Danshari by mohl být lék na naši uspěchanou dobu, stres způsobený z neustálého nakupovaní a shánění věcí. Planeta je zamořená nadbytkem věcí, a tím i nadbytkem odpadu. Začít je potřeba u sebe. Zvážit, kolik toho skutečně potřebujeme, zda musíme mít vše neustále nové a lepší. Jak přeplněné bydlení chceme mít.

Když si uklidíme kolem sebe, uklidíme si i v sobě. Ve chvíli, kdy se dokážeme zbavit nepotřebných věcí, automaticky se zbavujeme nepotřebného myšlení. Zní to jako klišé, nebo tolik moderní filozofické směry o duši a propojení s fyzickou realitou. Můžete se na to dívat, jak chcete, ale nakonec to má i velmi praktické a příjemné finanční dopady. Japonská uklízecí metoda danshari vás naučí nejen věci vyhazovat, ale také si je znovu zbytečně nepořizovat. Bydlení tak bude prostorné, snadněji ho uklidíte, rychleji najdete, co potřebujete, a také vám na účtu začnou zůstávat nemalé prostředky. Když už se rozhodnete něco vyhodit, tak se rozhodněte s tím, že to nepotřebujete, a nebudete si další zbytečnosti pořizovat. Chce to chvilku trénovat, ale pak zjistíte, že opravdu hodně věcí nepotřebujeme a nemusíme je znovu kupovat. Zůstanou vám pak peníze na dovolené, lepší jídlo nebo zajímavé zážitky.

Co z dovolené či dobrého jídla, když je doma prázdno?
U této metody nejde o to, vybílit bydlení, spát na zemi na rohoži a jíst z jedné misky po zbytek života jedinou dřevěnou lžičkou. Jde opravdu jen o to, nepořizovat, co nepotřebujeme. Cokoliv, co si domů přineseme a pak jen čeká někde v krabici nebo na poličce, ve skutečnosti nepotřebujeme. Zkuste si sednout, projít v hlavě váš den, či týden a zamyslete se, co vše ve skutečnosti potřebujete a co vám jenom dělá radost mít a vlastnit. A odpovězte si, zda vám to skutečně dělá radost. Máte jednu – dvě věci pro radost, nebo neustále dokupujete a sháníte další a další? Ve druhém případě, vám ta věc předtím radost přestala dělat. A takto se doma věci hromadí, zaplňují váš prostor, sbírají prach, který pak pracně ometáme ze stovek drobných sošek, pokud se vám to vůbec chce dělat. Ztrácíte nervy a čas hledáním něčeho v hromadě všeho. Stejně pak, podle japonských nauk, fungujeme ve své mysli, co vás nevyhnutelně stresuje, zpomaluje a unavuje.

Třiďte, vyhazujte, nekupujte!
Fumio Sasaki z Japonska tuto techniku dotáhl do dokonalosti. Dlouho se nemohl smířit s tím, že ostatní mají lepší věci než on. Způsobovalo mu to nemalé trápení. Jednoho dne vše přehodnotil a začal se zbavovat nepotřebných věcí v bytě právě pomocí japonské uklízecí metody danshari. Zalíbilo se mu to natolik, že v průběhu čtyř let se postupně zbavil skoro všeho, včetně stolu, televize i postele. Tvrdí, že teď je opravdu šťastný. Vyčistil prostor kolem sebe a zbavil se závislosti i v sobě.

Danshari v doslovném překladu znamená zahodit. Zahodit nepotřebné, zahodit starosti, zahodit, co nás zdržuje, vyčerpává, brzdí. To můžou způsobovat i věci kolem nás. Jak už jsme zmínili, nepotřebné a nahromaděné věci nás zdržují při úklidu, hledání, vaření, balení, rozhodování, co ráno na sebe, zachytávají prach, motají se nám pod nohami. A neustále nás nutí posuzovat a shánět nové a lepší věci. Koupíme si novou dekoraci, ale za chvíli nás omrzí a chceme jinou. Naučte se proto nekupovat a co nepotřebujete vyhodit. A nemusí to být hned do směsného odpadu. Hezkým a praktickým trendem v našich končinách je takové věci darovat, prodat nebo dokonce vyměnit za drogerii či jídlo. Jenže my si pak pořídíme další a další věci a vše se opakuje. Věnujeme tomu čas, energii, a nakonec i dobrou náladu. Pokud jste nespokojení, srovnáváte se s ostatními, ať už kvůli majetku nebo úspěchu, nebo se vám zdá váš život nevyrovnaný, podle Fumia byste se měli naučit nelpět na majetku. Uklidit v sobě i kolem sebe a vyhodit co nejvíce, ať se můžete nadechnout: „Ano, existují lidé, kteří k věcem nikdy nepřilnuli, nebo ti vzácní géniové, kterým chaos spousty krámů vyhovuje. Ale já rád vymýšlím způsoby, jak obyčejní lidé jako já mohou najít v životě opravdové štěstí. A řeknu vám, že nové věci ho zajistí jen na velmi krátkou dobu.“

Jak na japonskou uklízecí metodu
Kdy se vám tato metoda rozhodně hodí:
- Když už se nemůžete v dané místnosti hnout a není už kam věci přesunout.
- Když neustále doma něco marně a dlouho hledáte.
- Když se chystáte přestěhovat – balení bude mnohem snadnější.
- Když se chystáte sestěhovat do jedné domácnosti.
- Čekáte potomka a potřebujete pro něj uvolnit prostor.
- Když vás unavuje neustále uklízení a utírání prachu.
- Když vám chybí peníze – věci se dají prodat.
- Když chcete ve svém životě změnu.

Začněte v garáži, ve sklepě a podkroví. To jsou místnosti, kde nebydlíme a rádi tam proto skladujeme vše nepotřebné, nadbytečné zásoby, a věci pro případy „co kdyby“. V dnešní době není nutné držet si zásoby, vše je možné hodně rychle a snadno sehnat, nebojte se proto a nechte pořizování až na dobu, kdy to opravdu bude potřeba. V podstatě vše si může najít svého kupce. Vše, co nepotřebujete, nafoťte a nabídněte v bazarech na internetu nebo si zajeďte na bleší trh a zkuste věci prodat tam. Pozor, ať nepřijdete domů s novými věcmi a třeba ještě větší zásobou. Skvělou možností jsou i různé skupiny lidí z vašeho okolí na Facebooku, kde pak prodej proběhne velmi rychle. Třeba právě soused z vedlejšího domu shání hrníčky, které nabízíte. Věci je možné nabídnout i na výměnu, za čisticí prostředky, marmelády či jiné potravinové přebytky. Ty postupně využijete, a tak se vám nebudou doma hromadit. Nebo zkuste poptat něco, co zrovna potřebujete, často se opravdu najde někdo, s kým můžete udělat tradiční směnný obchod.

Další možnost je věci darovat za odvoz nebo potřebným. Nepříjemný pocit z vyhazování tak nahradí skvělý pocit, že jste někomu pomohli a dané věci neskončí na skládce. A to je podle této japonské uklízecí metody hlavním cílem, cítit se dobře. Drobné dekorace a podobné věci můžete využít jako dárky pro kolegyně či paní učitelky do školy. Děti můžou hračky darovat kamarádům na besídce. Sbírku plyšáků je možné v některých obcích odnést hasičům, kteří je pak dávají dětem při dopravních nehodách, aby zmírnili jejich stres.

Poslední možnost je pak věci opravdu vyhodit. Podle typu je dejte do příslušného kontejneru, nebo ho odneste na sběrný dvůr. V případě chemických látek, jako staré barvy, laky apod. Určitě nic neházejte do směsného odpadu, ale odvezte na sběrný dvůr, kde budou profesionálně a bezpečné zlikvidované.

Postupně pak procházejte i váš byt. Projděte knihy a promyslete, jestli je chcete mít doma ve sbírce, nebo je můžete poslat do světa, aby posloužili dál. V koupelně se zbavte letitých zásob kosmetiky a čisticích prostředků, které už nemusí být ani funkční a zdravé. Při dalších nákupech pak kupujte jenom to, co opravdu potřebujete. Slevy a akce jsou lákavé, ale určitě jste si všimli, že jsou už všude a pořád. Stejně postupujte s oblečením, hračkami a s klidným svědomím můžete vytřídit i kuchyňské potřeby a nádobí. Nemusíte na to spěchat a vyhazujte vše postupně. Zvykejte si na volnost a nezávislost. Možná se vám to zalíbí natolik, že nakonec vyhodíte i zbytečný nábytek a ponecháte si jenom několik osobních potřebných věcí. Ať tak nebo tak, dělejte to s radostí a pro sebe.

Publikováno: 3. 1. 2020, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto)
, Profil autora: Silva Pokorná