reklama

Jak zatočit s tmavou předsíní a vymalovat jí

Tmavá předsíň se nám jako vstupní prostor do obydlí nezamlouvá a mnohokrát přemýšlíme nad tím, jak ji jednoduše upravit k obrazu svému. Někteří z nás sáhnou hlouběji do kapsy a rozhodnou se toto místo stavebně vylepšit. Šikovní a přemýšliví nadšenci ale ví, jak tmavou předsíň vymalovat a doplnit světlým nábytkem. Kromě toho se zaměří i na další prvky, přivádějící světlo do tohoto prostoru.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak zatočit s tmavou předsíní a vymalovat jí (Zdroj: Depositphotos)

Jak vymalovat tmavou předsíň?

Tmavou předsíň můžeme zesvětlit především tím, že jí vhodně vymalujeme. Prostor předsíně je poměrně problematický, protože je stavebně nepříliš dobře upravitelný takovým způsobem, aby se do tohoto místa dostalo více přirozeného světla. Do stavební dispozice předsíně můžeme zasáhnout opravdu jenom mírně, protože je zapotřebí si uvědomit, že tady bývají hlavní páteřní prvky elektrických rozvodů celého bytu.

Tmavá předsíň
i (Zdroj: Depositphotos)
Tmavá předsíň s kontrastními prvky je vkusná i díky světlému vymalování

Prosvětlení prostoru předsíně stavební úpravou

Pokud se rozhodneme, že provedení pouhé výmalby předsíně by nebylo z našeho pohledu příliš efektivní, docela dobrým řešením jsou luxfery. Jde o skleněné tvárnice, které se do zdi instalují stejným způsobem jako běžné stavební zdivo. A pokud je zdivo pod stropem mezi předsíní a kuchyní bez jakýchkoliv rozvodů elektřiny nebo jiných sítí, máme prakticky vyhráno. Až na to, že zeď by rozhodně neměla být nosná, protože bouráním můžeme závažně narušit statiku celého domu. Vystavění z dutých cihel je dobré, protože při vybourávání nenaděláme příliš nepořádku, a tak jej po dokončení rychle uklidíme. Nejvhodnějším řešením je pozvat na zamýšlenou úpravu bydlení odborníka, který se vším poradí, navrhne dobré řešení, případně může pomoci připravit i dokumentaci, budou-li rozsahy úprav větší. Po vybourání prakticky následuje jen začištění, vsazení a upevnění luxfer, poté následuje zednické začištění a případná nová výmalba.

Použití luxfer
i (Zdroj: Depositphotos)
Použití luxfer ve stěnách je podmíněno stavební úpravou

Vhodná výmalba znamená více světla

Přivést světlo do předsíně nemusíme jen provedením stavebních úprav, které bývají mnohokrát zcela zásadního charakteru. Volba vhodného odstínu výmalby pomůže celý prostor opticky výrazně prosvětlit. V tmavých prostorách je zcela nejvhodnější použití sněhobílého malířského nátěru, který je vodou ředitelný. V dřívější době se používal vápenný hydrát, který se míchal s vodou a zajistil nejen velmi zářivě bílou výmalbu, zároveň ale zajistil, že zdivo dýchalo a nedocházelo ke zvýšení rizika vzniku plísní.

S výmalbou musíme také vzít na vědomí, jakými nátěry byl prostor vymalován původně v předchozích letech. Pokud je již několik vrstev na sobě, je nejlepší volbou všechny zdi oškrábat, znovu naštukovat a po dokonalém vyschnutí přistoupit k výmalbě. Aby bylo zajištěno, že vrstva štuku nebude praskat, je na místě použít i armovací tkaninu. Výmalbu můžeme provést ve více vrstvách, přičemž na velké plochy využijeme malířský váleček a nátěr necháme mírně hustší, aby byla zajištěna vysoká krycí schopnost. Běžné je provést dvě až tři vrstvy za sebou, tím je výmalba dokončena. Při výmalbě nezapomínáme na dokonalé zakrytí podlahy, použití pevné obuvi a dalších pomůcek, jako jsou pracovní rukavice nebo ochranné brýle.

Světlá předsíň
i (Zdroj: Depositphotos)
Ve světlé předsíni je možno hrát si s barvami podle vlastních přání

Nábytek do tmavé předsíně

S vyřešením výmalby ale problém s tmavou předsíní skončit nemusí. Volbou nevhodného odstínu sady nábytku, jako je odkládací stěna s botníkem a komodou, můžeme celý efekt naší práce úplně zničit. Je totiž zapotřebí zvolit i zde co nejsvětlejší odstín. Ideální je bílá nebo buk, to je odstín, který ani ve výrazně tmavých prostorách nezhorší světelné podmínky.

Vizualizace
i (Zdroj: Depositphotos)
Vizualizace, jak ubude světla ve světlé předsíni, když použijeme až moc tmavé prvky

Co ještě udělat, aby se tmavá předsíň prosvětlila?

  • Přechodové dveře z předsíně do obývacího pokoje by měly být světlé, prosklené, vybavené nezatmavenými nebo kouřovými skly.
  • Vhodnou volbou bodového LED osvětlení dosáhneme velmi dobrých výsledků ve spojení s nízkou spotřebou elektřiny.

Publikováno: 30. 1. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás dále zajímat

Začali jsme s výmalbou vnitřních stěn, které po dohodě s architekty budou klasicky bílé

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Základem před malbou bude pohlídat, jestli už jsou vyschlé omítky a štuky. I když asi každý z nás někdy maloval, tak není od věci si vše shrnout. A přeci jenom výmalba již dříve vymalovaných místností se liší od výmalby čerstvě naštukovaných stěn.