reklama

Čištění oken nejen po vánoční výzdobě

Okna většinou čistíme před Vánocemi a pak na jaře, při velkém úklidu. Pokud už ale sundáváte výzdobu a uklízíte po svátcích, určitě se pustíte i do mytí oken. A po různých ozdobách a nálepkách na skle to bude také potřeba. Jak okna správně vyčistit a čím máte sundat lepidlo, vám poradíme v článku.

Čištění oken nejen po vánoční výzdobě

Mytí a čištění oken je asi největší otrava v rámci úklidu našeho bydlení. Jsou velká, vysoko a špatná práce je bohužel hodně vidět. Také to nemůže dělat každý, mytí oken ve vyšších patrech může být nepříjemné a nebezpečné. Pokud se vám do toho nechce, klidně to svěřte někomu jinému a zaplaťte si profesionála. Okna naštěstí nemyjeme často a třeba vám ráda pomůže i kamarádka za kávu a bábovku. Pokud se už do toho pustíte, je důležité to neodfláknout. Na skle můžou zůstat nepěkné šmouhy, které sluníčko ještě zvýrazní. A práce bude víc jak zbytečná.

Nakonec okna vyleštíte hadříkem, který nepouští vlákna
Nakonec okna vyleštíte hadříkem, který nepouští vlákna

Jak tedy na to, aby šla práce od ruky a nevypadalo to hůř než na začátku?

1. Sundejte výzdobu a zbytky lepidla. Po vánoční výzdobě můžou zůstat kousky lepidla zachycené na skle. Nejlépe je sundáte nožem nebo špachtlí. Pracujte opatrně. Neryjte a neškrábejte sklo kolmo ostrou hranou. Nůž či špachtli přiložte skoro těsně na sklo a hranou rovnoběžně se sklem pomalu seřezávejte lepidlo ze skla pryč.

POZOR! Pokud se snažíte sundat obrázkovou fólii, můžete použít i nahřátí fénem, ale opět pracujte opatrně, ať přílišným horkem fólii nepřitavíte na sklo, a také ať se nespálíte. Nahřívejte pomalu, měla by stačit nižší teplota.

2. Vyčistěte ředidlem zaschlé lepidlo, cákance, či cokoliv, co pevně drží. Pokud vám lepidlo nebo celá výzdoba nejdou sundat mechanicky, použijte něco, co změkčí materiál. Na menší kousky postačí odlakovač, s většími si poradí roztok lihu s acetonem. Naneste, nechte chvilku působit a sundejte.

POZOR! Teplá voda hodně lepidel rozleptá, ale nesundá, a budete ho jen rozmazávat dál po skle.

3. Poté omyjte celou skleněnou plochu a rámy. Začněte zevnitř, až pak přejděte na venkovní stranu. Omyjete tak vnitřní méně zaprášenou část, zbytky čistidla a pak větší špínu z venkovní strany. Vodu pak vylijte.

Zmuchlanými novinkami skvěle vyleštíte okenní tabuli
Zmuchlanými novinkami skvěle vyleštíte okenní tabuli

4. Čistou teplou vodou se saponátem umyjte okna ještě jednou, teď už dočista a pořádně. Saponát rozpustí i mastnotu a dočistíte zbytek prachových částic.

5. Posledním krokem je leštění skel, a to z obou stran. Domácí možnost je roztok vody a octu, nebo můžete použít jakýkoliv oblíbený přípravek na mytí oken, jako je stará dobrá Okena. Přípravek s rozprašovačem je praktický a pohodlný.

6. Nakonec okna vyleštěte. Pozor na to, jaký hadr na leštění použijete, většina pouští drobná vlákna a ta pak zůstávají zachycená na skle. Skvělé jsou na to klasické měkké papírové noviny nebo dětská látková plena. Noviny zmuchlejte a použijte podobně, jako když držíte houbičku.

Skvělým pomocníkem jsou různé gumové stěrky nebo napařovací přístroje na čistění oken. Napařovací přístroj používá hodně horkou vodu, která rozpustí špínu na okně a zároveň horká pára i dezinfikuje povrch. Poté stačí setřít gumovou stěrkou nebo hadrem. Při použití horké páry dávejte pozor, kondenzovaná voda se špínou stéká po skle dolů a může nehezky ušpinit třeba koberec pod čištěným oknem. Stékající vodu proto průběžně otírejte hadříkem z rámu okna.

