Co dělat, když je v zahradním jezírku kalná voda?

Přijdeme v zimě k jezírku a zjistíme, že je kalná voda. Nebo dokonce spatříme, jak ryby lapají po dechu. Co teď? Zahradní jezírka mají v zimě klidový režim, ale přesto není na škodu ho pravidelně kontrolovat. Nízké teploty můžou způsobit přílišné zamrznutí vody a rybám může chybět kyslík. Naopak teplá zima může způsobit zakalení vody, a to jim může také hodně ublížit.

Co dělat, když je v zahradním jezírku kalná voda?

Kalná voda v jezírku nebo ryby lapající po dechu značí velký problém

Představa, že zahradní jezírko v zimě nemusíme kontrolovat a čistit, je mylná. Například kalná voda v jezírku nebo ryby lapající po dechu jsou jasným znamením, že se děje něco nedobrého, a je potřeba velmi rychle jednat. Velmi záleží na počasí, zda celou dobu mrzne, nebo teploty stoupají. Navíc, jsou poslední roky zimy hodně nevyzpytatelné. Teploty se často mění a nedrží se stabilně pod 10 stupňů. Jezírko tak nemá permanentní klidový režim a kvalita vody se může měnit. Také hodně záleží na tom, jak poctivě jste jezírko vyčistili a připravili na podzim. Pokud máme v jezírku navíc ryby, je dobré je také ohlídat.

I přes zimu kontrolujte kvalitu vody v jezírku, může se zakalit
I přes zimu kontrolujte kvalitu vody v jezírku, může se zakalit

Nezapomeňte proto alespoň jednou měsíčně zajít k jezírku, vyčistit jeho okolí a zkontrolovat kvalitu vody. Spadané listí vyndejte třeba pomocí sítě na teleskopické rukojeti. Při vyšších teplotách mohou uhnívat i vodní rostliny, které v jezírku zůstaly, a prudké změny teplot jim ublížily. Také je vyndejte a celé jezírko vyčistěte včetně celé plochy dna.

Všímejte si vody v zahradním jezírku a chování ryb, může se vyskytnout problém
Všímejte si vody v zahradním jezírku a chování ryb, může se vyskytnout problém

Objevila se v jezírku kalná voda?

Pokud jste již objevili kalnou vodu, najděte nejdřív zdroj zakalení. Mohou to být zahnívající rostliny nebo rozkládající se zbytky krmení. Ryby v zimě není nutné skoro vůbec krmit. Ideální je vykrmit je na podzim a pak je přikrmit pouze minimálně v případě, že teploty stoupnou na delší dobu nad 10 °C. Někdy mohou kalnou vodu způsobit i rozkládající se těla uhynulých ryb. Ta musíme při nálezu ihned z vody odstranit.

Dalším důvodem může být přemnožení sinic a řas. To v nezvykle teplém počasí těchto zim není nic neobvyklého. Nadbytek řas způsobí přesycení vody fosforem, jezírko se zakalí, zezelená nebo zhnědne. Odstraňte zdroj zakalení a poté je potřeba vodu ošetřit vhodným přípravkem. Pokud v jezírku máte i ryby, při odstraňování použijte přípravek, který jim neublíží. Většinou se používají produkty, které na sebe přebytečný fosfor navážou a vytvoří vločky. Ty se shlukují buď na povrchu jezírka, nebo na dně. Následně je můžete mechanicky odstranit. V případě, že se teploty pohybují dlouhodobě nad bodem mrazu, použijte také filtraci a okysličování.

Kalnou vodu v jezírku může způsobit nedostatek kyslíku
Kalnou vodu v jezírku může způsobit nedostatek kyslíku

Co dělat, když ryby lapají po dechu

Ryby, které lapají po dechu - zní to neuvěřitelně, ale i to se může stát. V případě, že je voda znečištěná, zamrzlá nebo z jiného důvodu neobsahuje dostatek kyslíku, ryby se snaží „nadechnout“ u hladiny. Poznáte to snadno tak, že ryby zkouší lapat vzduch u hladiny. Pokud je jezírko celé zamrzlé, snaží se ryby najít možnost pro nadechnutí a budou vidět těsně pod zamrzlou krustou. Tady je snadná pomoc, udělejte do ledu malé otvory. Při čištění můžete postupovat stejně jako v případě zakalené vody. Vhodnější je ale předcházet znečištění a také zamrzání vody.

Ryby můžou na hladině lapat po vzduchu, znamená to, že nemají ve vodě kyslík
Ryby můžou na hladině lapat po vzduchu, znamená to, že nemají ve vodě kyslík

Nízkou hladinu zjistíte i podle chování ryb, které jsou apatické a málo plavou. V zimě je to ale přirozené a nemusíte to tedy poznat hned. Obsah kyslíku zjistíte pomocí testu. Optimální hodnota je v rozmezí 5–8 mg/l. Kyslík se do zahradního jezírka dostane přirozenou cestou pomocí fotosyntézy rostlin, vlásčitých a jednobuněčných řas. Jejich přemnožení ale může způsobovat zakalení vody, protože řasy v noci spotřebovávají kyslík. Další možností okysličování je mechanické čeření vody, tedy různé fontány a vodopády, nebo pomocí techniky. Pokud je to možné a teploty dovolí, můžete pustit filtraci či vzduchování.

Vodu dobře okysličují různé fontány a vzduchování
Vodu dobře okysličují různé fontány a vzduchování

Jak vybrat vhodnou filtraci pro jezírka

  • Vzduchovací kompresor musí být vhodný pro zahradní jezírka. Je určený pro venkovní použití a má delší napájecí kabel. Kompresor pro akvária není dostačující ani pro menší zahradní jezírko.
  • Další možností jsou přidané vzduchovací kameny. Vybírejte z kvalitního materiálu. Vzduch by měl ze zařízení vycházet rovnoměrně. Bublinky musí být co nejmenší, aby docházelo k vázání kyslíku ve vodě. Jinak bude vzduch rychle unikat pryč bez okysličení vody.
  • Mezi kompresor a vzduchovací kameny umístěte zpětný ventil. Ten zamezí úniku vody do kompresoru v případě vypnutí. Jinak může voda kompresor poškodit.
  • Při výběru kompresoru si pořiďte hned i náhradní membrány. Po několika letech je bude pravděpodobně potřeba vyměnit.
  • Také celkově výběr zahradní techniky směrujte na ověřené dodavatele, kde se můžete spolehnout na případný servis a možnost dokoupení náhradních dílů i po delší době.
Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Související k tématu