reklama

Obecné zásady bezpečného pohybu na horách

S příchodem zimy se rozhodujeme, zda nenavštívíme některé z tuzemských či zahraničních hor. Pobyt může být velmi příjemný a nezapomenutelný, ale může se nám změnit ve velké drama, pokud podceníme přípravu a nebude mít k horám respekt, ať už jsme jako turisté nebo lyžaři. Může se jednat o prudkou změnu počasí, použití nevhodného oblečení a obuvi, podcenění svých sil a následné zranění nebo o vybitý mobilní telefon.

i (Zdroj: Depositphotos)
Hory jsou krásné a majestátné, mohou být však velmi nebezpečné, a proto bychom měli dodržovat několik zásad bezpečného pohybu především v zimních měsících (Zdroj: Depositphotos)

Pokud budeme na hory vyrážet vlastním autem - je dobré mít kromě zimních pneumatik, které jsou v horských oblastech nezbytností, přibaleny i sněhové řetězy pro případné špatné podmínky sjízdnosti silnic a horských cest.

Sněhové řetězy
i (Zdroj: Depositphotos)
Sněhové řetězy a lopatku využijeme na horách při nepříznivém počasí

Přibalíme ještě pár nezbytností jako je lopatka a smetáček na odhazovaní sněhu, který v horských oblastech není ničím výjimečným. Rozmrazovací sprej na zamrzlé zámky a odstranění námrazy ze skla. Funkční škrabku na led, která nám může velmi pomoci. Rovněž dostatek pohonných hmot, které oceníme, pokud se dostaneme do kolony a bude mrznout. Před cestou je dobré zkontrolovat a případně doplnit provozní kapaliny, hlavně o nemrznoucí směsi. Všechny gumové části interiéru vozidla ošetřit přípravky na bázi glycerínu nebo teflonosilikonu. Při mrazu nám tak nezamrznou dveře ani zavazadlový prostor auta. Neměli bychom také zapomenout na prohlídku brzd, brzdové kapaliny a brzdových destiček. Karosérii vozidla včetně podvozku můžeme před cestou na hory opatřit ochranným voskem, který ochrání vůz před vnějšími vlivy, především mrazem a nečistotami z posypaných silnic.

Bezpečnost na komunikacích
i (Zdroj: Depositphotos)
Na horách dbejte na bezpečnost i na komunikacích

Turistika na horách je velmi častá v letním období, ale i v zimě má své kouzlo. Důležité je správně zvolené oblečení. Důležitý je materiál, ze kterého je oblečení vyrobeno, ideální je více vrstev, kterému se říká „princip cibule“. Jako spodní vrstvu zvolíme termoprádlo, preferujte dlouhé rukávy i nohavice, které oceníte především v mrazu a studeném větru. Další vrstva může být u horní dílu oblečení z funkčního materiálu, opět raději s dlouhým rukávem. Další vrstva bude mikina, kterou budeme vybírat ideálně z fleecu nebo tecnostretche. Poslední vrstvou by měla být kvalitní bunda s membránou. Podstatou bundy jsou její základní vlastnosti -nepromokavost, neprofoukavost a možnost odvětrávání potu z těla. Nejlepší bude s větráním pod pažemi a kapucí. Budeme preferovat délku s přesahem na zádech kvůli prochladnutí. Jako vhodný materiál pro kalhoty je příjemný softshell. Nezapomeneme na rukavice, čepici, šálu nebo nákrčník, protože bez nich by tělo rychle prochladlo. Boty volíme vyšší s pevným kotníkem a teplé ponožky, ideální jsou vlněné. Při nákupu oblečení a obuvi si vše dokonale vyzkoušíme vzhledem k tomu, že se budeme hodně hýbat. Do batohu nezapomeneme přibalit ještě jednu vrstvu oblečení, sluneční brýle, krém s UV faktorem, pomádu na rty, kapesník, náplast, stahovací obinadlo, pití a něco k snědku. Podobné oblečení budeme mít na sjezdové lyže, snowboard nebo běžky, bude se lišit jen typem bundy, kalhot, obuvi a doplňků.

