reklama

Jak ušetřit vodu v domácnosti

Voda je všude kolem nás. S výskytem většího počtu tropických letních dní a nedostatkem srážek bychom se měli zamyslet, jak vodou můžeme šetřit. Její plýtvání zbytečně zatěžuje nejen náš rodinný rozpočet, ale také přírodu. Přinášíme vám několik praktických rad, jak lze šetřit vodou, není to nijak složité. Cíleným zaměřením se na úsporu vody v domácnosti můžeme spotřebovat i o tisíce litrů méně této drahocenné tekutiny ročně.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak ušetřit vodu v domácnost(Zdroj: Depositphotos)

Vodou je důležité šetřit

Voda je pro člověka jednou z nejdůležitějších látek, kterou potřebuje k životu. Používáme ji nejen k pití nebo vaření, ale i k osobní hygieně, mytí nádobí nebo na zahradě. Pokud pitnou vodou nemíníme šetřit, pak se nemůžeme divit vysokým účtům v rámci ročního zúčtování spotřeby vody, a to i tehdy, když máme nastavené poměrně vysoké zálohové platby. Šetření vodou můžeme realizovat hned na několika frontách tak, že budeme až překvapení, kolik najednou jde ušetřit financí.

V koupelně

Tady proteče více než třetina našeho rodinného rozpočtu na vodu za měsíc. Když zvážíme, že na jedno koupání ve vaně spotřebujeme více než 100 litrů vody, pak je použití sprchy jasným cílem, vedoucím k úsporám. Osprchováním totiž spotřebujeme pouze kolem 50 litrů vody. Pokud sprchu používáme opravdu pouze na nezbytně nutnou dobu, pak dokážeme uspořit klidně více než 500 litrů.

Plná vana vody
Plná vana vody je báječný relax, ale spotřeba je obrovská (Zdroj: Depositphotos)
Úspora vody
Úspora vody je možná při použití speciálního typu sprchových hlavic (Zdroj: Depositphotos)

Velké množství vody nám proteče pod rukama také při splachování toalety. Zatímco starší, neúsporné modely vydají na jedno spláchnutí kolem 10 litrů, nové moderní typy s cílem uspořit zvládnou použít pouhou polovinu. Již za měsíc dokážeme s tímto stylem nakládání s vodou uspořit mnoho litrů, což se při ročním vyúčtování značně nasčítá.

Obrovskou úsporu vody může přinést také moderní automatická pračka, vybavená inteligentní hmotnostní automatikou. Přístroj tak použije pouze tolik vody, kolik je zapotřebí. Není však nutné používat pračku pouze tehdy, když je plná. Úspory dosáhneme i bez naplnění pračky díky elektronickému systému řízení, který je v pračce zabudován. Pokud si vybíráme pračku novou, nesledujeme pouze spotřebu elektřiny, ale i vody. Některé levné typy mohou mít na jeden cyklus praní spotřebu vyšší i o desítky litrů.

V kuchyni

Kuchyň patří z hlediska spotřeby vody také k největším hříšníkům. Rozhodně největší spotřebu vody má klasické mytí nádobí rukou pod protékající vodou. Ohledně šetření vodou má zásadní význam mytí nádobí v napuštěném dřezu, což dokáže ušetřit několik litrů denně, pokud máme vícečlennou rodinu a musíme umývat každodenně. Avšak zdaleka nejúspornějším řešením je použít myčky nádobí. Toto dnes již velmi rozšířené zařízení je šetrné k majitelově peněžence, a to zvláště při použití úsporného nebo kratšího mycího programu. Silně znečištěné nádobí je vhodné před zahájením mytí také odmočit, neboť si s ním pak myčka snadněji poradí. Vodu, kterou použijeme například při očišťovacím mytí ovoce a zeleniny, použijeme jako zálivkovou pro květiny a rostliny v domácnosti.

Omývání zeleniny
Vodu z mytí zeleniny zachyťte do mísy a použijte na zalévání květin (Zdroj: Depositphotos)
Myčka nádobí
Myčka nádobí dokáže výrazně ušetřit vodu (Zdroj: Depositphotos)

Zahrada

V zahradě se snažíme o co nejefektivnější využití zálivkové vody. Především jde o to umět využívat dešťovou vodu, kterou uskladníme v nádržích a sudech. Kubíkový kontejner na vodu, který se naplnil při dešťových srážkách, vydrží dávat vodu na zálivku poměrně dlouhou dobu. Abychom zabránili zbytečnému odparu vláhy ze záhonů, pravidelně kypříme a přihnojujeme. Kypření brání odparu vláhy a například použití kompostu nebo chlévského hnoje je prospěšné jak po stránce obohacení živinami, tak z hlediska zadržení vláhy. Také zaléváme brzy ráno nebo k večeru, kdy je odpar nejmenší.

Zavlažování trávníků
Celoletní zavlažování trávníků je velký nešvar (Zdroj: Depositphotos)
Dešťová voda
V zahradě uspoříme vodu záchytem dešťové vody do nádrží (Zdroj: Depositphotos)

Několik závěrečných tipů na šetření vodou

 

  • Hlídáme si spotřebu vody na týdenní bázi, šikovným sledováním, kde můžeme ještě vodu ušetřit, méně zatížíme svoji peněženku;
  • k šetření vodou se snažíme zapojit i děti,
  • při sebemenším podezření na netěsnost kohoutků začneme tuto záležitost co nejdříve řešit, i pár kapek navíc může znamenat značné navýšení rozpočtu.

Publikováno: 10. 2. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček