu až k tiskárně. Takový síťový disk pro ukládání souborů a fotek však potřebuje s routerem propojit, abychom jej mohli provozovat. Úžasně snadný díky aplikacím je proces automatického zálohování souborů na pozadí. To znamená, že třeba když u moře vytvoříte krásné fotky, pomocí místního připojení se všechny pořízené soubory přenesou a uloží na disk, kde jsou v bezpečí. Pro chytrou domácnost je vhodné pořídit router dražší, který nabídne lepší parametry a hlavně vyšší přenosovou rychlost. Některá zařízení, jako například alarmy, komunikují prostřednictvím spolehlivého mobilního standardu GSM.

Ovládání chytré domácnosti je možné provádět i mimo domov
i (Zdroj: Depostiphotos)
Ovládání chytré domácnosti je možné provádět i mimo domov

Ohledně ovládání chytré domácnosti je vhodné poradit se s odborníkem na tuto problematiku, který má zkušenosti s budováním domácích chytrých řešení, které sledují spotřebu elektřiny, ovládají termostatické hlavice a případně pracují podle přednastavených profilů. Základem všeho je centrální ovládací jednotka komunikující bezdrátově se všemi chytrými prvky v domácnosti. Centrální jednotku stačí zapojit do elektrické zásuvky a k routeru, případně ji s ním spojíme bezdrátově. Při výběru dalších zařízení do chytré domácnosti se musíme přesvědčit, zda podporují stejný komunikační protokol, jinak propojení nebude fungovat.

V čem spočívají výhody Wi-Fi

Wi-Fi je velice oblíbený komunikační standard. Kromě jednoduché instalace nabízí stabilní signál pro všechna zařízení, včetně telefonů, počítačů a tiskáren. Velkou výhodu představuje také fakt, že tato zařízení mají snadno proveditelné zabezpečení heslem, což je chrání před použitím nenechavci. Nejsilnější zabezpečení heslem provedeme jednoduše tak, že nakombinujeme malá a velká písmena ještě s číslicemi, čímž vznikne velmi silná ochrana před tím, aby například děti tuto ochranu prolomily a snažily se nastavit režimy zařízení podle svých představ.

Pohled na centrální ovládací jednotku chytré domácnosti
i (Zdroj: Depostiphotos)
Pohled na centrální ovládací jednotku chytré domácnosti

Která zařízení můžeme ovládat přes mobil

Dnešní pokrok v nejrůznějších aplikacích pro mobilní telefony a chytrou domácnost nebere konce. Nejrozšířenější zařízení, ovladatelná i vzdáleně prostřednictvím domácí Wi-Fi sítě, jsou:

  • Vytápěcí systém - ten obvykle stojí mimo centrální chytrou domácnost, ale k ovládání kotle či tepelného čerpadla slouží mobilní aplikace, kterou využijeme, napřídklad když se vracíme z prodlouženého víkendu domů a chceme, aby doma bylo po příjezdu teplo;
  • elektroinstalace - chytré zásuvky, díky kterým můžeme na displeji mobilu sledovat spotřebu energie, spínače pro osvětlení domácnosti;
  • chytré zámky - pro odemknutí nebo zamknutí dveří v domě, je zde možné i nastavení přístupových práv a sledování počtu vstupů;
  • osvětlení - svítidla s integrovaným mostem pro ovládání intenzity světla včetně stmívačů a dalších zařízení;
  • termostatické vytápěcí hlavice - pro různé rozložení intenzity vytápění dle místností, například v ložnici je zapotřebí nižší teplota pro kvalitní spánek;
  • kamery - umožní sledování a nahrávání záznamu dění kolem našeho obydlí, pokud chceme záznamy nahrávat, měli bychom myslet i na úložné zařízení v podobě pevného disku;
  • meteostanice - šikovná a chytrá meteostanice dokáže vytvořit předpověď počasí až na jeden týden dopředu, je zobrazitelná na displeji našeho telefonu.
I zabezpečení bytu nebo kotel je možné ovládat dálkově přes chytrý telefon
i (Zdroj: Depostiphotos)
I zabezpečení bytu nebo kotel je možné ovládat dálkově přes chytrý telefon

Závěrečné rady a tipy

Pro vytvoření chytré domácnosti není zapotřebí provádět její celkovou rekonstrukci. Nejlepší je, pokud si domů pozveme odborníka na IT a sdělíme mu svoji představu. Tito lidé jsou pak schopní nám přímo připravit cenovou nabídku podle toho, v jakém rozsahu provedení prací požadujeme. Abychom se nespálili, vždy je dobré si nabídky nechat vytvořit od více firem. Šikovní jedinci si chytrou domácnost vybudují sami bez cizí pomoci.

Publikováno: 19. 2. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček