reklama

Zdravé a čisté klima pro alergiky zajistí čistička vzduchu

Čistotě domácího vzduchu bychom se měli věnovat vždy. O to více je to zapotřebí tehdy, pokud je někdo z rodiny alergik a trápí ho jak prachové částice, tak pachy nebo drobné mikroorganismy, díky kterým má pěkně znepříjemněný život. Úlevu od obtíží nepřinese jen medikace od lékaře specialisty, ale také čistička vzduchu, která umí zatočit s nejedním palčivým problémem. Jak čistička vzduchu funguje? Máme na výběr více možností? A co dokáží jednotlivá čisticí zařízení, která jsou v přístroji obsaženy?

i (Zdroj: Depositphotos)
Vzduch v domácnosti je plný nástrah především pro alergiky. Jak se poprat s tím, aby klima v domácnosti bylo pro takové osoby přijatelné a prosté případných problémů? (Zdroj: Depositphotos)

Běžný nečištěný vzduch ukrývá pro alergiky mnoho nejrůznějších nástrah. Kromě prachových částic je vzduch v domácnosti obohacen o bakterie, pachové částice, spory plísní nebo viry. Všechny uvedené aspekty mohou alergiky velmi silně podráždit a vyvolat nepříjemné zdravotní problémy. Suchý vzduch v bytech a domech stojí za výskytem nepříjemných pocitů, spojených především s kašlem nebo mírnou bolestí v krku. Částice prachu, pylů, drobných organismů nebo pachů mohou však vyvolat alergickou rýmu a kýchání, zarudnutí očí nebo vyrážku. Ve vlhkých prostorách je vleklým problémem výskyt plísně, z tohoto důvodu je pobyt alergikům v těchto místech zcela zapovězen.

Alergie dokáže pěkně znepříjemnit život
i (Zdroj: Depositphotos)
Alergie dokáže pěkně znepříjemnit život

Neléčená alergie je rizikem

V případě dlouhotrvající alergie, která není řádně léčena pomocí medikamentů, dochází u velmi citlivých osob až k rozvoji průduškového astmatu. Jde o poměrně závažnou záležitost, neboť při jeho projevech dochází k zúžení dýchacích cest, které tak reagují na dráždivý podnět. S neléčenými obtížemi je pak nemocná osoba přímo ohrožena na životě. Astmatický záchvat se projevuje náhlou dušností, danou stažením průdušek, pokud u sebe postižená osoba nemá potřebný inhalátor, pak může dojít až k bezvědomí a zástavě dechu. Proto je zcela nezbytné alergii i v její mírnější formě léčit pod dohledem odborníka, astma je pouze vyústěním neřešeného problému.

Pohled do čističky vzduchu s integrovanými filtry
Pohled do čističky vzduchu s integrovanými filtry

Jak vyčistit vzduch alergikovi

Účinným řešením pro vyčištění vzduchu v domácnosti je elektrická čistička vzduchu, pracující na bázi ventilátoru s několika dalšími prvky, které zbavují vzduch všech rizikových faktorů a vytvářejí tak alergikům dobré prostředí pro snazší život bez zbytečných obtíží.

Filtrační elementy čističky vzduchu a jejich význam:

 • Předfiltr - pro zachycení hrubších prachových částic, chlupů zvířat a zvýšení životnosti celé čističky;
 • uhlíkový filtr - pohlcuje pachy a toxické výpary;
 • HEPA filtr - nejúčinnější jemný filtr pro zachycení malých částeček prachu, vyskytuje se často i ve vysavačích;
 • titanový filtr a UV lampa - tato dvojice prvků má na svědomí rozklad organických nečistot a sterilizaci vzduchu;
 • ionizátor - efektní prvek pro navození čerstvého vzduchu, který také pomáhá vytvářet shluky částic, které následně zachytí HEPA filtr.
Čistička vzduchu je malé, ale velmi účinné zařízení s mnoha filtry
Čistička vzduchu je malé, ale velmi účinné zařízení s mnoha filtry

Různé filtry, různé čističky

HEPA filtry jsou v současnosti nejúčinnějším prostředkem pro pohlcování drobných prachových částic. Vysoce účinná zachycovací schopnost u mikročástic je daná použitím vláknitých elementů z netkané textilie nebo skelných vláken. Podstatou řádného přefiltrování je uložení několika těchto elementů do jednoho rámu, kdy jsou postupně všechny částice zachyceny, protože jednotlivá vlákna jsou umístěna tak blízko k sobě, že přes ně neprojde téměř žádný prach.

Třídy HEPA filtrů a jejich zachytávací schopnost dle normy EN 1822:2009:

 • E10 - 85 %
 • E11 - 95 %
 • E12 - 99,5 %
 • H13 - 99,95 %
 • H14 - 99,995 %
 • U15 - 99,9995 %
 • U16 - 99,99995 %
 • U17 - 99,999995 %

Údržba HEPA filtru spočívá v jeho pravidelné kontrole a pravidelném vysátí vysavačem jednou za měsíc. Elektrostatické čističky fungují na podstatně modernějším principu. Jsou vybaveny plazmovou technologií a ionizátorem, což znamená, že dochází k velmi efektivnímu vázání prachových částic. Oproti HEPA filtrům je ale tato technologie přes svoji moderní koncepci méně účinná, výsledný pracovní efekt se pohybuje mezi 90 až 95 %.

HEPA filtr a jeho lamely
HEPA filtr a jeho lamely

Podle čeho vybrat čističku vzduchu?

Čistící přístroj vybírejte vždy podle doporučení výrobce, jde především o výkon, daný vzduchovým průtokem. Čím vyšší tento údaj, vztažený k času je, tím výkonnější je i filtrace. Dále by vás měla zajímat i hlučnost, protože například čistička, umístěná do prostoru pro spaní, musí mít velmi nízkou míru hlučnosti. Dalšími požadavky je potom přítomnost odvlhčovače nebo zvlhčovače vzduchu podle celkových podmínek obývaného prostoru.

Čistička vzduchu je pro alergiky potřebná
Čistička vzduchu je pro alergiky potřebná

Závěrečné tipy pro čistší vzduch v domácnosti a zdravé prostředí

 

 • Čistotu vzduchu podporují také některé pokojové rostliny, jako je lopatkovec nebo toulitka. Jejich pravidelné sprchování podpoří jejich zdraví a tedy i čistící schopnosti.
 • Velmi vhodným je také nákup vhodného vysavače s bezsáčkovou technologií a HEPA filtrem. Po vysávání vyklepete sběrnou nádobu do odpadu, po vyjmutí HEPA filtru ji můžete i umýt pod vlažnou tekoucí vodou. Takto řešený úklid brání šíření prachu, roztočů a jiných drobných nečistot.
 • Nezapomínejte na pravidelné čištění sedací soupravy, ve které se usazuje prach a žijí zde roztoči, způsobující alergikům nepříjemné kožní obtíže.

Publikováno: 2. 1. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček