reklama

Co dělat, když je v zahradním jezírku kalná voda?

Přijdeme v zimě k jezírku a zjistíme, že je kalná voda. Nebo dokonce spatříme, jak ryby lapají po dechu. Co teď? Zahradní jezírka mají v zimě klidový režim, ale přesto není na škodu ho pravidelně kontrolovat. Nízké teploty můžou způsobit přílišné zamrznutí vody a rybám může chybět kyslík. Naopak teplá zima může způsobit zakalení vody, a to jim může také hodně ublížit.

i (Zdroj: Depositphotos)
Co dělat, když je v zahradním jezírku kalná voda? (Zdroj: Depositphotos)

Kalná voda v jezírku nebo ryby lapající po dechu značí velký problém

Představa, že zahradní jezírko v zimě nemusíme kontrolovat a čistit, je mylná. Například kalná voda v jezírku nebo ryby lapající po dechu jsou jasným znamením, že se děje něco nedobrého, a je potřeba velmi rychle jednat. Velmi záleží na počasí, zda celou dobu mrzne, nebo teploty stoupají. Navíc, jsou poslední roky zimy hodně nevyzpytatelné. Teploty se často mění a nedrží se stabilně pod 10 stupňů. Jezírko tak nemá permanentní klidový režim a kvalita vody se může měnit. Také hodně záleží na tom, jak poctivě jste jezírko vyčistili a připravili na podzim. Pokud máme v jezírku navíc ryby, je dobré je také ohlídat.

Kvalita vody v jezírku
i (Zdroj: Depositphotos)
I přes zimu kontrolujte kvalitu vody v jezírku, může se zakalit

Nezapomeňte proto alespoň jednou měsíčně zajít k jezírku, vyčistit jeho okolí a zkontrolovat kvalitu vody. Spadané listí vyndejte třeba pomocí sítě na teleskopické rukojeti. Při vyšších teplotách mohou uhnívat i vodní rostliny, které v jezírku zůstaly, a prudké změny teplot jim ublížily. Také je vyndejte a celé jezírko vyčistěte včetně celé plochy dna.

Voda v zahradním jezírku
i (Zdroj: Depositphotos)
Všímejte si vody v zahradním jezírku a chování ryb, může se vyskytnout problém

Objevila se v jezírku kalná voda?

Pokud jste již objevili kalnou vodu, najděte nejdřív zdroj zakalení. Mohou to být zahnívající rostliny nebo rozkládající se zbytky krmení. Ryby v zimě není nutné skoro vůbec krmit. Ideální je vykrmit je na podzim a pak je přikrmit pouze minimálně v případě, že teploty stoupnou na delší dobu nad 10 °C. Někdy mohou kalnou vodu způsobit i rozkládající se těla uhynulých ryb. Ta musíme při nálezu ihned z vody odstranit.

Dalším důvodem může být přemnožení sinic a řas. To v nezvykle teplém počasí těchto zim není nic neobvyklého. Nadbytek řas způsobí přesycení vody fosforem, jezírko se zakalí, zezelená nebo zhnědne. Odstraňte zdroj zakalení a poté je potřeba vodu ošetřit vhodným přípravkem. Pokud v jezírku máte i ryby, při odstraňování použijte přípravek, který jim neublíží. Většinou se používají produkty, které na sebe přebytečný fosfor navážou a vytvoří vločky. Ty se shlukují buď na povrchu jezírka, nebo na dně. Následně je můžete mechanicky odstranit. V případě, že se teploty pohybují dlouhodobě nad bodem mrazu, použijte také filtraci a okysličování.

Kalná voda v jezírku
i (Zdroj: Depositphotos)
Kalnou vodu v jezírku může způsobit nedostatek kyslíku

Co dělat, když ryby lapají po dechu

Ryby, které lapají po dechu - zní to neuvěřitelně, ale i to se může stát. V případě, že je voda znečištěná, zamrzlá nebo z jiného důvodu neobsahuje dostatek kyslíku, ryby se snaží „nadechnout“ u hladiny. Poznáte to snadno tak, že ryby zkouší lapat vzduch u hladiny. Pokud je jezírko celé zamrzlé, snaží se ryby najít možnost pro nadechnutí a budou vidět těsně pod zamrzlou krustou. Tady je snadná pomoc, udělejte do ledu malé otvory. Při čištění můžete postupovat stejně jako v případě zakalené vody. Vhodnější je ale předcházet znečištění a také zamrzání vody.

Kyslík ve vodě
i (Zdroj: Depositphotos)
Ryby můžou na hladině lapat po vzduchu, znamená to, že nemají ve vodě kyslík

Nízkou hladinu zjistíte i podle chování ryb, které jsou apatické a málo plavou. V zimě je to ale přirozené a nemusíte to tedy poznat hned. Obsah kyslíku zjistíte pomocí testu. Optimální hodnota je v rozmezí 5–8 mg/l. Kyslík se do zahradního jezírka dostane přirozenou cestou pomocí fotosyntézy rostlin, vlásčitých a jednobuněčných řas. Jejich přemnožení ale může způsobovat zakalení vody, protože řasy v noci spotřebovávají kyslík. Další možností okysličování je mechanické čeření vody, tedy různé fontány a vodopády, nebo pomocí techniky. Pokud je to možné a teploty dovolí, můžete pustit filtraci či vzduchování.

Fontány a vzduchování
i (Zdroj: Depositphotos)
Vodu dobře okysličují různé fontány a vzduchování

Jak vybrat vhodnou filtraci pro jezírka

  • Vzduchovací kompresor musí být vhodný pro zahradní jezírka. Je určený pro venkovní použití a má delší napájecí kabel. Kompresor pro akvária není dostačující ani pro menší zahradní jezírko.
  • Další možností jsou přidané vzduchovací kameny. Vybírejte z kvalitního materiálu. Vzduch by měl ze zařízení vycházet rovnoměrně. Bublinky musí být co nejmenší, aby docházelo k vázání kyslíku ve vodě. Jinak bude vzduch rychle unikat pryč bez okysličení vody.
  • Mezi kompresor a vzduchovací kameny umístěte zpětný ventil. Ten zamezí úniku vody do kompresoru v případě vypnutí. Jinak může voda kompresor poškodit.
  • Při výběru kompresoru si pořiďte hned i náhradní membrány. Po několika letech je bude pravděpodobně potřeba vyměnit.
  • Také celkově výběr zahradní techniky směrujte na ověřené dodavatele, kde se můžete spolehnout na případný servis a možnost dokoupení náhradních dílů i po delší době.

Publikováno: 15. 1. 2020, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Silva Pokorná