reklama

Únik tepla pod dveřmi vás může přijít draho

Bydlíte v novostavbě nebo ve starším domě? Únik tepla je velmi nepříjemnou záležitostí především v období, kdy musíme topit a teploty venku jsou často pod bodem mrazu. Často postačí vyměnit nebo opravit těsnění. Pokud zjistíme závažný únik tepla, je vhodné obrátit se na odborníky, kteří mají s tímto zkušenosti. Může se jednat o jednoduché montáže nebo složitější stavební úpravy. Často je odstranění úniku tepla pod dveřmi jedním z řešení, jak si doma můžeme teplo uchovat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Únik tepla pod dveřmi vás může přijít draho (Zdroj: Depositphotos)

Jak zjistit únik tepla pod dveřmi?

Asi nejjednodušší metodou, jak můžeme zjistit únik tepla pod dveřmi, je samotná ruka nebo teploměr. Teplota prostoru u dveří může být i o několik teplotních stupňů nižší. Dalším ukazatelem úniku tepla dveřmi je velmi nepříjemný průvan, který se vytváří nejčastěji u dveří, které nedoléhají k prahu. Zjistit průvan můžeme pomocí plamenu svíčky.

Únik tepla pod dveřmi
i (Zdroj: Depositphotos)
Únik tepla pod dveřmi řešte ihned

Jednou z profesionálních metod zjištění úniku tepla dveřmi je měření termovizí, které se využívá ve stavebnictví. Je k tomu využívána termokamera, která přesně určí místa úniku. O provedeném měření je vydán výstupní protokol s termogramy. Tento protokol je podpůrným materiálem před zahájením stavebních úprav potřebných k zastavení úniku tepla jak u starších budov, tak jako kontrola provedení práce u novostaveb.

Termovizní měření ukazuje barevné spektrum, které je vyobrazeno konkrétní teplotou daného místa. Taktéž termovizní analýza může odhalit konkrétní vady a umí vyhodnotit i míru rizika vzniku alergenních plísní v souvislosti s atmosférickými podmínkami. Tyto ucelené a přesné informace o termoizolačních vlastnostech daného objektu si můžeme objednat u specializované firmy, která se touto činností zabývá.

Pokud zjistíme únik tepla dveřmi, je vhodné zkontrolovat místo, kde k úniku dochází. Pokud je to okolo dveří, bude na vině nejspíše chybějící těsnění. Zvolit si můžeme z různých materiálů, jakými jsou silikon, guma nebo EPDM pryž. Tento materiál je mimořádně odolný vůči ozónu, stárnutí, vodě, teplu nebo ultrafialovým paprskům.

Dvoukřídlé dveře
i (Zdroj: Depositphotos)
Dvoukřídlé dveře by měly být opatřeny těsněním

Těsnění do dveří

Zručný domácí kutil si těsnění může namontovat sám. Ideálním řešením je samolepicí varianta, která je k dostání v různých profilech ve tvaru písmen D, E, P a V. Máme na výběr i výšku těsnění od 2 do 12 milimetrů. K nainstalování postačí obyčejné nůžky.

Pěnové nebo gumové těsnění
i (Zdroj: Depositphotos)
Pěnové nebo gumové těsnění pomůže zabránit úniku tepla pod dveřmi

U některých typů dveří můžeme využít těsnění frézované do drážky. Je trochu obtížnější na instalaci než samolepicí, ale šikovný kutil to zvládne sám. Drážka se frézuje do první spáry mezi křídlem a zárubní.

Těsnění
i (Zdroj: Depositphotos)
Těsnění si běžný kutil nainstaluje sám

Úniku tepla dveřmi můžeme zamezit i pomocí utěsnění spár polyuretanovou pěnou nebo silikonovým tmelem.

Tmel
i (Zdroj: Depositphotos)
Veškeré spáry okolo dveří utěsníme tmelem

S polyuretanovou pěnou nemůžeme pracovat za každého počasí. Ideální je vlhkost vzduchu do 70 %. Teplota povrchu pro správné přilnutí by měla být od 15 °C do 60 °C. Okolní teplota by měla být v rozmezí mezi 10–35 °C. Odstranění koroze je nutné, pokud pěnu aplikujeme na kovový povrch.

Polyuretanová pěna
i (Zdroj: Depositphotos)
Použití polyuretanové pěny na dveře zamezí úniku tepla

Dveře

U dveří, které již těsnění mají, může být příčinou úniku tepla jeho opotřebení nebo zanesení nečistotami. Postačí těsnění očistit vlažnou vodou. Poté ošetříme obvod rámů a křídel speciálními mazivy na silikonové bázi. Především u nových bytů je častým problémem nedostatečné seřízení dveří a nedoléhání prahu ke dveřím. Úpravu můžeme provést sami podle přesného návodu od výrobce. Někdy je vhodné tuto úpravu svěřit do rukou odborníků už proto, že tak můžeme využít možnosti reklamace a můžeme neodbornou manipulací dveře poškodit.

Při úniku tepla pod dveřmi mnohdy postačí správné nastavení výšky prahu či jeho výměna. U velmi starých dveří a jejich zárubní se vyplatí zainvestovat do nových, které budou splňovat náročné požadavky, jako jsou dostatečná izolace a odolnost. Na výběr jsou dveře, které dokážou snížit tepelné ztráty a odstraní nepříjemný průvan. Asi nejúčinnější jsou termodveře, které mají přerušený tepelný most. Ten zamezí prostupu tepla mezi vnitřním a venkovním prostředím. Tyto dveře jsou rovněž odolné vůči dešti, vlhku a mrazu. Mohou být plné i ve spojení se sklem. Důležité je vybrat takové, které obsahuji izolační trojsklo.

Starší dveře
i (Zdroj: Depositphotos)
Starším dveřím musíme věnovat pozornost

Dveře mohou být opatřeny konstrukčním těsněním. Především ty, které nejsou opatřeny prahem. Padací dveřní lišta je jedním z řešení. Je vhodná pro dveře z různých materiálů, jakým může být plast, kov, hliník nebo dřevo. Konstrukční těsnění se montuje do vyfrézované drážky ve spodní části dveří. Jeho funkce spočívá v tom, že při otevřených dveřích zůstává těsnící prvek skryt v samotných dveřích, a při jejich zavírání se těsnění vysune a uzavře tak prostor mezi dveřmi a podlahou. Druhou variantou může být kartáčové těsnění, které bývá vyrobeno ze syntetických vláken a speciálních antistatických kartáčů z koňských žíní.

Můžeme si vybrat různé rozměry a hustotu kartáče. Jsou nejčastěji připevněny k liště, která má samolepicí úpravu, na dveře se jednoduše zvenku nalepí nebo je možné lištu ke dveřím přišroubovat. Další variantou mohou být prahové a přechodové lišty, které slouží k vytvoření kontaktu mezi dveřmi a prahem po celé délce. Zabrání se tak úniku tepla a lišty zároveň slouží jako obrana průniku prachu do místnosti. Nejčastěji jsou vyrobeny z PVC nebo gumy, které se připevňují k nosnému podkladu nalepením nebo přišroubováním.

Publikováno: 27. 1. 2020, Autor: Šárka Miškovská (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Šárka Miškovská