reklama

Zdravý rodinný dům a maximálně čistý vzduch podle nových pravidel

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla zaručí maximálně čistý i zdravý vzduch a přispívá ke splnění aktuálních legislativních požadavků na výstavbu rodinných domů.

Systém řízeného větrání zajistí nepřetržitě čerstvý a čistý vzduch (Zdroj: Zehnder)

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla přispívá ke splnění legislativních požadavků na výstavbu rodinných domů

Směrnice NZEB zpřísňující pravidla pro výstavbu rodinných domů vstoupila v platnost k 1. lednu 2020. Stavbu domu s „téměř nulovou spotřebou energie“ může významně usnadnit systém řízeného větrání od švýcarského výrobce Zehnder, který představuje současnou technologickou špičku v oblasti řízeného větrání s rekuperací tepla.

Nová směrnice o stavbě rodinných domů NZEB upravuje nároky na stavbu rodinného domu ve dvou oblastech. Prvním je zateplení obálky budovy – celkový prostup tepla obálkou budovy má být od ledna 2020 o 12 % přísnější oproti stávajícím požadavkům. Druhým požadavkem je spotřeba primárních zdrojů energie při modelovém provozu budovy. Zde se jako optimální jeví varianta vytápění pomocí kvalitního kondenzačního kotle s vysokou účinností nebo ještě lépe pomocí tepelného čerpadla. V obou případech je systém řízeného větrání s rekuperací tepla Zehnder ideální možností, jak dokonale zaizolovanou obálku budovy nejen důkladně a úsporně vytopit, ale zejména jak zajistit uživatelům dostatečný přísun čerstvého vzduchu bez energetických ztrát.

Řízené větrání s rekuperací

Mnoho výzkumů již prokázalo, že nevětrané prostředí má přímý dopad na koncentraci, efektivitu práce, ale i na kvalitní odpočinek a celkovou zdravotní kondici vůbec. Se systémem řízeného větrání mohou okna zůstat zavřená, prostory budou i tak nepřetržitě zásobeny čerstvým, čistým vzduchem a zároveň bude snižován obsah CO2. Uživatelé domu ocení také jemné filtry, zachycující prach a částice pylu. Zpětným ziskem tepla lze navíc šetřit tepelnou energii, která se ztrácí při větrání oknem a dosáhnout významných finančních úspor.

Komfortní i vysoce účinná rekuperační jednotka ComfoAir Q představuje ideální řešení větrání pro rodinné domy. Přivádí čerstvý vzduch, zajišťuje optimální teplotou i vlhkost a má působivě tichý provoz.

Rekuperační jednotka ComfoAir Q představuje ideální řešení větrání pro rodinné domy (Zdroj: Zehnder)

Čisté rozvody = čistý vzduch

Systémy komfortního větrání Zehnder jsou technologicky natolik vyspělé, že provoz všech zařízení a systémových komponent je zcela hygienický a bez vzniku průvanu. Díky několika patentům a inovativním technologiím, které jsou používány ve výrobě, jsou rozvody vzduchu vyráběny z nezávadné umělé hmoty. Rozvody vzduchu jsou vysoce hygienické, atestované a velmi snadno se instalují. Jejich hladký vnitřní povrch Clinside výrazně zamezuje usazování nečistot. Pro jejich čištění je možné si zapůjčit čistící sadu s rotujícím kartáčem s připojením na vysavač. Mechanické čištění je doporučeno dle potřeby nebo cca 1x za 7 let. V běžném RD je to pro dvoučlenný tým záležitostí asi 3 hodin.

Vnitřní povrch rozvodů vzduchu výrazně zamezuje usazování nečistot (Zdroj: Zehnder)

Švýcarská kvalita = dlouhá životnost

Zehnder představuje technologickou a designovou špičku v oboru řízeného větrání s rekuperací tepla. Kvalitu komfortních větracích jednotek také potvrdil například nezávislý a renomovaný německý Institut pasivních domů (Passive House Institute) ve studii, která porovnává větrací jednotky dostupné na evropském trhu. Systém společnosti Zehnder oslovil odborníky skvělými parametry a oprávněně získal certifikát kvality vydaný touto organizací (výsledky studie najdete zde).

Publikováno: 20. 2. 2020, Autor: Zehnder