reklama

Skvělé vychytávky, které vám vylepší i tu nejmenší koupelnu

Ve velkém prostoru v koupelně máme vyhráno, naplánujeme a dopřejeme si klidně vše, co chceme, třeba vanu i sprchový kout. V malé koupelně se ale příliš rozšoupnout s realizací nemůžeme. O to víc doporučujeme nepospíchat a vše dobře promyslet. Stísněný prostor není příjemný ani praktický, proto si předně zvolte, zda chcete vanu nebo sprchový kout a podle toho pak přizpůsobte zbytek.

Skvělé vychytávky, které vám vylepší i tu nejmenší koupelnu (Zdroj: Depositphotos)

Je vaše koupelna malá, velká, obyčejná či moderní? Stejně tudy proběhnete každý den hned několikrát. Je to většinou nejmenší pravidelně používaná místnost, a přitom tam potřebujee mít spoustu nezbytností a ideálně snadno po ruce. Podívejte se na náš seznam tipů a vychytávek do koupelny, které vám pomohou tento prostor vylepšit a zpříjemnit.

Praktické uspořádání malé koupelny

 1. Sprchový kout ušetří z prostoru největší část. Ne každý se vany dokáže vzdát, ale někdy není zbytí. Navíc si ve sprchovém koutu můžete dopřát speciální masážní hlavice a proměnit toto místo na domácí wellness.
 2. Pokud se nechcete vzdát vany, zvolte umístění umyvadla nad vanou. Kdysi to bylo v malých panelákových koupelnách standardem. Takové umyvadlo se dá otáčet podle potřeby a uvolníte si tak třeba přístup k pračce nebo dveřím.
 3. Pračku nemusíte dávat vždy do koupelny, zkuste najít místo v kuchyni nebo v chodbě. Ihned tak získáte cenný kus prostoru v malé koupelně.
 4. Další možností, jak si vytvořit větší koupelnu, je propojení s toaletou. Zvažte, zda vám to bude vyhovovat a toaletní mísu umístěte podle možností víc stranou a oddělte alespoň nízkou přepážkou.
 5. Pro vícečlennou rodinu se hodí dvě umyvadla. Možná oželíte vanu a ušetřený prostor vám dovolí pořídit dvojitou skříňku se dvěma umyvadly. Tuto volbu pak oceníte hlavně ráno, když budete všichni pospíchat do práce a do školy.
 6. Značnou část prostoru v malé koupelně vám zaberou dveře otevírající se dovnitř. Rozhodně stojí za úvahu, zda by nešlo změnit otvírání ven nebo rovnou zabudovat posuvné dveře.
 7. Opticky koupelnu zvětšíte velkým a vhodně umístěným zrcadlem.
Koupelna
Propojením toalety a koupelny získáte větší prostor (Zdroj: Depositphotos)

Snažte se většinu věcí uspořádat do skříněk a šuplíků. Pro organizaci používejte plastové boxy, ať se vám věci nikde neválí, nemusíte se v nich přehrabovat v policích a pak je hledat na zemi. Malé velké vychytávky do koupelny:

 1. Pro kartáčky, hřebeny a fén si umístěte na zeď praktické držáky.
 2. Používané ručníky pověste volně, aby mohly proschnout. Skvělou vychytávkou jsou žebříčkové radiátory. V dnešní době najdete na trhu i typy s posuvnými žebry, kde se ručníky suší volně a můžete jednotlivá žebra posouvat podle potřeby.
 3. Pro zamezení potopy mimo vanu při sprchování si pořiďte zástěnu. Myslete na to už při plánování koupelny, aby vše krásně ladilo. Dobrou službu vám udělá i závěs na tyči. V pronájmu, kde nechcete investovat, můžete použít rozpěrnou tyč, kterou snadno upevníte bez vrtání do zdi.
Vanový závěs
Závěs u vany zamezí potopě na podlaze (Zdroj: Depositphotos)

Dekorace, kam se podíváš

Pokud si nemůžete dovolit velkou rekonstrukci a vaši koupelnu předělat zásadně, zkuste si pohrát s drobnými dekoracemi a malými snadnými úpravami.

 1. Na podlahu můžete prozatím položit linoleum nebo jinou pvc krytinu.
 2. Stávající obkladačky oživte nálepkami vhodnými do koupelny. Na trhu najdete i nálepky přímo na obkladačky, stačí ozdobit několik kousků.
 3. Sjednoťte viditelné nádoby, hrníčky a další odkládací prostory. Dopřejte si například novou sadu hrníčků na kartáčky, nádobu na tekuté mýdlo, mističku na tuhé mýdlo a další doplňky ve stejné barvě a dekoru.
 4. Hezky vypadají rozložené mušličky, kamínky a svíčky, jen to zbytečně nepřežeňte.
 5. Šmrncovní dekorací můžou být i keramické a rustikální věšáčky na ručníky. Každý člen rodiny může mít svůj vlastní specifický design.
 6. Skvělým oživením jsou zelené květy. V koupelně s oknem si můžete dovolit živé květy, vhodné jsou třeba kapradiny. Do koupelny bez oken si dopřejte umělé květy, dnes už jsou opravdu kvalitní a vypadají věrohodně. Výhodu je jejich trvanlivost a nenáročnost, jednou za čas je stačí osprchovat.
 7. Ručníky také nemusí být jenom na utírání, ale poslouží i jako dekorace. Vyberte si jednotnou barevnou kombinaci a slaďte je s celou koupelnou. Hezky vypadají ručníky srolované a uložené do pyramidy.
Ručníky
Ručníky srolujte a vyskládejte do pyramidy (Zdroj: Depositphotos)

Jak šikovně na úklid koupelny

 1. Toaletu můžete snadno umýt desinfekčními ubrousky. Nezapomínejte, že se vyhazují do odpadků, nesplachují se do toalety.
 2. Spáry mezi obkladačkami vyčistíte a oživíte pomocí bělící zubní pasty.
 3. Okolí kohoutku bývá často nehezky zanesené, použijte také zubní pastu a kartáček. Starší nepoužívaný elektrický kartáček poslouží ještě lépe, čištění půjde skoro samo.
 4. Odtoky vyčistěte směsí jedlé sody, soli a horké vody. Nechte působit a spláchněte. Pravidelně zalijte odtok octem, funguje dezinfekčně a zneutralizuje zápach.
 5. Pokud vám vadí zbytky tuhého mýdla na umyvadle, umístěte ho přímo do mycí houby. Vyberte si houbu větší než je mýdlo, vyřízněte do ní důlek podle tvaru mýdla a vytvoříte si tak 2v1, misku i mycí houbu najednou.
 6. Skvělou vychytávkou do koupelny jsou bezdotykové senzorické doplňky. Dávkovač tekutého mýdla nebo baterie, před kterými stačí mávnout rukou, znamenají také méně úklidu. Nemusíte čistit otisky prstů.
Baterie
Bělící zubní pastou vyčistíte i okolí kolem baterie (Zdroj: Depositphotos)

Zkroťte páru na zrcadle

 1. Nejsnadnější je pořídit si přímo zrcadlo, které je vyhřívané a díky tomu se vám nezamlží. Zrcadlo vám navíc ohřívá i prostor v koupelně.
 2. Další rychlou variantou je vyvětrat. Otevřít dveře do koupelny vám zamlžené zrcadlo vyřeší za pár vteřin zcela samo.
 3. Zamžení zrcadla zabráníte potřením kostkou tuhého mýdla. Zrcadlo poté vyleštěte a jemná, okem neviditelná vrstva mýdla zamezí dalšímu zamlžení. Stejně můžete použít i klasickou bílou zubní pastu.
 4. Umyté a suché zrcadlo zakápněte sprchovým gelem a ten pořádně rozetřete. Stačí jenom malé množství, dobře gel rozetřete, aby vám nezůstaly šmouhy.
 5. Zkusit můžete i pěnu na holení. Tu naneste na čisté zrcadlo, nechte chvíli působit a poté utřete a zrcadlo vyleštěte.
Pára na zrcadle
Zamlžení zrcadla zamezí různé vychytávky do koupelny (Zdroj: Depositphotos)
Dvojité myvadlo
Dvojumyvadlo vám ráno ušetří spoustu času (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 20. 2. 2020, Autor: Silva Pokorná , Profil autora: Silva Pokorná