reklama

Šmejdy v energetice či telekomunikacích jednoduše odmítněte

Moderní doba a nabídka neskutečného množství produktů a služeb zlepšuje prostředí pro nekalé praktiky osob a firem, které často obchodují s pomocí šmejdů, a to nejčastěji v energetice. Jenže my nad nimi máme jednu výhodu, i přes nátlak z jejich strany je jednoduše můžeme odmítnout. Co si vlastně šmejdi v energetice mohou a nemohou dovolit a jaká je naše ochrana ze strany vyhlášek a zákona?

i (Zdroj: Depositphotos )
S nabídkou služeb a produktů to mají nekalí šmejdi v energetice vcelku snadné. Co si mohou a nemohou dovolit a jak jejich nabídky odmítnout? (Zdroj: Depositphotos)

Šmejdi v energetice mají svoje plány na ulovení neznalých občanů rok od roku těžší. Nejen, že se v tomto nekalém byznysu snaží udělat pořádek obce, které nastaví a schválí obecní vyhlášku takovým způsobem, aby došlo k úplnému zákazu podomního prodeje, ale problémy jim mohou časem způsobit i zákony, které do budoucna budou vyžadovat mnohem větší ochranu spotřebitele. I když řada z nás dokáže s takovými lidmi bravurně slovně zatočit tak, že se seberou a už nás nenavštíví, a to i když s nimi jednáme velmi slušně, měli bychom vědět, co si takoví lidé k nám mohou vlastně dovolit.

Obchodník po telefonu
i (Zdroj: Depositphotos )
Nebojte se zeptat obchodníka i po telefonu, zda má souhlas se zasíláním sdělení

Pozor na lži

Když u nás někdo zazvoní a představí se jako pracovník energetiky, velmi často jsme přímo konfrontováni se lží. Dotyčný se tím snaží zamaskovat skutečný původu jeho zájmu. V prvé řadě nejprve, než se s ním začneme o čemkoliv bavit, požádáme jej o jeho legitimaci. Pracovník firmy, která prodává energie, by se měl vždy prokázat platným služebním průkazem, kde je uveden jeho zaměstnavatel. V žádném případě nikdy nedáváme těmto pracovníkům ihned po jeho lživém představení faktury nebo roční vyúčtování za energie. Pokud jim náhled umožníme, dáváme jim tak i svoje osobní údaje, které by mohli v krajním případě i zneužít. Máme-li v obci zakázán podomní prodej, jediná cesta vede k mobilnímu telefonu a volání na městskou policii, která tyto osoby, které porušují platné předpisy, vykáže z domu a může jim udělit i blokovou pokutu.

Velký pozor je zapotřebí dávat nejen na pochybné obchodníky, ale zároveň na zprostředkovatele. Druhý z nich může mít v připravené smlouvě souhlas s udělením exkluzivity na odběrné místo po dobu trvání smlouvy, jejím porušením se vystavujeme hrozbě sankcí.

 Přesvědčovací praktiky
i (Zdroj: Depositphotos )
Šmejdi využívají při získání zákazníka různých přesvědčovacích praktik

Smlouva a její uzavření

Velkou opatrnost musíme projevit i během telefonických hovorů, kde nesmíme říci obchodníkovi, že souhlasíme. Legislativa dnes umožňuje smlouvu uzavřít i ústně během telefonického hovoru, který bývá běžně pro takové případy nahráván. Prodejce nebo zprostředkovatel nás ale nemůže k ničemu nutit. Nejlepší volbou je vyžádat si zaslání nezávazné obchodní nabídky a návrhu smluvního vztahu elektronicky do e-mailu nebo na poštovní adresu. Smlouva s obchodníky nebo zprostředkovateli bývá obecně plná různých kliček a nevýhod, proto je pro nás dobré, abychom si přečetli slovo po slově. Není pak žádný problém takovou smlouvu neuzavřít a dál s firmou nekomunikovat.

Podpis smlouvy
i (Zdroj: Depositphotos )
Před podpisem smlouvy si přečteme řádek po řádku

Dárky, vypovězení smlouvy a další

Mnoho obchodníků nabízí také jako benefity různé dárky, jako například laciné úsporné žárovky nebo jiné drobnosti. Avšak mějme na paměti, že pokud se rozhodneme do 14 dnů od uzavření smlouvy tento vztah vypovědět, poskytovatel nám může tyto benefity naúčtovat. Vypovězení smluvního vztahu je v této době dle platného zákona bez jakýchkoliv sankcí.

Pokud se však při osobním sjednávání ukáže, že obchodník jedná hrubě, snaží se nás tlačit za každou cenu do uzavření nevýhodné smlouvy nebo používá až nepřiměřeného nátlaku ve formě výhrůžek, jednáme klidně a vykážeme osobu pryč. V případě, že tento postup nezabírá, je vhodné se obrátit na policii, která toto jednání velmi rychle ukončí.

Neférová nabídka
i (Zdroj: Depositphotos )
Neférovou nabídku se nebojte odmítnout

Závěrečné rady a tipy

 

  • Při hovoru přes telefon se zeptejte, odkud má obchodník kontakt a svolení k zasílání obchodní sdělení, pokud jej nemá, nahlaste jej na Úřad pro Ochranu Osobních Údajů;
  • nenechte se zmást a nikdy nepodepisujte plnou moc;
  • paradoxně nejhorší pozici mají senioři, kteří jsou důvěřiví - pokud můžete, buďte jim k dispozici, šmejdi potom jednají mnohem méně agresivně;
  • častá výhrůžka bývá se slovy o odpojení odběrného místa při neuzavření smlouvy, avšak šmejdi vědí, že nesmí poškodit ani manipulovat se zařízením, které jim nepatří;
  • do budoucna se chystá novela energetického zákona, která bude vůči šmejdům mnohem tvrdší - jak po stránce licencování, tak případných sankcí;
  • kromě šmejdů v energetice můžeme také narazit na nekalé praktiky v telekomunikacích, triky bývají stejné a obrana musí spočívat ve slušném odmítnutí šmejdů;
  • případů prodeje nádobí, vysavačů či zázračných přikrývek za velmi vysokou cenu ubylo, avšak stále se mohou vyskytovat, především tehdy, když vyrazíme na výlet spojený s předváděcí akcí.

Publikováno: 17. 2. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček