reklama

Japonská uklízecí metoda danshari vám dokonale uklidí každou místnost

Danshari by mohl být lék na naši uspěchanou dobu, stres způsobený z neustálého nakupovaní a shánění věcí. Planeta je zamořená nadbytkem věcí, a tím i nadbytkem odpadu. Začít je potřeba u sebe. Zvážit, kolik toho skutečně potřebujeme, zda musíme mít vše neustále nové a lepší. Jak přeplněné bydlení chceme mít.

i (Zdroj: Depositphotos)
Někoho uklízení baví, někdo ho nesnáší. Japonská uklízecí metoda vám usnadní uklízení a zároveň zlepší život. Podívejte se, v čem je její tajemství. (Zdroj: Depositphotos)

Když si uklidíme kolem sebe, uklidíme si i v sobě. Ve chvíli, kdy se dokážeme zbavit nepotřebných věcí, automaticky se zbavujeme nepotřebného myšlení. Zní to jako klišé, nebo tolik moderní filozofické směry o duši a propojení s fyzickou realitou. Můžete se na to dívat, jak chcete, ale nakonec to má i velmi praktické a příjemné finanční dopady. Japonská uklízecí metoda danshari vás naučí nejen věci vyhazovat, ale také si je znovu zbytečně nepořizovat. Bydlení tak bude prostorné, snadněji ho uklidíte, rychleji najdete, co potřebujete, a také vám na účtu začnou zůstávat nemalé prostředky. Když už se rozhodnete něco vyhodit, tak se rozhodněte s tím, že to nepotřebujete, a nebudete si další zbytečnosti pořizovat. Chce to chvilku trénovat, ale pak zjistíte, že opravdu hodně věcí nepotřebujeme a nemusíme je znovu kupovat. Zůstanou vám pak peníze na dovolené, lepší jídlo nebo zajímavé zážitky.

Japonská uklízecí metoda vás naučí bydlet minimalisticky
i (Zdroj: Depositphotos)
Japonská uklízecí metoda vás naučí bydlet minimalisticky

Co z dovolené či dobrého jídla, když je doma prázdno?

U této metody nejde o to, vybílit bydlení, spát na zemi na rohoži a jíst z jedné misky po zbytek života jedinou dřevěnou lžičkou. Jde opravdu jen o to, nepořizovat, co nepotřebujeme. Cokoliv, co si domů přineseme a pak jen čeká někde v krabici nebo na poličce, ve skutečnosti nepotřebujeme. Zkuste si sednout, projít v hlavě váš den, či týden a zamyslete se, co vše ve skutečnosti potřebujete a co vám jenom dělá radost mít a vlastnit. A odpovězte si, zda vám to skutečně dělá radost. Máte jednu – dvě věci pro radost, nebo neustále dokupujete a sháníte další a další? Ve druhém případě, vám ta věc předtím radost přestala dělat. A takto se doma věci hromadí, zaplňují váš prostor, sbírají prach, který pak pracně ometáme ze stovek drobných sošek, pokud se vám to vůbec chce dělat. Ztrácíte nervy a čas hledáním něčeho v hromadě všeho. Stejně pak, podle japonských nauk, fungujeme ve své mysli, co vás nevyhnutelně stresuje, zpomaluje a unavuje.

Nepořádek v bytě nás unavuje a zdržuje při běžných činnostech
i (Zdroj: Depositphotos)
Nepořádek v bytě nás unavuje a zdržuje při běžných činnostech

Třiďte, vyhazujte, nekupujte!

Fumio Sasaki z Japonska tuto techniku dotáhl do dokonalosti. Dlouho se nemohl smířit s tím, že ostatní mají lepší věci než on. Způsobovalo mu to nemalé trápení. Jednoho dne vše přehodnotil a začal se zbavovat nepotřebných věcí v bytě právě pomocí japonské uklízecí metody danshari. Zalíbilo se mu to natolik, že v průběhu čtyř let se postupně zbavil skoro všeho, včetně stolu, televize i postele. Tvrdí, že teď je opravdu šťastný. Vyčistil prostor kolem sebe a zbavil se závislosti i v sobě.

Neskladujte oblečení, které nenosíte, nebo je poškozené
i (Zdroj: Depositphotos)
Neskladujte oblečení, které nenosíte, nebo je poškozené

Danshari v doslovném překladu znamená zahodit. Zahodit nepotřebné, zahodit starosti, zahodit, co nás zdržuje, vyčerpává, brzdí. To můžou způsobovat i věci kolem nás. Jak už jsme zmínili, nepotřebné a nahromaděné věci nás zdržují při úklidu, hledání, vaření, balení, rozhodování, co ráno na sebe, zachytávají prach, motají se nám pod nohami. A neustále nás nutí posuzovat a shánět nové a lepší věci. Koupíme si novou dekoraci, ale za chvíli nás omrzí a chceme jinou. Naučte se proto nekupovat a co nepotřebujete vyhodit. A nemusí to být hned do směsného odpadu. Hezkým a praktickým trendem v našich končinách je takové věci darovat, prodat nebo dokonce vyměnit za drogerii či jídlo. Jenže my si pak pořídíme další a další věci a vše se opakuje. Věnujeme tomu čas, energii, a nakonec i dobrou náladu. Pokud jste nespokojení, srovnáváte se s ostatními, ať už kvůli majetku nebo úspěchu, nebo se vám zdá váš život nevyrovnaný, podle Fumia byste se měli naučit nelpět na majetku. Uklidit v sobě i kolem sebe a vyhodit co nejvíce, ať se můžete nadechnout: „Ano, existují lidé, kteří k věcem nikdy nepřilnuli, nebo ti vzácní géniové, kterým chaos spousty krámů vyhovuje. Ale já rád vymýšlím způsoby, jak obyčejní lidé jako já mohou najít v životě opravdové štěstí. A řeknu vám, že nové věci ho zajistí jen na velmi krátkou dobu.“

