reklama

Elektrické vytápění zaručuje stálý tepelný komfort v domech

Pokud se chystáte rekonstruovat dům anebo stavíte zcela nový, pak se zamyslete nad tím, jak chcete vyřešit topení. Ideální jsou elektrické topné systémy, které zaručují neustálý tepelný komfort. Příkladem elektrického vytápění jsou podlahové vytápění s topnými kabely nebo stropní stěnové panely. To však není zdaleka vše. Oblíbené jsou i topné fólie do stropní sádrokartonové konstrukce.

Elektrické vytápění zaručuje stálý tepelný komfort v domech (Zdroj: Fenix Trading)

Elektrické vytápění jako hlavní zdroj tepla se může hodit i pro starší domy

Starší objekty také mohou mít elektrické topné prvky jako hlavní zdroj tepla, ovšem pouze pokud je možné objekt dobře zateplit a tím snížit tepelné ztráty. Jinak je elektrické vytápění určeno zejména pro novostavby, které mají velmi nízké požadavky na vytápění. Důležitým faktorem už zde není cena samotné energie, ale pořizovací náklady, tedy udržovací náklady a životnost topného systému i jeho komponentů. Spotřeba energie na vytápění je v takových rodinných domech poměrně malá, takže se absolutně nevyplatí pořizovat tepelné čerpadlo, jelikož návratnost investice do čerpadla je delší než jeho životnost.

Sálavé panely a velkoplošné nízkoteplotní topné soustavy jsou hitem

Z hlediska spotřeby energie je velkoplošné nízkoteplotní elektrické vytápění v domech považované za vysoce pozitivní. Topné prvky jsou všechny zabudované do konstrukce a v žádném případě tak neruší vnímání vytápěného prostoru. Jedná se o jeden z nejlepších způsobů řešení z hlediska tepelného komfortu.

Sálavé topné panely se snadno instalují a teplo krásně sálá. Jestli je panel na stěně, je potřeba počítat se zvýšením poměru ve prospěch konvenční složky oproti sálavé složce topného efektu. To má vliv na tepelný komfort, jelikož v případě sálavých panelů na stropě je rovnoměrněji rozložena teplota vzduchu ve směru mezi podlahou a stropem. Sálavé panely na stropě tak mohou být lepší volbou než panely na stěně.

Topné panely
Topné panely poskytují sálavé teplo podobné sálání od slunce (Zdroj: Fenix Trading)

Oblíbené jsou i topné fólie nebo kabely a rohože

Skvělou variantou je topná fólie ECOFILM, která je velmi tenká a na rozdíl od jiných topných systémů ji lze snadno instalovat, a to přímo pod plovoucí podlahu. Naopak pro dlažbu nebo lepený vinyl jsou mnohem lepší variantou topné rohože. Principiálně ale fungují oba systémy stejně.

Topnou fólii můžete využít také pro stropní vytápění. Zde lze nainstalovat vyšší příkon než třeba do podlahy. U stropu totiž není problém, aby teplota stropní konstrukce byla vyšší, klidně i okolo 45 stupňů, což by u podlahy nebylo v žádném případě akceptovatelné. Jde o řešení srovnatelné se sálavými panely umístěnými na stropě, stropní folie však proti panelům pracují s nižší teplotou v mnohem větší ploše. Ohřívání pokoje mírným sáláním celého stropu je pak velmi komfortní.

Podlahové topení
Podlahové topení s topným kabelem nepřesáhne výšku podlahy 2,5 cm. (Zdroj: Fenix Trading)

Důležitý je tvar vytápěné podlahy

Když se budete rozmýšlet mezi použitím rohože nebo kabelu, pak je potřeba vzít v úvahu tvar vytápěné plochy. Jestliže chcete rekonstruovat koupelnu, která není moc členitá (třeba tu není obloukový sprchový kout), mnohem vhodnější je topná rohož.

Jestliže chcete pokrýt celou plochu koupelny anebo okopírovat třeba tvar oblouku u vany nebo sprchového koutu, pak se zaměřte na topný kabel. Je potřeba si však dopředu správně spočítat rozteč mezi smyčkami a ty poté dodržet.

Obáváte se změny výšky podlahové konstrukce?

Pokud se chystáte na rekonstrukci a máte strach, že by se mohla změnit výška podlahy, pak nechte obavy za hlavou. Topné rohože jsou naprosto ideální pro rekonstrukce koupelen i chodeb, navíc je jejich instalace snadná a levná.

Mnohdy se stává, že podlahy ve starších domech a bytech jsou nedostatečně tepelně izolované. V těchto případech se již několikrát osvědčilo dát na podlahu vhodné izolační desky. Desky poslouží jako dodatečná tepelná izolace a urychlí dobu náběhu podlahy. A právě na tyto izolační desky se pak pokládají rohože nebo topné kabely. Pak se pokládá flexibilní tmel. To vše nepřesáhne finální výšku 2,5 cm.

Podlahové topení
Podlahové topení s topným kabelem nepřesáhne výšku podlahy 2,5 cm. (Zdroj: Fenix Trading)

Výhodou elektrického vytápění v domech je vysoká životnost

Topné kabely, rohože i fólie se vyznačují vysokou životností. Životnost však samozřejmě závisí na provozních hodinách, regulaci a způsobu uložení. Životnost je při správném navržení minimálně 30 až 50 let. Na provozních hodinách topného systému závisí horní hranice životnosti.

Jestliže je instalace nebo návrh proveden špatně, pak se doba životnosti výrazně zkracuje. Proto se vyplatí pečlivě zvážit nákup topných prvků a nesoustředit se pouze na cenu. Lídrem na českém trhu je výrobce FENIX, který již 30 let vyvíjí elektrické topné prvky. Obecně platí, že výrobky mají takovou životnost, jakou má stavební část domu.

Publikováno: 12. 2. 2020, Autor: Fenix Trading (text a foto)