reklama

Jak vybrat vhodný regál nebo stěnu do předsíně?

Předsíně v bytech bývají malé, úzké a temné. Když do nich potřebujeme vybrat vhodný regál nebo šatní stěnu, obvykle se snažíme myslet minimalisticky, abychom už takto malý prostor ještě více nezaplnili dalším nábytkem. Velké a prostorné předsíně naopak vyžadují velké stěny nebo šatní sety, které prostor opticky roztříští a dají mu osobitý ráz.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak vybrat vhodný regál nebo stěnu do předsíně? (Zdroj: Depositphotos)

Do předsíně stěnu nebo regál?

Jaké požadavky vlastně máme na zařízení předsíně? Potřebujeme zde botník, věšák, šatní skříň anebo nejlépe celou šatní stěnu. Šatní nebo předsíňové stěny jsou po všech stránkách praktičtější než jednotlivé kusy nábytku, který sem budeme umisťovat. Samozřejmě pouze v případě, že netrváte na zařízení předsíně ve stylu - každý pes jiná ves.

Malé prostory v předsíni
i (Zdroj: Depositphotos)
Malé prostory v předsíni chtějí světlou šatní stěnu

Požadavky na předsíňovou stěnu

 • funkčnost
 • jednolitý design
 • barevně sladěné prvky
 • kvalitní materiál
 • moderní provedení nebo naopak starobylý styl
 • variabilita
 • jednoduché sestavení
 • praktičnost
Větší prostory
i (Zdroj: Depositphotos)
Větší prostory mohou mít i minimalistické uspořádání šatního setu

Z čeho sestává stěna do předsíně?

Základem bude botník a věšák. Další doplňkové prvky jsou zrcadlo, šatní skříň, skříňka se zásuvkami a jiné úložné prostory. Protože se jedná o stěnu do předsíně, předpokládáme, že celý set bude vyveden ve stejném materiálu a barvě, bude mít stejné dekorativní prvky a bude k sobě ladit. Ideální je, pokud se k základu stěny dají dokupovat další přídavné prvky. Celý set by měl být snadno instalovatelný a měl by být vyroben z pevných materiálů. Bude na něj kladen vyšší nárok v pevnosti a odolnosti proti nečistotám.

Velká předsíň
i (Zdroj: Depositphotos)
Velká předsíň pojme i velké šatní skříně a stěny

Materiály

 • Dřevo - je praktické, dostatečně pevné, odolné proti oděru a snadno udržovatelné, splňuje podmínky pro náročného uživatele, má mnoho barevných variant. Nevýhodou je jeho měkkost a menší odolnost proti nadměrné vlhkosti.
 • Kov - velmi odolný, stabilní a při ručním zpracování velmi elegantní. Odolný vůči povětrnostním vlivům v případě, že je povrchově ošetřen. Nevýhodou je jeho velká hmotnost.
 • Plasty - praktické, odolné vůči vlhku i tepelným výkyvům, variabilní, mnohobarevné, otěruvzdorné, stálé. Nevýhodou je křehkost a menší odolnost proti nadměrnému zatížení.
 • Sklo - vhodné spíše jako doplňkový materiál. Sklo je křehké, snadno rozbitné, ale odolné proti vlhku a teplotám. Nesnese příliš velkou zátěž, má tendenci se vyštípnout.
 • Dřevotříska, laminát - díky pojivu z pryskyřic jsou méně odolné proti vlhku (tendence k bobtnání), snesou nižší hmotnostní zátěž. Na výběr jsou v mnoha barevných variantách, působí dekorativně a elegantně.
Věšák
i (Zdroj: Depositphotos)
Nejčastěji používaným materiálem je dřevo

Na šatní a předsíňové stěny klademe nárok především co se týče nosnosti a zátěže. Hlavně nástěnné věšáky musí udržet i těžké zimní kabáty, botníky pak musí splňovat podmínku snadné údržby, vzhledem k množství nečistot, které se do nich na obuvi nanese. Měly by být snadno omyvatelné. Jejich praktičnost spočívá v pojmutí mnoha různě velkých bot, takže by měly mít nastavitelné nebo různě vysoké regály. Úložné prostory v podobě skříní a regálů musí být stabilní, větratelné, odolné vůči nečistotám, lehce čistitelné. Všechny stěny a odkládací prostory by pak měly být designově zajímavé a ladit s výmalbou předsíně, neměly by působit rušivě. Do malé a tmavé předsíně budeme volit stěny světlé, malé a takové, které prostor opticky zvětšují. Velké a rozlehlé předsíně snesou stěny robustní a z tmavších materiálů.

Atypická stěna
i (Zdroj: Depositphotos)
Nebojte se ani atypických variant stěn v předsíni, mohou být velmi elegantní

Publikováno: 1. 2. 2020, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Martina Pilzová