Začněte v garáži, podkroví a ve sklepě
i (Zdroj: Depositphotos)
Začněte v garáži, podkroví a ve sklepě

Jak na japonskou uklízecí metodu

Kdy se vám tato metoda rozhodně hodí:

  • Když už se nemůžete v dané místnosti hnout a není už kam věci přesunout.
  • Když neustále doma něco marně a dlouho hledáte.
  • Když se chystáte přestěhovat – balení bude mnohem snadnější.
  • Když se chystáte sestěhovat do jedné domácnosti.
  • Čekáte potomka a potřebujete pro něj uvolnit prostor.
  • Když vás unavuje neustále uklízení a utírání prachu.
  • Když vám chybí peníze – věci se dají prodat.
  • Když chcete ve svém životě změnu.
Nepotřebné věci můžeme prodat na bazaru
i (Zdroj: Depositphotos)
Nepotřebné věci můžeme prodat na bazaru

Začněte v garáži, ve sklepě a podkroví. To jsou místnosti, kde nebydlíme a rádi tam proto skladujeme vše nepotřebné, nadbytečné zásoby, a věci pro případy „co kdyby“. V dnešní době není nutné držet si zásoby, vše je možné hodně rychle a snadno sehnat, nebojte se proto a nechte pořizování až na dobu, kdy to opravdu bude potřeba. V podstatě vše si může najít svého kupce. Vše, co nepotřebujete, nafoťte a nabídněte v bazarech na internetu nebo si zajeďte na bleší trh a zkuste věci prodat tam. Pozor, ať nepřijdete domů s novými věcmi a třeba ještě větší zásobou. Skvělou možností jsou i různé skupiny lidí z vašeho okolí na Facebooku, kde pak prodej proběhne velmi rychle. Třeba právě soused z vedlejšího domu shání hrníčky, které nabízíte. Věci je možné nabídnout i na výměnu, za čisticí prostředky, marmelády či jiné potravinové přebytky. Ty postupně využijete, a tak se vám nebudou doma hromadit. Nebo zkuste poptat něco, co zrovna potřebujete, často se opravdu najde někdo, s kým můžete udělat tradiční směnný obchod.

V nejméně používaných místnostech se hromadí nepotřebné haraburdí
i (Zdroj: Depositphotos)
V nejméně používaných místnostech se hromadí nepotřebné haraburdí

Další možnost je věci darovat za odvoz nebo potřebným. Nepříjemný pocit z vyhazování tak nahradí skvělý pocit, že jste někomu pomohli a dané věci neskončí na skládce. A to je podle této japonské uklízecí metody hlavním cílem, cítit se dobře. Drobné dekorace a podobné věci můžete využít jako dárky pro kolegyně či paní učitelky do školy. Děti můžou hračky darovat kamarádům na besídce. Sbírku plyšáků je možné v některých obcích odnést hasičům, kteří je pak dávají dětem při dopravních nehodách, aby zmírnili jejich stres.

Pokud máte něco navíc a něco sháníte, zkuste výměnný obchod
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud máte něco navíc a něco sháníte, zkuste výměnný obchod

Poslední možnost je pak věci opravdu vyhodit. Podle typu je dejte do příslušného kontejneru, nebo ho odneste na sběrný dvůr. V případě chemických látek, jako staré barvy, laky apod. Určitě nic neházejte do směsného odpadu, ale odvezte na sběrný dvůr, kde budou profesionálně a bezpečné zlikvidované.

Vždycky se najde někdo, kdo vaše nepotřebné věci ještě využije
i (Zdroj: Depositphotos)
Vždycky se najde někdo, kdo vaše nepotřebné věci ještě využije

Postupně pak procházejte i váš byt. Projděte knihy a promyslete, jestli je chcete mít doma ve sbírce, nebo je můžete poslat do světa, aby posloužili dál. V koupelně se zbavte letitých zásob kosmetiky a čisticích prostředků, které už nemusí být ani funkční a zdravé. Při dalších nákupech pak kupujte jenom to, co opravdu potřebujete. Slevy a akce jsou lákavé, ale určitě jste si všimli, že jsou už všude a pořád. Stejně postupujte s oblečením, hračkami a s klidným svědomím můžete vytřídit i kuchyňské potřeby a nádobí. Nemusíte na to spěchat a vyhazujte vše postupně. Zvykejte si na volnost a nezávislost. Možná se vám to zalíbí natolik, že nakonec vyhodíte i zbytečný nábytek a ponecháte si jenom několik osobních potřebných věcí. Ať tak nebo tak, dělejte to s radostí a pro sebe.

Podle japonské uklízecí metody budete šťastnější v minimalistickém bydlení
i (Zdroj: Depositphotos)
Podle japonské uklízecí metody budete šťastnější v minimalistickém bydlení

Publikováno: 3. 1. 2020, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Silva Pokorná