Rodina na sněhu
i (Zdroj: Depositphotos)
Bez pořádného zimního oblečení se do hor nevydávejte

Lyžování nebo snowboarding je velmi oblíbené. Dobře upravené sjezdovky, kvalitní sníh a dobré lyže s botami nás lákají na svah. Stejně jako při jakémkoliv jiném sportu i u lyžování je dobré znát několik pravidel, jak se na sjezdovce chovat. Vždy si vybíráme takový typ sjezdovky, na který stačíme. Rychlost přizpůsobíme hustotě provozu, sněhovým a povětrnostním podmínkám a hlavně našemu „umění“. Vždy bychom měli mít dostatečný odstup od ostatních lyžařů, především těch, kteří lyžují před námi. Pokud jsme rychlejší, nebudeme při předjíždění nijak ohrožovat ani omezovat lyžaře před námi, poskytneme jim dostatek prostoru.

Lyžování
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Lyžování může být zábava i pro ty, kteří se to teprve učí

Na sjezdovce

Při rozjetí jsem vždy pozorní a kontrolujeme, zda svým vjetím na sjezdovku nikoho neohrozíme. Pokud se nám stane, že spadneme, nebudeme na místě dlouho překážet. Stejně tak pokud potřebujeme zastavit, dáme pozor na nepřehledná úzká místa. Při sestupu nebo výstupu půjdeme vždy po krajích sjezdovky. Pokud je umístěno značení nebo signalizace, musíme ji respektovat. Nezapomeneme i na naši bezpečnost, a proto se nevydáváme na svah bez přilby a lyžařských brýlí. Na snowboard je vhodný chránič páteře.

Na sjezdovce
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Na sjezdovce se chovejte zodpovědně a ukázněně

Běžecká stopa

Pokud jsme vyznavači běžeckého lyžování, které není tak finančně nákladné na provoz a na vybavení, musíme se řídit také určitými pravidly. Především nepřeceňujeme své síly a trasu volíme podle počasí a svých schopností. Jízda na silnici je možná, ale pouze vlevo. Rovněž nezapomeneme za snížené viditelnosti nebo tmě na reflexní prvky. Vydáváme se jen na značené cesty, pokud je vyznačena stopa, tak jezdíme vpravo. Při sjíždění kopce udržujeme bezpečné rozestupy. Pokud potřebujeme ve stopě zastavit, uhneme na stranu. Nikdy ve stopě nechodíme bez lyží, protože se může poškodit.

Obecné zásady
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Pokud vyjíždíte na lyže, dbejte na obecné zásady bezpečného pohybu na horách

Hory jsou krásné, ale přesto je nepodceňujeme. Pokud vyrážíme na horskou túru nebo na lyže, zjistíme si dopředu předpověď počasí, podle toho přizpůsobíme směr i délku pobytu venku (lavinové nebezpečí, velký mráz). Vždy se snažíme vše dopředu naplánovat a vybavit se potřebným vybavením, nezapomeneme na nabitý mobilní telefon. V případě nebezpečí je dobré znát základní telefonní číslo na horskou službu. V České republice je to +420 12 10. V případě zranění můžeme volat i záchranou službu 155 nebo tísňové volání 112, které je platné i ve státech v Evropě. Vždy nahlásíme, co se stalo, komu, kde a nezapomeneme ani na své jméno a telefonní číslo. Můžeme si stáhnout do svého mobilního telefonu i aplikaci HS ČR. Na slovenskou horskou záchranou službu je telefonní kontakt + 421 18 300.

Hory v zimě
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Hory v zimě jsou krásné, ale také velmi zrádné

Publikováno: 31. 12. 2019, Autor: Šárka Miškovská (text a foto), Depositohotos (foto), Profil autora: Šárka Miškovská