reklama

Jak postupovat při lepení plexiskla

Lepení plexiskla často svěřujeme výrobci. Pokud se do lepení chcete pustit sami, připravili jsme pro vás ve spolupráci se společností Zenit přehled, čím plexisklo lepit, co vše k lepení budete potřebovat a jak postupovat.

i (Zdroj: Zenit)
Pokud se chcete pustit do lepení plexiskla, připravili jsme pro vás přehled, čim plexisklo lepit a jak postupovat. (Zdroj: Zenit)

Lepidla určená pro lepení plexiskla

Speciální lepidlo určené k lepení akrylátového skla (plexiskla) hledejte pod obchodním názvem Acrifix (nejběžnější typy jsou 116, 117 nebo 192). Vyrábí je firma Evonik-Röhm, která je výrobcem plexiskla Plexiglas – to je chráněný název akrylátového skla. Lepidla Acrifix dělíme na jednosložková (na bázi rozpouštědel) a dvousložková (polymerizační báze), jednosložková lepidla mohou být i tzv. "ekologická" tzn. neobsahují dichlormethan – tato lepidla však déle schnou a spoj má menší pevnost.

Lepidlo na plexisklo Acrifix 192
Lepidlo na plexisklo Acrifix 192 (Zdroj: Zenit)
Lepidla Acrifix je možné obarvit různými pigmenty
Lepidla Acrifix je možné obarvit různými pigmenty (Zdroj: Zenit)

Rozpouštěcí jednosložková lepidla

Jednosložkové lepidlo je vhodné především pro lepení T spojů z extrudovaného plexiskla. Dá se nanášet injekční stříkačkou; lepené plochy se ihned spojí, po 1 až 2 hod. je možné s lepenými díly pohybovat.

Tato lepidla nevyplňují mezery, proto na sebe musí slepované plochy doléhat bez větších mezer, používáme je pro lepení krátkých, úzkých hran, ale nehodí se pro slepování ploch. Rozpouštědlo by se totiž z plochy neodpařilo, daný materiál by mohlo až moc rozpustit a vznikly by tak nežádoucí bublinky. Tvorbě bublinek ovšem stejně nezabráníme. Použijeme-li ale před nanesením lepidla brusný papír č. 600 (pro jemné přebroušení slepovaných ploch za mokra) tvorbě bublinek přece jen trochu zamezíme.

Použijeme-li středně husté lepidlo Acrifix 116 a slepované místo zatížíme, pak také do určité míry tvorbu bublinek minimalizujeme. Lepidlo Acrifix 117 má hustotu téměř jako voda a funguje na základě kapilárního principu (lepidlo se samo vtáhne do slepované mezery). Obě rozpouštěcí lepidla potřebují na zaschnutí jen krátkou dobu – zhruba 3 hodiny, poté můžeme obrobek dále opracovávat.

Lepidlo na plexisklo Acrifix 116
Lepidlo na plexisklo Acrifix 116 (Zdroj: Zenit)
Lepidlo na plexisklo Acrifix 117
Lepidlo na plexisklo Acrifix 117 (Zdroj: Zenit)

Polymerizační (reakční) lepidla

Takovéto lepidlo je určeno nejen pro T spoje, ale i na lepení ploch, na vyplňování či zalévání. Je vhodné jak pro extrudované, tak lité plexisklo. Acrifix 192 je jednosložkové reakční lepidlo (druhou složkou je světlo). Je velmi husté a vyplňujeme s ním mezery. Při tvrzení se smršťuje, proto musíme mezery lepidlem přeplnit. Okolní plochy chráníme lepicí páskou. Přebytečné lepidlo, které na lepicí pásku vyteče, opatrně odstraníme např. dlátem, odfrézujeme nebo přebrousíme a následně vyleštíme.

Acrifix 192 je jednosložkové reakční lepidlo
i (Zdroj: Zenit)
Acrifix 192 je jednosložkové reakční lepidlo

Tvrzení probíhá polymerizací za účinku ultrafialového záření, takže nám k tomu postačí obyčejné denní světlo. Pro urychlení procesu tvrdnutí můžete použít UV lampu. Při lepení kolmých dílů musíme hranu přilepovaného kolmého dílu zkosit tak, aby vznikla potřebná mezera ve tvaru písmene „V“. Před nanesením lepidla odmastíme slepované plochy izopropylalkoholem. Vlivem pnutí materiálu mohou vznikat také jemné trhlinky. Toto pnutí můžeme před lepením odstranit tzv. temperováním, tedy několikahodinovým zahříváním na teplotu zhruba 80 °C.

Před lepením doporučujeme očistit plexisklo antistatickým čisticím prostředkem, který povrch nejen očistí, ale zároveň jej zbaví antistatického náboje získaného při odstraňování ochranné folie, nebo isopropanolem. V případě silnějšího znečištění povrchu použijte Intenzivní čisticí prostředek KIR, který není agresivní, a proto nezpůsobuje v materiálu praskliny z vnitřního pnutí. Lešticí pastou v kombinaci s filcovým kotoučem upnutým do vrtačky či leštičky odstraníte jemné škrábance z povrchu či hrany – tento přípravek byl speciálně vyvinutý na plexisklo, proto si můžete být jistí, že námi dodané prostředky Vám pomohou.

Při lepení plexiskla budete potřebovat čistící a leštící prostředky
Při lepení plexiskla budete potřebovat čistící a leštící prostředky (Zdroj: Zenit)
Před nanesením lepidla odmastíme slepované plochy izopropylalkoholem
Před nanesením lepidla odmastíme slepované plochy izopropylalkoholem (Zdroj: Zenit)
  • Na plexisklo nikdy nepoužívejte lihové prostředky! Za studena ohnuté díly z plexiskla neslepujte, hrozí vznik trhlin uvnitř materiálu, způsobený vnitřním pnutím. Lepené spoje definitivně vytvrdnou po několika dnech.

  • Výpary z rozpouštědel jsou zdraví škodlivé a jsou také snadno zápalné. Proto je třeba pracovní prostor dobře větrat; při lepení nekuřte a zabraňte kontaktu lepidla s kůží.

  • Nezaměňujte plexisklo a plný polykarbonát – na ten jsou totiž určena lepidla na zcela jiné chemické bázi a nesou označení Technicoll (dříve Ruderer).
Lepidla Technicoll jsou určena pro lepení plného polykarbonátu
i (Zdroj: Zenit)
Lepidla Technicoll jsou určena pro lepení plného polykarbonátu

Dodavatelem plexiskla Plexiglas, lepidel Acrifix i dalších pomocných materiálů pro lepení a zpracování plexiskla je pro tuzemský trh firma Zenit.

Plexisklový pant, plexisklový zámek nebo plexi petlice – i takovéto doplňky jsou k nalezení v sortimentu firmy Zenit a hodí se, pokud chcete vytvořit např. plexi kasičky nebo jiné krabičky z plexiskla. Pro zpevnění spojů je možné použít trojúhelníkové plexi tyče.

Polymerizační (reakční) lepidla
K doplňkům pro plexiskla patří i panty (Zdroj: Zenit)
Polymerizační (reakční) lepidla
Využít můžete i plexisklovou petlici (Zdroj: Zenit)

 

Publikováno: 19. 2. 2020, Autor: Zenit (text a foto), Profil autora: Redakce