Skvělým pomocníkem jsou stěrky s teleskopickou rukojetí
Skvělým pomocníkem jsou stěrky s teleskopickou rukojetí

Rám oken otírejte měkkým hadříkem a raději opatrně s agresivními přípravky na leštění. Sklo jejich nápor zvládne, ale plast nebo hliník nemusí. Řiďte se doporučením výrobce oken, nebo přípravek zkuste na malém místě někde bokem. Ostatně rámy není potřeba leštit, stačí je hlavně očistit a vysušit. Použijte látkovou utěrku, měkkou jelenici nebo dobře savou utěrku určenou pro úklid domácnosti. Na trhu je už opravdu spousta možností.

Mýty a pravdy o čištění oken

 

  • Nikdy nemyjte okna, když svítí sluníčko. Ne, že by to bylo nemožné, ale teplo způsobuje rychlé odpařování vody, a tím vznikají šmouhy na skle. Umýt okna tedy můžete, ale bude to při hřejivém sluníčku pracnější. Vyrazte raději ven, krásné počasí si užijte a čištění oken nechte na jindy.
  • Nejlépe okna vyčistí noviny. S tímto tvrzením souhlasíme, ale použijte je jenom na skleněné tabule, tam udělají skvělou práci. Tiskařský inkoust může totiž obarvit rámy oken, tam je tedy nepoužívejte, nebo zkuste na malém kousku někde stranou. Leštit potřebujete hlavně sklo.
  • Horká voda myje lépe. Není to úplně pravda. Jednak si můžete nepříjemně opařit ruce a pracovat se vám nebude pohodlně. Také snižuje účinek čisticích prostředků. Voda stačí teplá a pokud používáte saponát, přidejte klidně trochu octa. Přesný popis ideálního postupu najdete v návodu nahoře.
  • Jsou nutné nejméně tři kroky. To je pravda, pokud pracujete klasicky s kbelíkem a vodou. Tedy omytí, odstranění vody a leštění. Tento postup je základem. Můžete pak přidat další kroky podle potřeby, např. rozpuštění lepidla z výzdoby nebo naopak proces zjednodušit. Na to ale potřebujete už profesionální přístroje.
  • Šmouhy snadno zlikvidujete čističem oken. Není to pravda. Čističem šmouhy rozpustíte a rozmažete. Budete muset postup opakovat stále dokola, a i tak se nezbavíte všech šmouh. Je opravdu nutné okna omýt, sundat veškerou kapalinu, aby nemělo nic šanci na okně zaschnout, a až pak leštit.
Čistění oken bude snadnější, když dekorace pověsíte
Čistění oken bude snadnější, když dekorace pověsíte

Zimní výzdoba do oken

Pokud se nechcete trápit sundáváním lepidla, umělého sněhu a dalších pevně nalepených dekorací na skle, použijte dekorace zavěšené na stužce nebo provázku. Jednoduše je pověste na různě dlouhé provázky a ty přilepte lepicí páskou na horní část rámu oken. Pověsit tak můžete do okna cokoliv - věnec, vánoční koule, perníčky a jiné dekorace. A pokud si chcete ponechat okna vyzdobené i po svátcích, pověste si na okna tyto jednoduché papírové vločky. Vystříhejte si je z papíru. Určitě si pamatujete vystřihování papírových ubrousků a dekorací ještě ze školky nebo ze školy. Vezměte bílý kancelářský papír a nastříhejte na různě velké čtverce. Ty pak 3x přeložte. Na všech okrajích různě vystřihněte trojúhelníčky. Pak hvězdu rozložte a pověste na okno.

Papírové vločky můžete použít jako dekoraci po celou zimu
Papírové vločky můžete použít jako dekoraci po celou zimu

Další možností, jak si můžeme vyzdobit okna bez umazání skel, je vyskládat výzdobu před oknem, tedy na parapetu. Můžete použít umělý sníh, světýlka, lucerničky, sošky a svícny s vánočními motivy, a samozřejmě vánoční hvězdu v květináči.

Výzdobu můžete umístit před okno na parapet
Výzdobu můžete umístit před okno na parapet
Výzdobu na parapetu sundáte jedna-dvě
Výzdobu na parapetu sundáte jedna-dvě

Po svátcích můžete na okno použít jakoukoliv veselou a barevnou výzdobu. Třeba imitaci vitrážové techniky Tiffany nebo dekorace přírody, ptáčky, kytičky. Můžete klidně přivolávat jaro a vyzdobit si okna sněženkami, prozatím asi umělými, ale co nevidět už budou k mání i ty skutečné.

Imitace Tiffany hezky na okně vynikne
Imitace Tiffany hezky na okně vynikne
Přírodní motivy vypadají na okně hezky celý rok
Přírodní motivy vypadají na okně hezky celý rok

Publikováno: 5. 1. 2020, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Silva Pokorná

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.