reklama

Příprava zahradnického substrátu pro záhony

Zahrádka je dokonale fungující ekosystém. Někdy se ale stává, že rovnováha je narušena, živiny chybí, a tak je zapotřebí zasáhnout. Například pokud začnete udržovat několik let opuštěnou zahradu se záhony, je čas na rozsáhlé práce včetně výroby vlastnoručního zahradnického substrátu, který získáme bez nutnosti cokoliv nakupovat. Jak si takový zahradnický substrát pro skleník a záhony připravit, čím si práci ulehčit a jak novou půdu vydezinfikovat?

i (Zdroj: Depositphotos)
Příprava zahradnického substrátu pro záhony (Zdroj: Depositphotos)

Přípravu zahradnického substrátu nesmíme podcenit hlavně tehdy, pokud zakládáme novou zahrádku, na které chceme pěstovat plodiny jak na záhonech, tak ve skleníku. Tyto činnosti jsou velmi důležité také tehdy, když zjistíme, že je půda vyčerpaná a výnos nízký. Důkladná příprava je vhodná také na jílovitých půdách, které jsou nevhodné pro pěstování již z principu a rostlinám by se zde tak nedařilo.

Zahradnický substrát
i (Zdroj: Depositphotos)
Připravený a řádně udržovaný zahradnický substrát v zahrádce je klíčem k vysokému výnosu

Co půda potřebuje, aby výnos byl vysoký

Běžná zahradní půda, kterou získáme například tak, že část zahrady zryjeme nebo upravíme kultivátorem, není úplně chudá. Rozdrcením travního drnu se do půdy uvolní živiny, které se sem dostanou se zapravením zelených částí rostlin. Avšak pokud vidíme, že je plocha zaplevelená, nezbude nám nic jiného, než zvolit metodu mechanického odstranění. To znamená, že všechen plevel odstraníme ruční cestou. Použitím totálních herbicidů znečistíme a kontaminujeme půdu na dlouhé roky a stopová množství se dostanou postupem času i do výpěstků, které budeme konzumovat.

Kvalitní půda
i (Zdroj: Depositphotos)
Kvalitní půda, která se drolí mezi prsty, je pro zahrádku ta nejlepší

Do zahradnické půdy patří

 

  • Kompost, obohacuje půdu o živiny a aktivuje mikrobiální život;
  • písek, v mírném množství dokáže zlehčit půdu a pomáhá se zadržováním vláhy;
  • posekaná tráva s listím, přetvoří se na kompost, drží vláhu a postupně uvolní rozkladové teplo a živiny;
  • dřevěný popel, vylehčující půdu;
  • nadrobno nasekané zelené zbytky z kuchyně a další zdravý organický materiál.

Příprava nejlepší zeminy pro skleník a záhony

Velmi oblíbeným počinem mezi zahrádkáři je získání jemné zahradní půdy, která se získá smícháním několika výše uvedených prvků a následným důkladným prosítováním. Takového substrátu ale musíme pro celou zahrádku připravit poměrně velké množství, proto je nesmyslné, abychom vše prosítovávali ručně. Velkým pomocníkem je elektrická sítovačka, poháněná jednofázovým elektromotorem. Je založena na tom, že jemné částice propadávají skrz drátěný buben na hromadu, kdežto hrubý odpad, který využijeme opět v kompostu, vypadá před stroj. Výsledkem je, že při společné práci dvou lidí se za relativně krátkou dobu podaří prosítovat neskutečné množství zeminy a činnost je jednoduchá, protože stroj hlavní práci odvede sám.

Travní drn
i (Zdroj: Depositphotos)
Travní drn je zdrojem živin, proto jej zapravte do půdy nebo uložte do kompostu

Jak substrát dezinfikovat

Připravený skleník nebo záhony je možné dezinfikovat pomocí dusíkatého vápna. Tuto proceduru provádíme na podzim nebo velmi brzy zjara, než ještě stačíme plodiny do našeho substrátu na zahrádce zasadit. Pro účinnou dezinfekci stačí použít půl kila na 10 m², pak je zapotřebí jej mírně zapravit do půdy, zalít a přikrýt folií. Dezinfekce tímto stylem je hotová za tři až čtyři týdny, důležitá je především pravidelná zálivka. V suché půdě totiž nebude vápno dezinfikovat a jakmile bychom rostliny zasadili, dojde ke spálení kořenového systému. Půda musí být přikrytá folií. Pokud chceme dezinfekci provést postupně, třeba po dvou záhonech, je to možné a velmi účinné. Zlikvidujeme tím drátovce, chrousty a další živočišné škůdce. Dusíkaté vápno má však tu výhodu, že není pro jiné organismy škodlivé a působí pouze na půdní škůdce. Použitím tohoto přípravku také obohatíme půdu o vápník, takže rostliny budou zdravější a poskytnou i větší výnos.

Kypřič
i (Zdroj: Depositphotos)
S přetvořením půdy na dokonalý substrát nám pomůže kypřič

Rady pro udržení dokonalé kondice půdy

 

  • Pravidelné každoroční rytí, narušující půdní škraloup a provzdušňující půdu do hloubky 20 cm;
  • přidávání živin ve formě kompostu, hnoje, trávy s listím a dalšího materiálu;
  • pravidelné střídání plodin z důvodu vyhnutí se jednostrannému vyčerpání půdy;
  • kypření a pletí ve vegetační době pomáhá udržet vláhu a brání množení nežádoucí zeleně.

Publikováno: 4. 2. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček